Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Afryka ratuje naszą gospodarkę

Afryka ratuje naszą gospodarkę

Już po raz drugi Sejm był gospodarzem Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego. W Sali Kolumnowej spotkali się dziś przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego krajów afrykańskich, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy. Patronem tegorocznej edycji Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczegobył marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak otwierając konferencję zwrócił uwagę na to, jak olbrzymi potencjał drzemie w kontynencie afrykańskim i w jak niewielkim stopniu jest on wykorzystywany. – Należy zauważyć, że Afryka staje się powoli centrum światowej działalności gospodarczej. Potrzebuje ona nie tylko europejskich towarów, ale też dużych inwestycji. Musimy pamiętać, że w tej dekadzie Afryka jest drugim pod względem rozwoju regionem świata ? powiedział.
O pogłębieniu i poprawie stosunków gospodarczych między Polską, a Afryką mówił natomiast przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki John Abraham Godson. – 5 lat temu, kiedy zostałem posłem, w corocznej informacji Ministra Spraw Zagranicznych nie było słowa o Afryce. W tym roku minister Schetyna mówił o niej dużo. To niewątpliwie jest nasz sukces, jednak uważam, że wciąż jest wiele rzeczy do zrobienia ? dodał poseł Godson. W konferencji wziął również udział wicepremier i minister Gospodarki Janusz Piechociński. Podczas swojego wystąpienia podkreślał, że w relacjach gospodarczych z krajami Afryki jest możliwość budowania nowego modelu biznesu. – Dziś już wiemy, że z biedą wygra tylko gospodarka i dobra polityka międzynarodowa.
Chcemy korzystać z potencjału Afryki ale również dzielić się z nią naszymi rozwiązaniami ? powiedział wicepremier. W tegorocznym posiedzeniu Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego udział wzięło ponad 500 uczestników. Główne tematy poruszane podczas dyskusji to: wspieranie polskiego biznesu w Afryce, możliwości biznesowe i doświadczenia z działań na kontynencie afrykańskim, a także próba odpowiedzi na pytanie jak polskie NGO mogą pozytywnie wpływać na wizerunek polskich firm w Afryce? Organizatorem wydarzenia był Parlamentarny Zespół ds. Afryki.
Podczas spotkania przedstawiciele państw afrykańskich mieli okazję zaprezentować swoje kraje, natomiast polscy przedsiębiorcy przedstawili swoją ofertę biznesową.

Sprawdź także

Wsparcie dla J. Ochockiego

Uchwała zebrania członków SSP Iustitia Oddział Wielkopolski z dnia 22 marca 2021 r. Zebranie członków …