Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokacka misja do Kazachstanu

Adwokacka misja do Kazachstanu

Komisja ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy Naczelnej Radzie Adwokackiej planuje zorganizowanie misji do Kazachstanu, celem obserwacji toczących się obecnie procesów dotyczących opozycjonistów oraz delegalizacji głównych niezależnych mediów. Adwokaci deklarują chęć spotkania się z przedstawicielami władzy i opozycji.
organizacji pozarządowych oraz wymiaru sprawiedliwości, celem sporządzenia raportu o demokratyzacji i przestrzeganiu praw człowieka w Kazachstanie.
W odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Adwokackiej, Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych RP, przyznał, że idea zorganizowania misji jest nad wyraz szczytną. ? Otrzymaliśmy liczne sygnały, że już sama obecność zagranicznych obserwatorów na sali rozpraw sprzyja atmosferze trzymania się litery prawa wśród przedstawicieli kazachstańskiego wymiaru sprawiedliwości. ? napisał minister.
W celu zoptymalizowania realizacji misji, adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, wystosował list do Anuara Tugela, prezesa Związku Adwokatów w Kazachstanie, z prośbą o zaaranżowanie spotkań z kazachstańskimi adwokatami, a także z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Ministerstwa Sprawiedliwości Kazachstanu. Bartosz Kramek, prezes Fundacji ?Otwarty Dialog?, wyraził zgodę na współfinansowanie misji polskich adwokatów w zakresie logistycznym i tłumaczeniowym.
Misja do Kazachstanu byłaby już drugą tego rodzaju akcją zorganizowaną przez Komisję ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA. Przypomnijmy, że adwokaci, pod przewodnictwem adw. dr Moniki Strus-Wołos, odbyli 1 października 2012 r. misję obserwacyjną podczas wyborów parlamentarnych w Gruzji.

Sprawdź także

Sprawiedliwość jak szkło

JUSTICE HAS TO BE A GLASS HOUSE – it has to be transparent To temat …