Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Bezpłatna sobota u adwokatów

Bezpłatna sobota u adwokatów

W sobotę 4 czerwca w całej Polsce już po raz piąty odbędzie się Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Inicjatywa skierowana jest do osób niezamożnych i służy upowszechnianiu świadomości społecznej m.in. o prawie do adwokata z urzędu, czyli uprawnieniu wszystkich obywateli do korzystania ze zwolnienia z opłat sądowych czy z bezpłatnego pełnomocnika. Poprzednie akcje cieszyły się wielkim powodzeniem. Za każdym razem adwokaci i aplikanci adwokaccy udzielali tysięcy porad. Każdorazowo też w akcji bierze udział coraz więcej adwokatów i aplikantów. Na stronie adwokatura.pl zamieszczona zostanie lista kancelarii, w których udzielane będą porady. Informacji takich udzielają również okręgowe rady adwokackiej. W przeddzień akcji wykaz adresów zamieszczony będzie też w wielu dziennikach lokalnych.
Na stronie internetowej Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, gdzie także będą udzielane porady, znajduje się również lista kancelarii biorących udział w akcji.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Bezpłatna sobota u adwokatów

Bezpłatna sobota u adwokatów

Już czwarty raz w Poznaniu odbył się Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich.

Wzięła w nim udział prawie setka wielkopolskich kancelarii. Sprawy alimentacyjne, odszkodowawcze, spadkowe i spory z ZUS czy KRUS, rozwody i podział majątku, zawiłości natury karnej – to tylko niektóre problemy, z jakimi przyszli petenci do poznańskich adwokatów.
Okręgowa Izba Adwokacka i uczestniczący w akcji adwokaci oczekiwali przede wszystkim tych, których nie stać na profesjonalną pomoc prawną, ale porad udzielano każdemu, nawet tym, którzy pod kancelarię podjeżdżali luksusowymi samochodami. Adwokat Katarzyna Golusińska, koordynatorka akcji mówi, że udzieliła ponad dwudziestu porad ludziom, którzy przyszli do jej kancelarii osobiście, i drugie tyle telefonicznie. Podobnie działo się w innych kancelariach adwokackich, które przystąpiły do akcji.
Znakomita większość ludzi, którzy przyszli po poradę mieli prawo ubiegać się o ustanowienie przez sąd zawodowego pełnomocnika, ale nie wiedzieli, że istnieje instytucja przyznawania adwokata z urzędu. Nie mieli nawet pojęcia jak sformułować wniosek do sądu o przyznanie adwokata z urzędu.
Pomocy prawnej udzielano na różnym stopniu ?zaawansowania? sprawy ? tuż po wpłynięciu pozwu, czy doręczeniu aktu oskarżenia; w trakcie rozprawy sądowej i po otrzymaniu wyroku. W wielu przypadkach wystarczyłaby odrobina wyobraźni, aby nie dopuścić do powstania bardzo trudnej sytuacji zagrażającej nawet wolności osobistej petenta bądź prowadzącej do uszczerbku w jego majątku. Potwierdza to tezę o niskiej świadomości prawnej naszego społeczeństwa i o tym, że bezpłatną pomoc prawną należy uregulować nie poprzez społeczne akcje prawników, ale ustanowienie profesjonalnej obsługi prawnej tych, których nie stać na opłacenie prawniczych usług.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …