Najnowsze informacje

AI: Napisz List Wolności

Uwolnij odważne kobiety z Zimbabwe i Kamerunu, więzione za pokojowe protesty
Przyjaciółki Joanah, Netsai i Cecillia zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie. Dorgelesse, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodziny i kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.  
Uwolnij Vahida z Iranu, od 2020 przetrzymywanego w izolatce za pokojowe protestowanie


Uwolnij Joanah, Netsai, Cecillię i Dorgolesse, które za pokojowy sprzeciw wobec niesprawiedliwości zapłaciły okrutną cenę!

Liderki protestów uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione

W maju 2020 roku Joanah, Netsai i Cecilia prowadziły antyrządowy protest. Za to zostały aresztowane, zabrane na posterunek policji, a potem zmuszone do wejścia do nieoznakowanego samochodu. Zaczął się koszmar. Zaciągnięto im worki na głowy i wywieziono z miasta. Za miastem kobiety wrzucono do dołu. Bały się o życie. Były bite, napastowane seksualnie i zmuszone do jedzenia ludzkich odchodów. Znaleziono je dwa dni później, wiele kilometrów od miasta. W podartych ubraniach, poranione i posiniaczone, trafiły do szpitala. W trakcie hospitalizacji zostały oskarżone o przestępstwa związane z protestem. Strażnicy więzienni i policjanci byli obecni w szpitalu, co uniemożliwiło kobietom rozmowę z dziennikarzami. Gdy oświadczyły, że rozpoznały niektórych z napastników, zostały ponownie aresztowane i oskarżone o upozorowanie własnej męki. Dopiero po niecałym miesiącu wyszły za kaucją. Proces Joanah, Netsai i Cecillii rozpoczął się w styczniu 2022 roku i trwa nadal. Do tej pory nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za ich niewyobrażalne cierpienie.

Samotna matka uwięziona za udział w swojej pierwszej demonstracji

Dorgelesse jest fryzjerką i samotnie wychowuje nastoletniego syna. We wrześniu 2020 roku Dorgelesse została aresztowana podczas swojej pierwszej w życiu demonstracji w Douala w Kamerunie. Protest był pokojowy, a mimo to siły bezpieczeństwa użyły gumowych kul, gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozproszyć demonstrantów. Dorgelesse została aresztowana. Oskarżono ją o „przewrót, gromadzenie się, spotkania i publiczne demonstracje”. Została osądzona przez sąd wojskowy i skazana na 5 lat więzienia. Dorgelesse jest żywicielką swojej rodziny. Jej 18-letni syn cierpi na anemię sierpowatą, a rodzina ma problemy z opłacaniem jego leczenia. Dorgelesse rozpaczliwie pragnie do nich wrócić.

Maraton Pisania Listów 2022 pod hasłem wolności zgromadzeń

Historie bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów wiążą się z prawem do pokojowych demonstracji. Joanah, Netsai, Cecillia i Dorgolesse to tylko niektóre z bohaterek i bohaterów Maratonu, które zapłaciły bardzo wysoką cenę za nadużycia władzy. Straciły wolność, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa. Żądaj sprawiedliwości: wstaw się za Joanah, Cecillią, Netsai, Dorgolesse i innymi bohaterkami i bohaterami Maratonu!
Uwolnij Vahida z Iranu, od 2020 przetrzymywanego w izolatce za pokojowe protestowanie


Vahid Afkari został niesłusznie uwięziony wraz ze swoimi braćmi w 2018 roku. Wszyscy byli torturowani i zmuszani do przyznania się do przestępstw, których nie popełnili. Vahid jest przetrzymywany w izolatce od 2020 roku, jego brata Navida stracono w tajemnicy, a drugiego brata, Habiba, zwolniono po 550 dniach w izolatce.
Wezwij władze Iranu do uwolnienia Vahida!


W latach 2016, 2017 i 2018 Vahid, Navid i Habib pokojowo protestowali w ich rodzinnym mieście Shiraz przeciwko nierównościom i represjom politycznym. Za udział w protestach wszyscy zostali aresztowani. Byli torturowani i zmuszani do „przyznania się” do przestępstw, których popełnieniu wielokrotnie zaprzeczyli. Bracia zostali skazani na podstawie zarzutów motywowanych politycznie, bo uczestniczyli w protestach. Co więcej, Vahida i Navida bezpodstawnie oskarżono i niesłusznie skazano także za zabójstwo funkcjonariusza służb bezpieczeństwa. Navid otrzymał wyrok śmierci. Habib i Vahid usłyszeli wyrok kilkudziesięciu lat więzienia i kary 74 batów.

Trzej bracia zostali przeniesieni do więziennych izolatek we wrześniu 2020 roku. 12 września Navid został stracony w tajemnicy, bez żadnego ostrzeżenia. Nikogo nie uprzedzono. Ani jego rodziny, ani prawników, ani jego samego. Egzekucja Navida wywołała oburzenie w Iranie i na całym świecie oraz doprowadziła do zintensyfikowania działań kampanijnych wspierających Habiba i Vahida. Habib został zwolniony z więzienia w marcu 2022 roku, po spędzeniu 550 dni w izolatce.

