Po fali zwolnień w poznańskim Radiu Merkury, a ostatnio także odsunięciu jednego z dziennikarzy od anteny za dociekliwość podczas prowadzenia wywiadu z jednym z polityków PiS-u, HFPC napisała list do prezesa Radia Merkury, zwracając uwagę na standardy prawne dotyczące sposobu realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedziw mediach publicznych. W liście HFPC zwróciła uwagę, że ?nietransparentna praktyka odsuwania od anteny lub zwalniania dziennikarzy pracujących w mediach publicznych stanowi w naszej ocenie nie tylko praktykę niedobrą w demokratycznym społeczeństwie, ale wręcz praktykę zagrażającą wolności słowa?.
W stanowisku czytamy także, że media publiczne ze względu na swoją strukturę właścicielską, jak i pełnienie szczególnej misji, powinny prowadzić politykę kadrową opartą o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopoglądowe. Oznacza to, że polityka kadrowa władz publicznego medium, jakim jest Radio Merkury, nie może zmierzać do tego, aby na jego antenie prezentowane było stanowisko pewnej tylko grupy politycznej, społecznej czy religijnej.
Różnice polityczne czy światopoglądowe istniejące między członkami organów decyzyjnych publicznego radia i pracownikami rozgłośni nie powinny być podstawą zakończenia współpracy z dziennikarzami lub odsuwania ich od anteny.
Z treścią listu można zapoznać się na stronie HFPC.
Sprawdź także
Honory od Fundacji
Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji nagrody: to prof. Janusz Zaleski, doceniony m.in. za wielką wiedzę, dzięki …