Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Bezpłatne Porady Prawników

Bezpłatne Porady Prawników

W sobotę 18 kwietnia odbędzie się już IX już Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Tego samego dnia Krajowa Rada Radców Prawnych organizuje już po raz piąty akcję ?Niebieski parasol? . Kilka tysięcy osób w całym kraju oczekuje pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.Wezmą w nim udział adwokaci i aplikanci adwokaccy w całej Polsce. Inicjatywa Naczelnej Rady Adwokackiej kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych okręgowych radach adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy. Pełna lista dostępna będzie na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich oraz w gazetach lokalnych. Adwokaci i aplikanci, którzy chcą włączyć się w tegoroczną akcję winni zgłosić się do swojej okręgowej rady adwokackiej.

Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest kilka tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Zdecydowanie rzadziej zgłaszane są problemy z zakresu prawa karnego. Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w roku 2009. Jej pomysłodawcą była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.
Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich.
XXX
Krajowa Rada Radców Prawnych organizuje już po raz piąty akcję ?Niebieski parasol?. W ramach tej akcji, w tym roku, po raz pierwszy akcja zostanie zorganizowana dwa razy w roku ? w kwietniu i wrześniu 2015 roku. Już w najbliższą sobotę, 18 kwietnia, w siedzibach okręgowych izb radców prawnych oraz innych wskazanych poniżej miejscach będą udzielane porady potrzebującym. Akcja ?Niebieski Parasol? cieszy się wielką popularnością. W ubiegłym roku radcowie prawni udzielili ponad ośmiu i pół tysiąca porad w całym kraju. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach związanych z problemami prawnymi w pracy, sprawami związanymi z prawem rodzinnym i opiekuńczym, kwestiami spadkowymi, alimentacyjnymi, podziału majątku po rozwodzie czy sprawami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw, co pozwoli radcom prawnym na dokładniejsze zapoznanie się z problemem.
Krajowa Rada Radców Prawnych organizuje już po raz piąty akcję ?Niebieski parasol?. W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej akcji organizujemy ją dwa razy ? w kwietniu i wrześniu. Już za kilka dni, 18 kwietnia br., w siedzibach okręgowych izb radców prawnych będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną od wykwalifikowanego radcy prawnego -mówi Barbara Kras Sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych ? warto podkreślić, że Prezydent RP, doceniając zaangażowanie samorządu radcowskiego w ideę pro bono, po raz kolejny objął akcję ?Niebieski Parasol? swoim patronatem honorowym.
Dziekan i Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu zaprasza na Dzień Darmowych Porad w dniu 18 kwietnia 2015 roku miejsce : siedziba OIRP w Poznaniu, ul. Chwaliszewo 69 data: 18 kwietnia 2015 roku (sobota) godz. 10.00-14.00 Osoby zainteresowane skorzystaniem z porady proszone są o telefoniczną rejestrację: 61/853 57 55. Ilość osób ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Organizowana akcja porad pro bono w dniu 18 kwietnia 2015 roku, ma charakter ogólnopolski i odbywa się pod patronatem Prezydenta RP.

Pomagamy najsłabszym
Adwokat Katarzyna Golusińska mówi o IX Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich.
Dzień bezpłatnych porad adwokackich stał się już tradycją.
– Jest on bardzo potrzebny. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym nie ma ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej dla obywateli na etapie przed sądowym, bo w sądzie istnieje prawo do adwokata z urzędu.
– Jak IX Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich będzie wyglądać w Wielkopolsce.
– Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt kancelarii adwokackich. W piątek na stronie ORA oraz w Gazecie Wyborczej zostaną podane adresy kancelarii, gdzie będzie można uzyska darmową poradę prawną. Umówienie się na konkretną godzinę przyczyni się do braku oczekiwania w kolejce. Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest kilka tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych. Zdecydowanie rzadziej zgłaszane są problemy z zakresu prawa karnego. Warto dodać, że prezydent Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich.
– Z pani inicjatywy w każdy 1. i 3. wtorek miesiąca można umówić się na bezpłatną poradę adwokacką.
– Zainteresowanie tą inicjatywą jest olbrzymie. Po pierwszym dniu przyjmowania zapisów mieliśmy terminarz zajęty na trzy miesiące. Dlatego teraz umawiamy się tylko z miesięcznym wyprzedzeniem
– Rząd właśnie przyjął projekt ustawy o bezpłatne pomocy prawnej…
– … i część środowiska adwokatów jest przecina temu projektowi w tej właśnie postaci. Nie oddaje on w pełni naszych postulatów i nie uwzględnia zastrzeżeń do tej inicjatywy.
– Usługi pro bono są bezpłatne, ale fiskus…
…ale fiskus nadal domaga się podatku VAT od osób które uzyskały poradę bezpłatną i deklaracji, że uzyskały przychód wartości rynkowej porady.

Sprawdź także

768-lecie św. Ivo

W czerwcu 1347 papież Klemens VI ogłosił Iwa świętym. Patronuje Bretanii i prawnikom. Uznawany jest …