Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / 4 czerwca Święto Wolności Polaków

4 czerwca Święto Wolności Polaków

W sobotę 4 czerwca Komitet Obrony Demokracji (KOD) zaprasza na wspólne świętowanie z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów w 1989 roku Marsze dla Wolności KOD-u odbędą się w całej Polsce. W Warszawie marsz rozpocznie się o godz. 16 w okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewską. Marsz przejdzie Marszałkowską na pl. Konstytucji. Tam o godz. 17.30, w miejscu, gdzie w 1989 roku działała kawiarnia Niespodzianka, odbędzie się tradycyjny Toast za Wolność. Udział w Marszu dla Wolności wezmą trzej byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Popołudniowa godzina nie jest przypadkowa – tego dnia pracownicy urzędów administracji centralnej odpracowują piątek 27 maja. Tak zarządziła Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o to, by po skończonej pracy mogli przyłączyć się do świętowania. Organizatorzy spodziewają się też wielu opozycjonistów z czasów PRL-u. Partie opozycyjne nie biorą udziału w organizacji imprezy KOD. Żadnemu z ugrupowań nie będzie wolno promować swego logo ani barw partyjnych. Na scenę mają zostać zaproszenie byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Nie przewidziano przemówień liderów i członków partii politycznych. Z osób publicznych spodziewane jest wystąpienie Mateusza Kijowskiego, lidera KOD, oraz opozycjonisty z czasów PRL Władysława Frasyniuka. Przewidziani są również zagraniczni goście oraz liczne niespodzianki. KOD zaprasza wszystkich na marsz, ale nie chce, żeby partyjni liderzy manifestowali swoją obecność, lecz brali udział w marszu na takich samych zasadach jak każdy innych uczestnik. Politycy Platformy będą obecni na marszu, nie będą afiszować się jednak ze swoją obecnością. Partia ma informować o odbywających się uroczystościach, jednak nie zorganizuje transportu dla sympatyków. Marsz zakończy się na stołecznym placu Konstytucji o 18.30, tak żeby nie kolidować z innymi imprezami, w tym koncertami, w których udział wezmą Nosowska, Voo Voo i Maciej Maleńczuk oraz fiestą na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, która trwać będzie w ramach projektu ?Wyłącz system” ? zakończenie obchodów pierwszych wolnych wyborów w 1989 r.
W Poznaniu tym razem nie będzie manifestacji. KOD Wielkopolska zaprasza do Leszna, gdzie zostanie zorganizowany razem z „Gazetą Wyborczą” wolnościowy piknik.
Wielkopolski KOD – w ramach Weekendu wolności – organizuje też wykład Latającego Uniwersytetu Demokracji, który odbędzie się w Poznaniu 5 czerwca. Wykład „Konstytucja i demokratyczne państwo prawne” poprowadzi dr Antoni Rost, konstytucjonalista, wykładowca UAM. Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej biurowca Delta, przy ul. Towarowej 35. Wstęp wolny. Na placu Wolności, tym razem nie będzie manifestacji KOD, ale „Piknik wolności” organizuje tam wielkopolska Nowoczesna. Piknik potrwa od 11 do 15.

Sprawdź także

NeoKRS łamie zasady UE

Rzecznik Generalny TSUE: polska ustawa o KRS narusza prawo Unii EuropejskiejRzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii …