Strona główna / Aktualności / Apel Trybunału Konstytucyjnego

Apel Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania przez niego wyroków w sprawach ustawy o TK i jej nowelizacji – powiedział PAP we wtorek prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie „co do zabezpieczeniawniosku” grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy.
Prezes TK wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posłużyć się K.p.c.
„Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia” – powiedział PAP Rzepliński. Potwierdził także, że TK oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie – jak wcześniej zapowiadano – pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu. (PAP)
Na fotografii prof. Andrzej Rzepliński

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …