Ładowarki emu.energy
Strona główna / Moja kancelaria / Ascetyzm autokraty

Ascetyzm autokraty

Prof. Leszek Balcerowicz odniósł się w TVN24 do ujawnionych przez „GW” nagrań Jarosława Kaczyńskiego. Został zapytany, jak po tym prezentuje się wizerunek uznawanego dotąd za skromnego człowieka prezesa PiS. – „Najgorsi autokraci udają ascetów. Można powiedzieć, że pierwszy sekretarz partii za PRL-u też był kryształowo uczciwy i nie miał żadnego majątku, bo wszystko miał. Miał obstawę, miał kucharzy, miał wszystko. A nadto miał władzę” – stwierdził były wicepremier.
Obecny styl rządzenia przez PiS Balcerowicz nazwał oligarchią – sprzężeniem pieniędzy z polityką i politykami, którym pieniądze są potrzebne, by rządzić. – „Pasją Kaczyńskiego jest władza. To jest bardzo złe, bo władza skoncentrowana w jednych rękach zawsze degeneruje człowieka. Dzięki wpływom politycznym doprowadził do tego, że powstał majątek partii. I ten majątek partii służył temu, by przechowywać ludzi, którzy wypadli z polityki. Nie jest rzeczą normalną, że ludzie, którzy w tej chwili kierują służbami specjalnymi, na czele z panami Kamińskim, Bejdą, Wąsikiem, byli związani z PiS-em albo ze Srebrną. To jest kolosalny konflikt interesów” – podkreślił Balcerowicz.
Prof. Balcerowicz stwierdził, że z punktu widzenia normalnego człowieka, jeśli coś zamawiamy, dostajemy, a za to nie płacimy – z moralnego punktu widzenia jest to oszustwo. Zwrócił też uwagę na inne nieprawidłowości. – „Jeszcze poważniejsze jest to, że widzimy, co to znaczy własność przejęta przez polityków, czyli państwowa. To znaczy, że prezes banku przyjeżdża do prezesa partii – przecież to jest PRL! Banki trzeba chronić przed politykami. Bo znajdą się tacy, którzy będą chcieli je wykorzystać do umocnienia władzy” – powiedział były prezes NBP.

Źródło: tvn24.pl

Sprawdź także

To jest dyktatura

Prof. Andrzej Zoll: Nie mam wątpliwości, że cztery osoby, który cofnęły swoje poparcie dla sędziego …