Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Byli prezesi NBP w szoku

„Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski” – ocenili w piątkowym oświadczeniu byli prezesi Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.
W czwartek agenci CBA zatrzymali byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka., jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków ws. SKOK Wołomin.

    Troje byłych prezesów Narodowego Banku Polskiego – Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka – w piątek wydało wspólne oświadczenie, w którym odnieśli się do zatrzymań.

  „Uważamy zatrzymanie Andrzeja J., Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości” – podkreślono.
„Szokujące zatrzymanie”

Byli prezesi NBP przypomnieli, że „KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS”.

„Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin” – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem byłych prezesów polskiego banku centralnego, „działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK”.

„Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym” – dodano.

Oświadczenie bankowców

Wcześniej swoje oświadczenie w tej sprawie wydał Związek Banków Polskich. „Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja J., byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka, byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF” – czytamy.

„Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości – także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie”- czytamy w oświadczeniu.

Sprawdź także

Policja może nadal bić

Żeby biło się lepiej. Nie będziesz miał prawa do adwokata zaraz po zatrzymaniu przez policję”Przepisy …