Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / 100 lat więzienia w Sztumie

100 lat więzienia w Sztumie

?Wasza służba charakteryzuje się tym, że każdy dzień niesie ze sobą nowe wyzwania. Jest to kontakt z ludźmi. Z jednej strony z ludźmi, którzy są zagubieni, z drugiej strony z ludźmi, którzy są brutalnymi bandytami, którzy powinni być izolowani i Wy to robicie, utrzymując wszystkie standardy funkcjonowania w państwie demokratycznym? – mówił minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas uroczystości 100-lecia więzienia w Sztumie. Po złożeniu meldunku ministrowi sprawiedliwości o rozpoczęciu uroczystości oraz odegraniu hymnu państwowego i przywitaniu przybyłych gości, odczytany został Akt wręczenia sztandaru Zakładowi Karnemu w Sztumie. Z rąk Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego, sztandar odebrał ppłk Jan Morozowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie.
Zakładu Karny w Sztumie jest jednostką typu zamkniętego i półotwartego. Przeznaczony jest dla skazanych mężczyzn, recydywistów penitencjarnych. W zakładzie funkcjonują dwa oddziały penitencjarne, wyodrębniony oddział mieszkalny, w którym przebywają osadzeni zakwalifikowani do nauczania w szkole oraz oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości
HISTORIA WIĘZIENIA W SZTUMIE
W 1910 roku pruski Zarząd Więziennictwa w Berlinie ogłosił przetarg na budowę Centralnego i Młodzieżowego Więzienia dla Prus Wschodnich oraz Zachodnich. W przetargu wystartowało miasto Sztum i wygrało go. Budowę zakładu ukończono w 1914 roku. Więzienie składało się z gmachu dla administracji i pawilonu mieszkalnego na ok. 400 skazanych. Otoczono je czterometrowym murem. Zakład funkcjonował w systemie celkowym. W latach 50.więzienie przekwalifikowano na zakład dla przestępców młodocianych i pierwszy raz karanych. Natomiast od 1984 roku zakład jest miejscem izolacji dla recydywistów. Od 1991 roku Zakład Karny w Sztumie i Sztumskie Centrum Kultury organizują Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. Od 2004 roku impreza rozszerzyła swój zasięg i ma charakter międzynarodowy. Wystawę prac konkursowych można oglądać w czerwcu i lipcu w salach sztumskiego kino-teatru.

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …