Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / 7 lat niszczenia praworządności

7 lat niszczenia praworządności

Raport „2365 dni bezprawia”. Wolne Sądy spisały wszystkie kroki PiS do upolitycznienia sądownictwa

l

Opisujemy tu dokładnie, co stało się w ciągu siedmiu lat niszczenia praworządności w Polsce – mówi mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy o najnowszym raporcie „2365 dni bezprawia”.

Drugi rok z rzędu Inicjatywa Wolne Sądy publikuje raport podsumowujący, jak od 2015 roku władza polityczna kolejnymi decyzjami doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Kiedy w zeszłym roku prawnicy z WS zaprezentowali dokument o 2000 dni ataku na praworządność, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła: – Ten raport powstał po to, aby demokracja nie umierała w ciszy

Raport to zapis wszystkich zmian ustawodawczych i innych decyzji władzy wykonawczej i ustawodawczej od 2015 roku zmierzających do upolitycznienia sądownictwa. 

– Skatalogowanie i uporządkowanie tych wydarzeń jest ważne, abyśmy mieli świadomość, jakimi metodami władza przejmowała sądy, które zgodnie z konstytucją powinny być przecież niezależne, właśnie w interesie społeczeństwa. Raport pokazuje także, że żadna z podjętych od 2015 roku czynności nie zmierzała do przeprowadzenia rzeczywistej i rzetelnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Świadomość tego, jakie działania zostały przeprowadzone, będzie kluczowa, gdy przyjedzie czas naprawy tego, co zostało zniszczone – tłumaczą autorzy dokumentu. 

Teraz raport został uzupełniony o działania rządu wymierzone w wymiar sprawiedliwości w ciągu ostatnich 365 dni. – Opisujemy tu dokładnie, co stało się w ciągu siedmiu lat niszczenia praworządności w Polsce – podkreśla w nagraniu na temat nowego raportu mec. Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów. 

W raporcie są więc m.in. informacje z ostatnich 12 miesięcy o kolejnych nominacjach neosędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę; wybraniu przez Sejm głosami PiS nowego składu neo-KRS; nasilających się represjach wobec niezależnych sędziów: po raz pierwszy za działalność orzeczniczą mieli być ścigani legalni sędziowie Sądu Najwyższego; orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący każdemu z nas prawo do rzetelnego procesu sądowego jest niezgodny z konstytucją.

Pełna wersja raportu na wyborcza.pl

Sprawdź także

„Dewianci” a pogrzeb bliskich

Opinia „amicus curiae” Rzecznika Praw Obywatelskich do ETPC w sprawie udziału pacjentów KOZZD w pogrzebach …