W całym kraju trwają obchody jubileuszu35-lecia Samorządu Radców PrawnychCentralne uroczystości odbywały się na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie uroczystości minister Paweł Mucha odczytał list Prezydenta RP. W uroczystości wział m.in. udział dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, i prezes Sądu Najwyższewgo Małgorzata Gersdorf
który powiedzial: mam zaszczyt uczestniczyć w święcie jednego z absolutnie najważniejszych środowisk zawodowych w prawniczej rodzinie. I nie tylko prawniczej ? w życiu państwa. Jeśli myślimy o zawodach zaufania publicznego, to niewątpliwie radcowie prawni należą do bardzo wąskiej elity. Są jedną z tych podwalin i zarazem sprężyn rozwoju, która umacnia i cywilizuje państwo i gospodarkę, a społeczeństwo czyni bardziej świadomym swoich praw i wolności. Wiele się zmieniło w ciągu minionych 35 lat. Kto wie, czy z punktu widzenia ewolucji prawa, a zwłaszcza roli praw człowieka, nie były to najważniejsze lata w naszej najnowszej historii. W każdym razie, jeśli spojrzeć na dzieje samorządu radcowskiego, od 1982 roku, to zarówno wewnętrzna przemiana środowiska, jak i jego dorobek oraz wkład w polską transformację są imponujące.
Radcy prawni stali się głównymi inżynierami obrotu prawnego. Stali się białymi krwinkami w krwiobiegu polskiej gospodarki, będącej częścią europejskiego Wspólnego Rynku. Stali się absolutnie niezbędnym elementem instytucji państwa, firm, samorządów, organizacji społecznych. Zyskali autorytet i zaufanie, są podziwiani za imponującą działalność pro publico bono. I tego Wam, Szanowni Państwo, z całego serca szczerze gratuluję. Jesteście ważni! Jesteście społeczeństwu niezwykle potrzebni! Jako Rzecznik Praw Obywatelskich muszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt dorobku Krajowej Izby Radów Prawnych, szczególnie mi bliski. Na działalność Komisji Praw Człowieka przy Krajowej Radzie Radców Prawnych. Jest dla mnie ogromnie ważnym partnerem, na którego współpracę i wsparcie zawsze mogę liczyć.
Zarówno w sprawach krajowych, gdy chodzi o ochronę praw i wolności naszych obywateli, jak i w przypadku łamania praw człowieka w innych krajach, gdy np. trzeba wystąpić w obronie praw więzionych prawników w Turcji. Nie do przecenienia jest również działalność popularyzacyjna i edukacyjna Komisji. Jeśli Polacy są dzisiaj coraz bardziej świadomi swoich praw, wiedzą więcej o europejskich konwencjach i orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, to wiele zawdzięczamy tu aktywności radców prawnych. I za to z całego serca również dzisiaj Państwu chciałem podziękować!
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do aktualnego sporu o kształt reformy sądownictwa, wskazała, że to, co robi strona rządowa, to nie reforma, ale rewolucja, że wielokrotnie złamano konstytucję i fakty te nie będą zapomniane, a los przywódców rewolucji francuskiej powinien być przestrogą.
Sprawdź także
Ile nas kosztuje neo-KRS?
Blisko rok po wyborach senatorowie RP wysłuchali Dagmary Pawełczyk – Woickiej, która jako przewodnicząca neo …