Strona główna / Aktualności / Apel HFPC do obu Marszałków

Apel HFPC do obu Marszałków

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do Marszałków Sejmu i Senatu o zapewnienie przedstawicielom mediów możliwości pełnego i efektywnego relacjonowania wydarzeń w parlamencie. Zdaniem HFPC brak możliwości pełnego relacjonowania wydarzeń w parlamencie pozbawia opinię publiczną dostępu do rzetelnych informacji o najważniejszychzagadnieniach związanych z funkcjonowaniem państwa. ?Informacje na temat działań władzy ustawodawczej wpisują się w szeroko pojętą debatę publiczną, która podlega szczególnej ochronie na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka? ? czytamy w wydanym dziś stanowisku. HFPC zwraca uwagę, że dynamiczne wydarzenia piątkowego wieczoru, które zapoczątkowała zapowiedź wprowadzenia radykalnych ograniczeń dla korespondentów parlamentarnych, pokazały, jak istotna jest rola mediów w przekazywaniu informacji z Sejmu. ?Uniemożliwienie dziennikarzom relacjonowania obrad poprzez przeniesienie posiedzenia z sali plenarnej doprowadziło do sytuacji, w której obywatele nie mogli otrzymać wiarygodnej i pełnej informacji na temat przebiegu procesu legislacyjnego tego dnia i nie są w stanie w pełni zweryfikować i ocenić pracy posłów w tym zakresie? ? alarmuje HFPC.
To nie pierwsze wystąpienie HFPC dotyczące prac dziennikarzy w Sejmie. W październiku tego roku HFPC wystąpiła do Marszałka Sejmu z listem, w którym przypominała, że swobodny dostęp dziennikarzy do budynków Sejmu, możliwość rejestrowania dźwięku i obrazu oraz przekazywania stamtąd informacji opinii publicznej są fundamentalnymi uprawnieniami dziennikarzy w demokratycznym państwie prawnym (zob. więcej tutaj).
?Raz jeszcze zwracamy się zatem o przywrócenie dziennikarzom możliwości bieżącego i efektywnego relacjonowania wydarzeń w Sejmie. Apelujemy również o niewprowadzanie nieuzasadnionych i zbyt restrykcyjnych ograniczeń pracy korespondentów parlamentarnych, które w praktyce pozbawiają ich możliwości wykonywania kluczowych zadań mediów jako tzw. ?publicznego stróża? ? napisano w dzisiejszym wystąpieniu. Apel HFPC dostępny jest na stronie HFPC

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …