Finansowanie pomostowe

Anglicy do UE bez wiz

Unia Europejska zgodziła się, by obywatele Wielkiej Brytanii mogli wjeżdżać na jej terytorium bez wiz, nawet jeśli dojdzie do tzw. brexitu bez umowy – podaje Sky News.
Ambasadorowie krajów członkowskich zgodzili się dzisiaj, by Brytyjczycy mogli swobodnie wjeżdżać do strefy Schengen. Wizy nie będą wymagane w przypadku krótkiego pobytu, czyli 90 dni w ciągu 180 – informuje brytyjska telewizja Sky News.
Projekt zostanie teraz przekazany do Parlamentu Europejskiego pod głosowanie. Parlament już wcześniej wyrażał wolę poparcia takiego rozwiązania.
Brytyjski rząd przyjął informację z zadowoleniem. Na wyspach zaniepokojenie wzbudziły jednak doniesienia, że w planowanej unijnej legislacji Gibraltar został określony jako „kolonia brytyjskiej Korony” – podaje Sky News.
Zgodnie z prawem Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca tego roku. Do tej pory nie zawarła z Brukselą umowy, która miałaby regulować stosunki po brexicie – m.in. kwestie handlu, granic, dostępu do rynków czy współpracy administracyjnej. Wynegocjowane przez rząd Theresy May porozumienie z UE nie zostało zaakceptowane w brytyjskim parlamencie.

Sprawdź także

Policja może nadal bić

Żeby biło się lepiej. Nie będziesz miał prawa do adwokata zaraz po zatrzymaniu przez policję”Przepisy …