Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Listy / Adwokat Mistrzem Mowy

Adwokat Mistrzem Mowy

Adwokat Edward Rzepka, były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach i były członek Naczelnej Rady Adwokackiej, znalazł się wśród laureatów tegorocznej edycji programu Mistrz Mowy Polskiej. Finałowa gala odbyła się 20 września w Kielcach.

Obok adw. Rzepki, laureatami tytułu zostali dziennikarz radiowy i telewizyjny Jerzy Kisielewski – syn słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, dziennikarka i aktorka Agnieszka Kunikowska.

Podczas ostatniego przesłuchania nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, adw. Edward Rzepka wygłosił mowę o demokracji, zbudowaną na kanwie wielkiego wydarzenia, którego był świadkiem 30 lat temu w Kongresie USA, gdy Lech Wałęsa wygłosił przemówienie zaczynające się od słów zapożyczonych z konstytucji Stanów Zjednoczonych: „My, naród”.

Panu Mecenasowi serdecznie gratulujemy.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji Programu był Bogdan Chojna – autor wielu istniejących do tej pory Programów, akcji społecznych i konkursów gospodarczych, jak choćby – znanego powszechnie – “Teraz Polska”.

Formuła Programu opiera się na wyborze osób – znanych nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych – które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

Pierwsza Gala Finałowa  Programu odbyła się 30 maja 2001 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Kolejne odbywały się w Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Gdyni, a w 2021 r. – w Kielcach.

Laureaci otrzymują tytuł Mistrza Mowy Polskiej i statuetkę.

Sprawdź także

„Smoleńsk” dla wybranych

Dziennikarze są niedopuszczani do relacjonowania „miesięcznicy smoleńskiej” i odpychani przez Policję. HFPC zwraca się do …