Władze przetrzymują Vahida w izolatce od września 2020 roku. Jest całkowicie odseparowany od innych więźniów. To kara za jego nieugiętość. Vahid nie ulega żądaniom władz, by publicznie wygłosił oświadczenia przeciwko ludziom w Iranie i na całym świecie, którzy domagali się sprawiedliwości dla jego rodziny.

Wezwij władze Iranu do natychmiastowego uwolnienia Vahida!

Twoje słowa mają znaczenie

Nieraz wydaje się, że pojedynczy gest nic nie zmieni – na świecie jest tyle zła, że zmiana na lepsze to stracony pomysł. Maraton Pisania Listów pokazuje, że może być inaczej – siłą jest suma małych gestów. Maraton Pisania Listów to realna zmiana czyjegoś życia.

Nassima al-Sada, aktywistka działająca na rzecz praw kobiet, została aresztowana w 2018. W więzieniu była bita i pozbawiona kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym z prawnikiem. W jej sprawie w maratonie napisano 777 611 listów, tweetów i innych wiadomości. Nassima w czerwcu 2021 r. odzyskała wolność i mogła wrócić do rodziny oraz przyjaciół.

Wasze zaangażowanie w ubiegłym roku doprowadziło do zmniejszenia wyroku dla Yasaman Aryani z Iranu. Tamtejszym władzom nie spodobał się krążący po sieci filmik z jej udziałem. Widać na nim, jak Yasaman, odsłaniając włosy, rozdaje pasażerkom pociągu białe kwiaty. Dzięki Wam kara 16 lat więzienia została skrócona do 5 lat i 6 miesięcy więzienia.

Wyłączny partner radiowy wydarzenia:
Obrońcy klimatu grozi 10 lat więzienia za wpis na Facebooku
Shanewaza Chowdhury’ego z Bangladeszu niepokoiło, jak zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpływa na środowisko i jak odbije się to na jego wsi. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia. Spraw, by zarzuty wobec niego zostały wycofane, a Shanewaz znów poczuł się bezpiecznie!

Shanewaz mieszka w regionie Bankshali – nisko położonym przybrzeżnym obszarze w południowo-wschodnim Bangladeszu, szczególnie narażonym na wpływ zmian klimatu. Budowa nowej elektrowni węglowej we wsi Shahnewaza miała być przełomowym momentem w rozwoju regionu. Jednak Shahnewaza niepokoiły zniszczenia środowiska, które ta inwestycja miała spowodować. Gdy gwałtowna burza zniszczyła okolicę, Shahnewaz zwrócił uwagę na wpływ na środowisko inwestycji, takich jak nowa elektrownia. Uważał, że działalność elektrowni przyczyniła się do zwiększenia fali pływowych w jego regionie. Zachęcając na Facebooku młodych ludzi do zabrania głosu, Shahnewaz napisał: „młodzież z Banshkhali musi przeciwstawić się niesprawiedliwości i wspierać rozwój. Nie bójmy się o tym odważnie pisać!”.

Za ten wpis Shanewazowi grozi nawet 10 lat więzienia. Został aresztowany przez policję na podstawie opresyjnej bangladeskiej ustawy o bezpieczeństwie cyfrowym. Wprowadzona w 2018 roku ustawa wykorzystywana jest coraz częściej do tłumienia sprzeciwu i krytycznych głosów w sieci. Przewidziane kary sięgają nawet dożywocia. Prawo zawiera niekonkretne sformułowania pozwalające na szeroką interpretację i jest używane do ścigania ludzi z wszelakich grup społecznych i profesji jedynie za korzystanie z przysługującej im wolności słowa.

Shahnewaz był przetrzymywany w nieludzkich warunkach przez 80 dni, bez procesu. 16 sierpnia 2021 roku wyszedł za kaucją, jeśli jednak zostanie skazany, grozi mu wiele lat więzienia.

Żądaj sprawiedliwości dla Shanewaza – wezwij Bangladesz do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszelkich zarzutów wobec tego obrońcy środowiska.
PODPISZ PETYCJĘ!


To działa: obrońcy środowiska na celowniku znów bezpieczni

Jeśli wątpisz, czy twoje słowa mają jakiekolwiek znaczenie, Jani Silva, działaczka na rzecz środowiska naturalnego z Kolumbii, może cię zapewnić, że mają. Jej niezłomna walka przeciw zanieczyszczaniu środowiska i łamaniu praw człowieka miała przerażające skutki. Śledzono ją, zastraszano, grożono jej śmiercią. Po kampanii Maratonu Pisania Listów 2020, której była bohaterką, Jani stwierdziła:

“Jestem ogromnie wdzięczna za te listy. Z całego serca dziękuję. Ta kampania utrzymała mnie przy życiu: powstrzymała ich przed zabiciem mnie, bo wiedzieli, że jesteście”.

Bernardo Caal Xol, obrońca środowiska i praw rdzennego plemienia Majów Kekchi z Gwatemali spędził niesłusznie w więzieniu 4 lata. Po Maratonie Pisania Listów 2021 został uwolniony i mógł wreszcie wrócić do rodziny.

“Daliście mi nadzieję na wolność i znów jestem wolny” – mówił Bernardo. “Jestem z moją rodziną, z moimi córkami. (…) Dziękuję każdemu i każdej z Was za akcje i listy”.

Sprawdź także

Japonka na czele MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wybrał sędzię Tomoko Akane z Japonii na trzyletnią kadencję prezesa …