Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Bój się sądów

Bój się sądów

        

Prof. adwokat Zbigniew Ćwiąkalski, b. minister sprawiedliwości: Obywatel powinien się bać nowych sądów PiS.

„Nie mam wątpliwości, że może chodzić o wyeliminowanie niepokornych sędziów. To droga do rozwalenia wymiaru sprawiedliwości i podporządkowania go władzy. Ludzie powinni się bać się takich sądów, ich sprawy nie będą rozstrzygane niezależnie. Obywatel będzie bez szans” – prof. Zbigniew Ćwiąkalski ocenia kolejny projekt reformy Ziobry w sądach

– Nie mam wątpliwości, że w tej zapowiedzi zmian chodzi o zwiększenie nacisku na sędziów i podporządkowanie ich rządzącym.

A hasło „sędziowie pokoju”, które tak propaguje ministerstwo, ma być uspokojeniem dla opinii publicznej, że chodzi o usprawnienie wymiaru sprawiedliwości. To tylko przykrywka. Uważam, że sędziowie pokoju powinni być prawnikami by choćby umieli napisać wyrok i jego uzasadnienie. A proponuje się by głównym kryterium ich wyboru było doświadczenie życiowe.

Powoływanie sędziów pokoju na zasadzie łapanki sprzyja temu, by mogli zostać nimi osoby z partyjnej nominacji.

Kolejny element, który mnie niepokoi w tych propozycjach, to tzw. ciała doradcze przy sądach regionalnych, które mają decydować kto będzie mógł zostać sędzią. I w tych ciałach będzie zasiadał prokurator.

To jakaś aberracja! Udało się stłamsić prokuratorów i teraz mają oni decydować kto będzie sędzią. To może niech od razu decydują o tym sami oskarżeni.
Likwidacja awansów w sądach doprowadzi do tego, że o nagrodach i premiowaniu sędziów będzie decydował prezes sądu powołany przez ministra sprawiedliwości. To kolejny element nacisk na sędziów. Do tej pory do stanowisk w sądach dochodziło się ciężką pracą, która byłą oceniana.

Zaskakuje mnie argument [ministerstwa], że likwiduje się sądy apelacyjne, bo mają one o 100 razy mniej spraw niż sądy rejonowe [w 2018 r. wpłynęło tam 118 tys. spraw, do rejonowych – 14 mln]. To czysta demagogia, bo w sądach apelacyjnych są najbardziej skomplikowane sprawy.

W tych sądach trzeba się zastanawiać wnikliwie, przebrnąć przez wiele tomów akt, stosować orzecznictwo. To sąd o największej odpowiedzialności. Zresztą sędziowie apelacyjni kiedyś byli w sądach rejonowych i pracą zasłużyli na awans w górę.

I teraz ma się zrównać status wszystkich sędziów, niezależnie od doświadczenia zawodowego. To może być po to, by łatwiej było ich podporządkować.

Plany przejęcia kontroli przez obecną władzę nad wszystkimi sądami w Polsce ujawniła we wtorek, 12 marca 2019, gazeta „Rzeczpospolita”. Powołując się na źródła w resorcie ministra Ziobry, napisała, że ministerstwo prowadzi prace nad „drugim etapem reformy” wymiaru sprawiedliwości. Na razie są to założenia. Nie wiadomo kiedy Sejm miałby uchwalić te zmiany i kiedy by weszły w życie. Z przecieku wynika, że PiS szykuje prawdziwe trzęsienie ziemi w sądach. Mają być zlikwidowane obecne sądy powszechne – czyli apelacyjne, okręgowe i rejonowe. Ich miejsce mają zająć nowe sądy regionalne (w miejsce obecnych sądy apelacyjne i okręgowe) i okręgowe (przejmą obecne sądy rejonowe). Tym samym sędziowie stracą obecny status np. sędziów apelacyjnych, czy okręgowych. Wszyscy mają być równi i będą mieli status sędziów sądów powszechnych. Rotacyjnie mają też orzekać w sądach okręgowych i regionalnych.

Więcej – Archiwum Osiatyńskiego

Sprawdź także

Pochwała Głupoty

Profesor Andrzej Zoll: jest apel do sędziów, żeby okazali się patriotami To są prawnicy i oni sobie …