Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / 98 rocznica Powstania Wielkopolskiego

98 rocznica Powstania Wielkopolskiego

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Marek Woźniak, gospodarz uroczystości obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Warszawie, przedstawił ich tegoroczny kształt. Zaprosił, po udziale w uroczystościach oficjalnych, na pl. Wolności, gdzie 27 grudnia od godz.16.30 odbędzie się wiele wydarzeń . ?Przez lata wypracowaliśmy dobry wzór i będziemy go realizować.

Niestety, jednego elementu zabraknie, co stwierdzam z przykrością. Rezygnujemy w tym roku z udziału Wojska Polskiego, bo wiązałoby się to z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, który nie ma związku z powstaniem.

Wiemy, że ta sprawa nie podlega negocjacji, doświadczyliśmy tego podczas tegorocznych obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego i zeszłorocznej rocznicy wybuchu powstania. Znamy treść apelu, jaki MON przesłało nam na tegoroczne obchody pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Jego stanowisko jest w tej kwestii nieugięte. Z ogromnym żalem zrezygnowałem z ceremoniału wojskowego, bo osobiście jestem do niego bardzo przywiązany. Rocznica wybuchu powstania jest świętem regionalnym i apolitycznym, na które zawsze zapraszaliśmy wszystkich, bez względu na sympatie polityczne. Nie mogę się jednak zgodzić na wykorzystanie Wojska Polskiego jako narzędzia bieżącej propagandy politycznej. Nasz szacunek ofiarom katastrofy smoleńskiej i żołnierzom wyklętym oddajemy co roku w Warszawie na cmentarzu powązkowskim tego samego dnia, po zakończeniu uroczystości związanych z powstaniem wielkopolskim? – powiedział Marszałek.
Podczas spotkania mowa była także na temat działań upamiętniających zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, prowadzonych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 ? współorganizatora obchodów rocznicowych. – Jak co roku statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego uhonorujemy osoby, które szczególnie wyróżniają się w działaniach popularyzujących wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim, służących zachowaniu pamięci o bohaterskim zrywie Wielkopolan – powiedział Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa. W tym roku ogłoszony został także Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romana Wilkanowicza, poety i uczestnika Powstania Wielkopolskiego, organizowany wspólnie przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i poznański oddział Związku Literatów Polskich. 27 grudnia odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym, II Bieg Powstania Wielkopolskiego. Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego placu Wolności o godz. 19.00, a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z powstaniem: m.in. ulicami Ratajczaka i Taczaka, przy cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz obok hotelu Bazar.
? Dzięki współpracy z Marszałkiem udało nam się zorganizować bieg godny rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ? podkreślił Rafał Gabrysiak, wiceprezes Stowarzyszenia ?Bieg Powstania Wielkopolskiego?. 1000 biegaczy zadeklarowało już udział w tegorocznej edycji. Na trasie biegu, który otrzymał atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zaaranżowano wiele nowych atrakcji dla całych rodzin. W obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączają się także: Muzeum Walk Niepodległościowych, Filharmonia Poznańska, Chorągiew Wielkopolska Związku Harcerstwa Polskiego, Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Fundacja PGNiG. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej www.27grudnia.pl dedykowanej Powstaniu Wielkopolskiemu, powstańczego Facebooka i korzystania z aplikacji ?Powstanie Wielkopolskie 1918/1919? na smartfony – mobilnego przewodnika po miejscach upamiętniających powstańczy zryw.

Sprawdź także

Zmiana zasad wyboru

Po konsultacjach MSZ zmienia procedurę wyłaniania kandydatów na sędziego ETPCz Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło projekt …