Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Bandyci górą

Bandyci górą

Piszę to już chyba setny raz. Już w XVIII wieku włoski prawnik a zarazem filozof prawa Cesario Beccaria doszedł do wniosku, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność jest jedynym gwarantem przestrzegania porządku prawnego w każdym społeczeństwie. W każdym poza Polską, bo tutaj jedynym remedium na przestępczość nie jest walka z bandytami, ale kolejne zmiany w prawie, których i tak nikt poważnie nie traktuje. Oto prezydent Meksyku potępia atak na marynarzy z jego kraju na plaży w Gdyni. Enrique Pena Nieto powiedział, że pobicie kadetów ze statku Cuauhtemoc, którzy odpoczywali w niedzielę na gdyńskiej plaży, jest bolesnym wydarzeniem dla wszystkich obywateli Meksyku. Tymczasem lider PO, premier Donald Tusk zapowiada walkę z bandytyzmem a orężęm ma być kolejne zmiany w prawie, czytaj zaostrzenie kar. Rząd zatem zastanawia się nad zmianami w prawie, aby móc skuteczniej zapobiegać chuligaństwu.
Premier spotka się w tej sprawie z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz z przedstawicielami Prokuratury Generalnej. I znowu góra urodzi mysz. Przepisy do walki z bandytami, a nie żadnymi kibolami czy pseudokibicami są. Lecz nikt nie chce ich przestrzegać. Zdaniem premiera, potrzebne będą również zmiany w prawie, a przede wszystkim szybka zmiana procedur, aby osoby przyłapane na bójce i na stosowaniu przemocy wobec innej osoby mogły natychmiast ponieść karę. Czy premier naprawdę nie wie, że jest to możliwe nawet przy obecnym prawodawstwie? Donald Tusk podkreślił, że należy również zapewnić policji prawo do skuteczniejszych działań wobec bandytów. Chodzi o możliwość używania przemocy przez funkcjonariuszy. Uważam, że z bandytami należy walczyć metodami skutecznymi, co czasami oznacza metody brutalne – powiedział premier. Zaapelował przy tym do mediów, aby nie krytykowały używania przez policję siły wobec bandytów, kiedy jest to konieczne. Kiedy policja używa takich metod, powinno to być również chronione w oczach opinii publicznej i akceptowane wtedy, kiedy jest to niezbędne – powiedział Donald Tusk.
I z tym zgodzić się nie można. Już teraz policja jest najbardziej brutalnym a przy tym po prostu prymitywnym organem państwa. Tolerować nadużywanie siły bez żadnej kontroli oznacza Pozwolić jej na używanie siły bez żadnej kontroli oznacza otwarcie puszki Pandory.
W niedzielnej bójce na plaży w Gdyni wzięło udział kilkadziesiąt osób, między innymi pseudokibice Ruchu Chorzów i meksykańscy marynarze. Do tej pory zatrzymano w tej sprawie trzech Polaków, do dyspozycji policji pozostaje jeden Meksykanin. Dwóm mężczyznom postawiano zarzuty udziału w pobiciu o charakterze chuligańskim.

Sprawdź także

Bo nam się należy

To jeden z wariantów, który w sensie prawnym jest możliwy, natomiast w tej chwili nie …