Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / 25 lat Krajowej Rady Sądownictwa

25 lat Krajowej Rady Sądownictwa

Z okazji 25-lecia Krajowej Rady Sądownictwa 23 lutego 2015 r. o godzinie 11.00 w Sali Zgromadzeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, ul. Boduena 3/5, odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy z udziałem zaproszonych gości w tym Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Pierwsze, historyczne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się 23 lutego 1990 roku, ale decyzja o powołaniu Rady zapadła podczas obrad ?Okrągłego Stołu?. Niezawisłość sędziów i niezależność sądów, obok pluralizmu politycznego, wolności słowa i samorządności terytorialnej stała się podstawą reform całego systemu polityczno-prawnego w Polsce.
Od tej pory kandydatów na urząd sędziego, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, powołuje Prezydent RP. Natomiast niezależność sądów i niezawisłość sędziów jako fundamenty państwa prawa zostały podniesione do rangi normy konstytucyjnej w Ustawie Zasadniczej z 2 kwietnia 1997 r.
Dwadzieścia pięć lat działalności Krajowej Rady Sądownictwa to czas ciągłych starań o właściwą pozycję sądownictwa, budowę jego prestiżu i umacnianie porządku konstytucyjnego, ale przede wszystkim to 25 lat ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Wartości te to niezbędny warunek urzeczywistnienia prawa obywateli do sądu oraz gwarancja podstawowych praw jednostki w naszym kraju.
Sędzia Waldemar Żurek Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Sprawdź także

PiS nie uznaje TS UE

„Znieważyła, nazywając dublerem”. Sędzia ma dyscyplinarkę za powołanie się na wyrok Trybunału w Strasburgu Łukasz …