Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Bezpłatne porady adwokatów

Bezpłatne porady adwokatów

Już po raz piąty, w sobotę 4 czerwca, adwokaci w całej Polsce w tym i członkowie Wielkopolskiej Izby Adwokackiej udzielali darmowych porad prawnych w ramach Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Tym razem w akcji wzięło udział 880 adwokatów i aplikantów w 193 miastach, we wszystkich województwach. W Wielkopolsce do akcji akces zglosiło 58 adwokatów. Akcja kierowana była do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy.
W siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu udzielono ponad 50 porad ? informuje Joanna Garstecka z poznańskiej ORA. W sumie takich porad udzielono w całym województwie kilkaset. Dotyczyły one najczęściej prawa cywilnego, w tym spadkowego; prawa rodzinnego, prawa pracy, sporadycznie trzeba było sięgać do zasad prawa spółdzielczego . W tym roku bardzo rzadko kiedy interesanci zasięgali porad z zakresu prawa karnego. – W mojej kancelarii były cztery osoby mówi adwokat Krzysztof Degórski. Uczciwie powiem, że były to dziwne sprawy. Albo uległy już przedawnieniu, albo też nie było jakichkolwiek podstaw prawnych do nadania biegu sprawie, z którą zgłosił się zainteresowany bezpłatną poradą adwokacką.
Według zamierzeń Naczelnej Rady Adwokackiej, w tej edycji chciano również promować ideę ubezpieczeń ochrony prawnej. Oferuje ją coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Płacąc regularnie stosunkowo niskie składki obywatele mieliby stały dostęp do prawnika. W ten sposób być może Polacy wyrobią w sobie potrzebę konsultowania wszelkich decyzji, które mogą mieć konsekwencje prawne. ? powiedziała adw. Monika Strus-Wołos, koordynatorka Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. wizerunku zewnętrznego i działalności pro bono przy NRA.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Bezpłatne porady adwokatów

Bezpłatne porady adwokatów

W sobotę 4 czerwca, adwokaci za darmo będą ubogim udzielać porad. Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny organizuje ?Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich?. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest pomoc osobom najuboższym, których sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że nie mogą pozwolić sobie na pomoc prawną na zasadach komercyjnych.
Naczelna Rada Adwokacka 4 czerwca 2011 roku po raz kolejny organizuje ?Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich?. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest pomoc osobom najuboższym, których sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że nie mogą pozwolić sobie na pomoc prawną na zasadach komercyjnych.
Lista adwokatów z Wielkopolskiej Izby Adwokackiej biorących udział w akcji będzie dostępna na stronie internetowej Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu po 18 maja 2011 r.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Bezpłatne porady adwokatów

Bezpłatne porady adwokatów

Z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej w całym kraju,w sobotę 3 października, odbyły się dyżury w kancelariach adwokackich, podczas których udzielano bezpłatnych porad prawnych dla wszystkich zainteresowanych. Oczekiwano głównie tych, których nie stać na profesjonalną pomoc prawną.

Koordynatorem Ogólnopolskich Dni Bezpłatnych Porad Adwokackich w Poznaniu była adwokat Katarzyna Golusińska.

? To już była druga taka akcja- mówi K. Golusińska – Pierwszą zorganizowaliśmy w maju tego roku i przyszło wówczas około dwustu osób. W sobotę 3 października było ich ponad cztery razy więcej. Akcja skierowana jest przede wszystkim do tych osób, których nie stać na uzyskanie porady na zasadach komercyjnych, czyli na ?wynajęcie adwokata?. Akces do udzielania bezpłatnej pomocy w swoich kancelariach zgłosiło 57 adwokatów, zaś 30 z samego Poznania, ale było w nią zaangażowanych o wiele więcej prawników. Ja sama prosiłam o pomoc kilka moich koleżanek, bo do siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu przy ulicy Konopnickiej przyszło tylu ludzi, że nie chciałam by czas oczekiwania na poradę był zbyt długi. Dyżury zaplanowano w godzinach od 10.00 do 15.00, ale wielu moich kolegów wychodziło po godzinie 17 i jeszcze później. Obok spotkań w ?cztery oczy? wielu porad udzieliliśmy także telefonicznie.

Pomimo, iż była to ogólnopolska akcja pojawiły się także telefony od Polaków mieszkających za granicą. Okazuje się, że taka akcja była bardzo potrzebna. Wielu ludzi nadal nie wie, co robić w trudnych sytuacjach, nie rozumie urzędowych pism i wierzy w to, że porada w kancelarii adwokackiej jest równoznaczna z wydaniem fortuny. To nieprawda, raz, że zawsze można się upewnić ile w danej kancelarii porada kosztuje, dwa, od razu można tam załatwić kwestię reprezentacji prawnej w sądzie lub można też wystąpić o ustanowienie adwokata z urzędu. Według informacji zebranych przez adwokat Katarzynę Golusińską, od udzielających porad adwokatów, dotyczyły one przede wszystkim takich spraw jak: alimenty, rozwody, kwestie najmu mieszkania i warunków eksmisji, czy prawa spadkowego. Rozmawiano też o różnych aspektach prawa karnego i podatkowego, prawa spółdzielczego, z naciskiem na kwestie spraw mieszkaniowych.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …