Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

„Pokój jest w nas” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku harcerze roznoszą światło po raz dwudziesty. Odebrali je w niedzielę od słowackich skautów. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego betlejemski płomień przekazali 16 grudnia 2014 r. ministrowi sprawiedliwości Cezaremu Grabarczykowi. ? Chcę Wam podziękować za to Światełko Pokoju. Zawieźcie do domów rodzinnych życzenia radosnych i wesołych Świąt ? powiedział Cezary Grabarczyk, przyjmując Światełko z rąk harcerzy. Uroczystości towarzyszyło wspólne kolędowanie.Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji ? szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
X X X
W środę o godz. 11.00 harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali marszałkowi Radosławowi Sikorskiemu Betlejemskie Światło Pokoju. Tegorocznym hasłem wędrówki Światła są słowa św. Jana Pawła II: ?Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym?. Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 r. w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej ? miejsca narodzin Chrystusa.

Sprawdź także

Trzy lata w łagrze

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, przebywa w więzieniu już od trzech …

Strona główna / Temat Tygodnia / Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

„Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!? – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego betlejemski płomień przekazali ministrowi sprawiedliwości Markowi Biernackiemu. ? Życzę Wam z całego serca, byście zawsze pozostali wierni wartościom, które dzisiaj nam w symboliczny sposób przekazaliście ? powiedział Marek Biernacki, przyjmując Światełko z rąk harcerzy. Uroczystości towarzyszyło wspólne kolędowanie. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji ? szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Sprawdź także

Trzy lata w łagrze

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, przebywa w więzieniu już od trzech …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze obdarowali Krzysztofa Kwiatkowskiego Betlejemskim Światłem Pokoju.

Akcja ?Betlejemskie Światło Pokoju? została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji ? szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka ?Głodówka?, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej ? przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.
W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieliła się Betlejemskim Światłem Pokoju m.in. z Prymasem Polski, Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód – na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy – nawet poza krąg polarny. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …