Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / 500.000 euro kary dziennie

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – tyle musi zapłacić Polska zgodnie z decyzją TSUE. W ramach sporu z Czechami zostaliśmy zobowiązani do środka tymczasowego w postaci wstrzymania działalności kopalni Turów. Polska tego nie zrobiła i teraz za każdy kolejny dzień jej działania powinniśmy płacić karę.

Przypomnijmy, że rząd PiS twierdził, że sprawę załatwił i żadnych kar Polska nie będzie płacić.

Gazeta.pl informuje, że . Pieniądze trafią do Komisji Europejskiej. – Tak powiedział gazecie.pl dr hab. Piotr Bogdanowicz, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, środki nie zostaną już Polsce zwrócone. Nie trafią też jednak do Czechów.

Turów

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

TSUE uznał, że dziennie naliczana kara to środek, który „należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego”. Trybunał działa na wniosek Czech. Praga podnosi, m.in. że Polska przedłużyła koncesję na wydobycie węgla w regionie graniczącym z Czechami bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Wcześniej Trybunał zdecydował, że – w celu zabezpieczenia interesów strony czeskiej – Polska powinna wstrzymać prace kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Polska tego nie zrobiła, dlatego Czesi wnieśli o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie. Ostateczny wymiar kary jest znacznie niższy.

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …