Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokaci chcą więcej zmian

Adwokaci chcą więcej zmian

Sejm zmienił przepisy kodeksu spółek handlowych, adwokaci chcą kolejnych zmian. Adwokatura z zadowoleniem przyjęła ? czytamy na portalu: adwokatura.pl – uchwalenie przez Sejm zmiany w art. 585 kodeksu spółek handlowych. Apeluje jednak do Sejmu o dokończenie prac nad kompleksową zmianą przepisów o karaniu przedsiębiorców, przygotowaną przez ekspertów NRA.
Postulowana przez Adwokaturę zmiana k.s.h. dotyczy karania przedsiębiorców za działanie na szkodę spółki i polega przede wszystkim na:
– odejściu od ścigania z urzędu;
– doprecyzowaniu definicji przestępstwa;
– karaniu tylko za narażenie na znaczną szkodę majątkową;
– rozszerzeniu zakresu ochrony spółek na spółki osobowe.
Zmiana została dokonana przy okazji uchwalenia w dniu 25 marca 2011 r. ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jakkolwiek adwokatura popiera ideę odbiurokratyzowania działalności gospodarczej i pozytywnie ocenia włączenie do tych działań postulowanych zmian w k.s.h., to jednak przypomina parlamentarzystom , że dokonana nowelizacja tego Kodeksu nie stanowi kompleksowego rozwiązania problemu źle sformułowanych przepisów o karaniu przedsiębiorców.
NRA zwraca uwagę, że przedłożona w styczniu br. propozycja Komisji Legislacyjnej NRA przewiduje konieczne zmiany także w kilku innych ustawach, w tym np. w prawie spółdzielczym, a także w ustawie o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i o spółdzielni europejskiej.

Sprawdź także

Rządzi prawo kaduka

Trybunał Konstytucyjny: prawo kaduka, czyli KRS, która została ukształtowana na podstawie ustawy z 2017roku nie …