Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / 37 ofiar ludobójstwa

37 ofiar ludobójstwa

„Pamięci 37 ofiar przemocy i nieludzkiej polityki”. Rozwiesili klepsydry uchodźców, którzy zginęli na pograniczuKryzys na granicy dalej zbiera śmiertelne żniwo – mówią aktywiści Grupy Granica. Aby upamiętnić migrantów, którzy zginęli w lasach przy granicy polsko-białoruskiej, wolontariusze rozwiesili klepsydry pogrzebowe w różnych miejscach Podlasia i nie tylko.

Klepsydry pogrzebowe upamiętniające zmarłych na pograniczu polsko-białoruskim

fot. Grupa Granica

– Chcieliśmy przypomnieć, że tutaj cały czas giną ludzie. To są tacy sami ludzie jak my wszyscy. Pomysł był taki, by na klepsydrach zamieścić informacje o osobach, które zmarły. By je „uczłowieczyć”, pisząc, czym się zajmowały w życiu, że miały dzieci, marzenia. Niestety, nadal nie wszystkie ciała zostały zidentyfikowane – mówi Marianna, mieszkanka Podlasia i aktywistka Fundacji „Bezkres”. 

Część klepsydr zawisła na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę. – Chodziło o to, aby zobaczyły je osoby idące rano do cerkwi czy do kościoła – mówi Marianna. Aktywiści chcieliby, aby akcja zaistniała także w innych miastach. – Dlatego udostępniamy link, z którego można pobrać gotowe pliki do wydruku. Może to zrobić każdy – zachęca wolontariuszka.

– Celem akcji jest upamiętnienie osób, które zmarły na polsko-białoruskiej granicy i nagłośnienie tego, że kryzys trwa, i dalej zbiera to śmiertelne żniwo. Chcemy też – poprzez te klepsydry – wyrazić nasz sprzeciw wobec śmiertelnej polityki wywózek ludzi na Białoruś – mówi z kolei Aleksandra Łoboda z Grupy Granica.

Oprócz Podlasia klepsydry pojawiły się już też m.in. w Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. Były widoczne również w niedzielę w Krakowie, na Rynku Głównym, gdzie odbyła się demonstracja „Stop polityce śmierci na granicy”. Z kolei we wtorek (28 lutego) w Warszawie, przed Komendą Główną Straży Granicznej, o godz. 15 zaplanowano demonstrację pod hasłem: „Dość śmiertelnej polityki wywózek na pograniczu polsko-białoruskim”. Tam również aktywiści planują zamieścić klepsydry pogrzebowe.

Nocą z 25 na 26 lutego na publicznie dostępnych tablicach ogłoszeń w szeregu podlaskich miejscowości, ale też i miastach w innych częściach Polski, pojawiły się klepsydry upamiętniające ofiary kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim.Nocą z 25 na 26 lutego na publicznie dostępnych tablicach ogłoszeń w szeregu podlaskich miejscowości, ale też i miastach w innych częściach Polski, pojawiły się klepsydry upamiętniające ofiary kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim. Fot. Grupa Granica

Kryzys na granicy

Kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy trwa od połowy 2021 roku. Migranci i migrantki z wielu krajów świata – w tym z Jemenu, Syrii, Iraku czy Konga – próbują przedostać się do Polski, pokonując trudne, leśne lub bagniste, trasy w Puszczy Białowieskiej. Od początku pomagają im wolontariusze, aktywiści i okoliczni mieszkańcy. Dostarczają ciepłe ubrania, śpiwory, jedzenie, wodę. Dzięki temu większości osób potrzebujących udaje się przetrwać. 

Aktywiści zwracają uwagę, że duża część migrantów i migrantek jest wyłapywana przez polskich funkcjonariuszy i wywożona na Białoruś. – Znajdujemy kolejne ciała w lasach. Kolejne ofiary śmiertelne kryzysu humanitarnego wywołanego przez pozorną legalizację wywózek i politykę podwójnych standardów – alarmują aktywiści.

37 ofiar

Jak informuje w ostatnim raporcie Grupa Granica, tylko między 1 grudnia 2022 a 17 lutego 2023 odnaleziono na Podlasiu dziewięć ciał. Tylko część osób udało się zidentyfikować. W sumie, od początku kryzysu, potwierdzono informacje o 37 ofiarach śmiertelnych po obu stronach stronach polsko-białoruskiej granicy. Grupa Granica podaje, że wśród ofiar kryzysu humanitarnego są m.in. 37-letni Mustafa Mohammed z Jemenu, 16-latek z Iraku (którego danych nie ustalono), 24-letni Issa z Syrii, 38-letnia Wafaa z Syrii, 30-latek ze Sri Lanki, 44-letnia Radża z Palestyny, 38-letnia Avin – Kurdyjka z Iraku, 25-letni Kawa z Iraku i wielu, wielu innych. 

Źródło: tok fm, wyborcza.pl

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …