Najnowsze informacje

Będzie pomnik adwokatów

Krwawe starcia na ulicach Poznania 28 czerwca 1956 roku długie lata były pomijane milczeniem. Dopiero w 1981 roku, w 25 rocznicę tych wydarzeń w trakcie karnawału ?Solidarności? odsłonięto Pomnik Czerwca^56; a w maju tego roku u zbiegu ulic Solnej i Hejmowskiego zostanie odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik ku czci adwokatów oraz ofiar procesów politycznych. Jego autorem jest znany plastyk Andrzej Kurzawski.

Adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu podkreśla, że idea uhonorowania adwokatów w tym najwybitniejszych obrońców politycznych: Stanisława Hejmowskiego, Gerarda Kujanka i Michała Grzegorzewicza i innych adwokatów od dawna dojrzewała w środowisku wielkopolskiej palestry i teraz zostanie zrealizowana.
Trzej poznańscy adwokaci pierwszy raz w historii Polski powojennej udowodnili, że występują w procesie strcice politycznym i tak przeprowadzili linię obrony, że z poznańskimi oskarżonymi ? oficjalnie przedstawianych jako chuligani i warchoły – solidaryzował się cały świat, który dzięki poznańskim adwokatom dowiedział się, że to władza państwowa zmasakrowała poznaniaków.
W czwartek 11 marca zaplanowano posiedzenie Komisji Kultury Rady Miasta, która ma przygotować projekt stosownej uchwały, niezbędnej, aby powstał pomnik. Będzie ona przyjęta na najbliższej sesji plenarnej Rady Miasta Poznania.
Warto dodać, że zarówno prokurator Sławomir Twardowski, szef Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu i prokurator okręgowy Krzysztof Grześkowiak wyrazili zgodę, aby pomnik powstał przy zbiegu ulic Hejmowskiego i Solnej, a więc na terenie należącym do prokuratury, Pomnik zostanie odsłonięty w maju podczas I Kongresu Wielkopolskich Prawników.

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …