Strona główna / Aktualności / Bodnar i Śmiszek w MTK

Bodnar i Śmiszek w MTK

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wraz z wiceministrem Krzysztofem Śmiszkiem (14.02.2024 r.) złożył wizytę w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze

To dla mnie ogromny zaszczyt i wielka przyjemność móc złożyć wizytę w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) jako reprezentant Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział minister Adam Bodnar podczas spotkania z Prezesem MTK, sędzią Piotrem Hofmańskim.

Od lewej: kanclerz Międzynarodowego Trybunału Karnego Osvaldo Zavala Giler, minister Adam Bodnar, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego prof. Piotr Hofmański, wiceminister Krzysztof Śmiszek

Minister Adam Bodnar przekazał także Prezesowi wyrazy uznania od Premiera Donalda Tuska i Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. Wybór Piotra Hofmańskiego na urząd sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego, a następnie na stanowisko Prezesa Trybunału był jednym z największych osiągnięć polskiej dyplomacji.

Głównym tematem rozmów była kwestia umowy o wykonywaniu wyroków Trybunału. Minister zadeklarował gotowość polskiego rządu do rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie i dodał, że wola wykonywania przez Polskę wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego jest wyrazem wsparcia Trybunału w jego misji.

Ważnym punktem spotkania była również kwestia bezpieczeństwa Trybunału i jego pracowników w kontekście ich zaangażowania w rozliczenie zbrodni w Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o sędziów, Prezesa oraz Prokuratora MTK, wobec których Federacja Rosyjska wydała nakazy aresztowania.  Minister Bodnar zadeklarował pełne wsparcie Polski w zapewnieniu im ochrony. Podkreślił ponadto, że najważniejszą misją systemu międzynarodowej sprawiedliwości karnej jest zapewnienie zadośćuczynienia ofiarom najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych. W spotkaniu uczestniczył także Kanclerz MTK Osvaldo Zavala Giler.

Podczas wizyty w Hadze Minister Bodnar rozmawiał też z Prokuratorem Trybunału Karimem Khanem, z którym poruszył kwestie współpracy polskiej prokuratury z Biurem Prokuratora MTK w zakresie śledztwa ukraińskiego. Prokurator Khan podziękował za dotychczasowe wsparcie Polski i polskich prokuratorów w jego misjach do Ukrainy i w tranzycie przez polskie terytorium. 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …