Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Anglia wydaje Polaków

Anglia wydaje Polaków

Wysoki Trybunał Wielkiej Brytanii odrzucił wnioski trzech Polaków, którzy chcieli zakazu ekstradycji do kraju z powodu naruszenia praworządności w naszym kraju. Tym samym nie stwierdzono okoliczności, wedle których nie mogliby liczyć na uczciwy proces.

Sprawa dotyczy trzech Polaków Pawła L., Dariusza L. i Piotra C. Mężczyźni apelowali o odstąpienie ekstradycji do Polski, z powodu kłopotów z praworządnością w naszym kraju. Nie mogliby liczyć przez to na uczciwy proces. Wysoki Trybunał uznał, że biorąc pod uwagę obecny poziom sądownictwa w Polsce nie ma podstawy do odmowy ekstradycji.

Sąd uznał, że w przypadku Polaków nie można mówić o ryzyku braku możliwości uczciwego procesu, bo ich ekstradycja ma związek ze zwykłymi przestępstwami. Zawieszenie deportacji może być jedynie uznane w przypadkach szczególnego zagrożenia naruszenia art. 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w kwestii prawa do sprawiedliwego procesu. To pierwszy tego typu wyrok w Wielkiej Brytanii.

W połowie marca prawnicy Artura C. sprzeciwili się jego ekstradycji do Polski powołując się właśnie na kwestię zagrożenia praworządności w naszym kraju. Irlandzka sędzia Aileen Donnelly przychyliła się wtedy do argumentacji adwokatów. Podobnie reagowały też m.in. sądy z Holandii czy Hiszpanii. Z kolei w sierpniu swoje orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …