Strona główna / Aktualności / Banknot 500 zł już w obiegu

Banknot 500 zł już w obiegu

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafił do obiegu 10 lutego. Banknot został zaprezentowany po raz pierwszy w czerwcu 2016 r. Na nowym banknocie umieszczono wizerunek króla Jana III Sobieskiego, który zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Prace nad nowym banknotem rozpoczęto

w listopadzie 2014 r. Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.
Marek Belka, ówczesny prezes NBP powiedział w trakcie zeszłorocznej prezentacji banknotu, że struktura nominałowa w Polsce nie zmieniła się od 1995 r., a nowy banknot to kolejny krok w procesie modernizacji, który ma na celu m.in. zmniejszenie liczby fałszywych banknotów w obiegu. Prace nad banknotem 500 zł Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 r., kiedy zapadła decyzja zarządu NBP w tej sprawie.

Autorem projektu nowego banknotu jest Andrzej Heidrich, który odpowiada również za projekty pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Heidrich zachował chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”, przez umieszczenie na banknocie 500 zł wizerunku Jana III Sobieskiego. Producentem wszystkich polskich banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …