Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Asystenci sędziego bez aplikacji

Asystenci sędziego bez aplikacji

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która obniża wymagania wobec kandydatów na asystentów sędziów. Zgodnie z nowymi przepisami, kandydaci na asystentów sędziów będą zwolnieni z obowiązku ukończenia aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Nie będą także musieli legitymować się zdanym prawniczym egzaminem zawodowym. Zawód asystenta sędziego będzie dostępny już dla absolwentów prawa. W ciągu dwóch pierwszych lat pracy asystent sędziego będzie musiał odbyć 12-miesięczny staż asystencki, organizowany przez prezesów sądów apelacyjnych. Ze stażu zwolnione będą osoby, które ukończyły aplikację ogólną lub zdały jeden z zawodowych egzaminów prawniczych.
Nowelizacja zmienia także zasady przystępowania asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego oraz wymagania, jakie będzie musiał spełnić, aby zostać powołanym na sędziego sądu rejonowego. Wymagany w tych przypadkach staż pracy na stanowisku asystenta będzie uzależniony od tego, czy ukończył on aplikację ogólną, zdał jeden z egzaminów prawniczych czy też ma ukończone jedynie wyższe studia prawnicze. Osoby już będące asystentami sędziego nie zostaną objęte nowymi wymogami dotyczącymi czasu, po którym będą mogły przystąpić do egzaminu sędziowskiego lub zostać powołane na sędziego sądu rejonowego. Nowelizacja zostanie teraz rozpatrzona przez Senat.
Źródło; portal Prawnik. pl

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …