Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Brak 6. głosów do odwołania

Brak 6. głosów do odwołania

W środę amerykański Senat zagłosował za odrzuceniem dwóch artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa – nadużycia władzy i utrudniania pracy Kongresu. Decyzja ta kończy proces toczący się od grudnia ubiegłego roku w Kongresie.

Z uwagi na przewagę republikanów w tej izbie Kongresu uniewinnienie Donalda Trumpa było uważane za pewne. Do odsunięcia prezydenta od władzy wymagane były dwie trzecie głosów senatorów obecnych na sali.

52 senatorów głosowało za uniewinnieniem prezydenta, a 48 uznało, że jest winny nadużycia władzy. W przypadku głosowania nad drugim artykułem impeachmentu – 53 senatorów uznało, że Donald Trump nie jest winny utrudniania pracy Kongresu, a 47 uznało go winnym.
Senat oczyścił Donalda Trumpa z zarzutów.
Wyłamał się jeden republikanin

Środowe głosowania przebiegły niemal idealnie wzdłuż partyjnych podziałów. Demokratom nie udało się przeciągnąć na swoją stronę innych uznawanych za umiarkowanych parlamentarzystów prawej strony. Z bloku republikanów wyłamał się jedynie senator Mitt Romney, który uznał, że Trump jest winny nadużycia władzy. O swojej decyzji były kandydat republikanów na prezydenta poinformował na kilka godzin przed głosowaniami.

Romney, senator ze stanu Utah, który startował w wyborach prezydenckich w 2012 roku, był od dawna bardzo krytyczny wobec Trumpa. Spodziewając się retorsji ze strony swej partii, która zwarła szeregi, by bronić prezydenta podczas procedury impeachmentu senator powiedział w środę telewizji Fox News, że „zniesie konsekwencje”. Senator opowiedział się jednak za uniewinnieniem Trumpa podczas głosowania nad drugim artykułem impeachmentu, zarzucającym mu utrudnianie pracy Kongresu.
Donald Trump wciąż jest prezydentem Stanów Zjed
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów ostro skrytykowała republikańskich senatorów za brak szacunku dla prawa i porządku konstytucyjnego.

  • Nadal istnieje niebezpieczeństwo, że prezydent może manipulować wyborami – stwierdziła czołowa polityk Partii Demokratycznej.

Jej zdaniem uniewinnienie Trumpa nie ma żadnej wartości, ponieważ kontrolowany przez republikanów Senat nie pozwolił na przeprowadzenie uczciwego procesu, między innymi nie dopuszczając do przesłuchania kolejnych świadków.

W pierwszych komentarzach „New York Times” ocenia, że rezultat głosowania to „doniosłe zwycięstwo Trumpa po pięciu miesiącach głośnego skandalu z Ukrainą”. Portal The Hill na gorąco pisze o „kończącej się sadze”.
Demokraci domagają się zeznań doradcy Trumpa

Demokraci nie dają jednak za wygraną. Nie wykluczają wezwania do zeznań pod rygorem odpowiedzialności karnej byłego doradcy Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, co mogą przegłosować w Izbie Reprezentantów, w której mają przewagę.

Bolton przestał pracować w Białym Domu we wrześniu ubiegłego roku. Powodem – jak spekulują media i zdają się potwierdzać wycieki z nieopublikowanej jeszcze jego książki – był konflikt z Trumpem dotyczący polityki wobec Ukrainy.

Bolton uznawany jest za głównego świadka w sprawie nazwanej „aferą ukraińską”. Republikański polityk odmówił jednak złożenia zeznań w ubiegłorocznym śledztwie w Izbie Reprezentantów.

W piątek Senat zadecydował głosami republikanów, że w parlamentarnym procesie Trumpa w tej izbie nie ma potrzeby wzywania świadków, w tym Boltona. Uznano to za kluczowy moment całego procesu, torujący drogę do szybkiego uniewinnienia prezydenta.
Czy „polowanie na czarownice” pomoże Trumpowi w reelekcji?

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów w grudniu 2019 roku przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, stawiając tym samym prezydenta w stan oskarżenia. Pierwszy zawiera zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie nacisku na Ukrainę, aby wszczęła śledztwo wobec holdingu paliwowego Burisma, w którym zatrudniony był Hunter Biden, syn Joe Bidena, byłego wiceprezydenta USA i politycznego rywala Trumpa. Drugi artykuł stwierdza, że Trump utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie.

Prezydent od początku twierdził, że jest niewinny, a śledztwo w swojej sprawie uznawał za motywowane politycznie i nie przyznawał się do żadnych nadużyć w polityce wobec Ukrainy. Działania demokratów często nazywał „polowaniem na czarownice”, dodawał także, że procedura impeachmentu będzie miała „pozytywny wpływ” na jego reelekcję w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Prezydent Trump był trzecim prezydentem w dziejach Stanów Zjednoczonych, o którego dalszym pozostaniu na stanowisku decydował Senat. Wcześniej izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i i Billa Clintona w 1999 roku. Zarówno Johnson, jak i Clinton sprawowali urząd prezydenta do końca kadencji.

Prezydent Richard Nixon, któremu w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …