title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Niepokój europejskich sędziów
Polska może zostać wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Delegacja europejskich sędziów przebywa z wizytą w Polsce. Są zaniepokojeni i przyjechali z listą pytań.Czwartkowe spotkanie trwało ponad dwie godziny. Z jednej strony nowa Krajowa Rada Sądownictwa, z drugiej - przedstawiciele Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

   - Było znakomite, było owocne, wymieniliśmy poglądy, odpowiadaliśmy na pytania - skomentował Wiesław Johann, wiceprzewodniczący KRS.- Zapewniam pana, że jest wspaniała atmosfera i pełne zrozumienie - stwierdził Maciej Mitera z KRS. - Polskie sądownictwo spełnia standardy europejskie - dodał.- Nie ma żadnego powodu dla usuwania Polski. Oni chcą nas karać za reformy - oceniła Krystyna Pawłowicz Kiedy sędzia Johann to mówił, to w rękach trzymał dokument z pytaniami od swoich europejskich kolegów. Czy KRS liczy się z możliwością usunięcia z organizacji?
  "Standardy europejskie są spełniane" W punkcie czwartym agendy spotkania czytamy o zasadniczym wymogu europejskiego stowarzyszenia, że co najmniej połowa rady sądownictwa powinna składać się z sędziów wybranych przez społeczność sędziowską. Tymczasem członków-sędziów do polskiego KRS-u w całości wybrał Sejm. Prawnicy i opozycja wielokrotnie mówili, że taki wybór łamie europejskie zasady i polską konstytucję.- Standardy europejskie spełniane są lepiej, niż w niektórych europejskich krajach - stwierdził Stanisław Piotrowicz. To nie była zwykła delegacja. Do Polski przyjechał sam przewodniczący tej europejskiej instytucji. Czy polski KRS przestanie być jej członkiem?- Jest taka możliwość. Nie mówię, że tak się stanie na pewno, bo to zależy od naszych członków, ale jesteśmy tu w tej sprawie - tłumaczy prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.
     iuż w oświadczeniu z początku czerwca europejscy sędziowie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa napisali o rosnącym zaniepokojeniu sytuacją w Polsce. Z dokumentu wynika, że będzie rozważane, czy KRS pozostanie członkiem tej europejskiej struktury.- Właśnie w ten sposób PiS wyprowadza Polskę z obszaru funkcjonowania państw demokratycznych - skomentowała całą sytuację Kamila Gasiuk-Pihowicz.KRS tymczasem zajęła się związkami partnerskimi. Wydała tu negatywną opinię, bo zdaniem członków Rady ustawodawca jest związany nakazem preferencyjnego traktowania heteroseksualnego małżeństwa. - Dla mnie usankcjonowanie związków partnerskich jest nie do przyjęcia - stwierdził Wiesław Johann.Autorzy ustawy o związkach partnerskich, czyli posłowie Nowoczesnej, nie kryją oburzenia. - Ma się wrażenie, że to jest kościelna rada sądownictwa - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.Przedstawiciele europejskiego sądownictwa spotkali się także z rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielem sędziów krakowskich, którzy protestują wobec zmian w sądownictwie. Spotkali się też z sędziami Sądu Najwyższego, w tym z prezes Małgorzatą Gersdorf, która już trzeciego lipca ma być usunięta ze stanowiska. To, jak napisała w oświadczeniu, "w sposób oczywisty narusza zasadę nieusuwalności sędziów".W czwartek do dymisji podał się rzecznik Sądu Najwyższego - sędzia Michał Laskowski - nie chce reprezentować sądu po zmianach.
Źródo- Było znakomite, było owocne, wymieniliśmy poglądy, odpowiadaliśmy na pytania - skomentował Wiesław Johann, wiceprzewodniczący KRS.- Zapewniam pana, że jest wspaniała atmosfera i pełne zrozumienie - stwierdził Maciej Mitera z KRS. - Polskie sądownictwo spełnia standardy europejskie - dodał.- Nie ma żadnego powodu dla usuwania Polski. Oni chcą nas karać za reformy - oceniła Krystyna Pawłowicz.Kiedy sędzia Johann to mówił, to w rękach trzymał dokument z pytaniami od swoich europejskich kolegów. Czy KRS liczy się z możliwością usunięcia z organizacji? (http://www.tvn24.pl) "Standardy europejskie są spełniane"W punkcie czwartym agendy spotkania czytamy o zasadniczym wymogu europejskiego stowarzyszenia, że co najmniej połowa rady sądownictwa powinna składać się z sędziów wybranych przez społeczność sędziowską. Tymczasem członków-sędziów do polskiego KRS-u w całości wybrał Sejm. Prawnicy i opozycja wielokrotnie mówili, że taki wybór łamie europejskie zasady i polską konstytucję.- Standardy europejskie spełniane są lepiej, niż w niektórych europejskich krajach - stwierdził Stanisław Piotrowicz.To nie była zwykła delegacja. Do Polski przyjechał sam przewodniczący tej europejskiej instytucji. Czy polski KRS przestanie być jej członkiem?- Jest taka możliwość. Nie mówię, że tak się stanie na pewno, bo to zależy od naszych członków, ale jesteśmy tu w tej sprawie - tłumaczy prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.  
     Już w oświadczeniu z początku czerwca europejscy sędziowie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa napisali o rosnącym zaniepokojeniu sytuacją w Polsce. Z dokumentu wynika, że będzie rozważane, czy KRS pozostanie członkiem tej europejskiej struktur y.- Właśnie w ten sposób PiS wyprowadza Polskę z obszaru funkcjonowania państw demokratycznych - skomentowała całą sytuację Kamila Gasiuk-Pihowicz.
   KRS tymczasem zajęła się związkami partnerskimi. Wydała tu negatywną opinię, bo zdaniem członków Rady ustawodawca jest związany nakazem preferencyjnego traktowania heteroseksualnego małżeństwa. - Dla mnie usankcjonowanie związków partnerskich jest nie do przyjęcia - stwierdził Wiesław Johann.Autorzy ustawy o związkach partnerskich, czyli posłowie Nowoczesnej, nie kryją oburzenia. - Ma się wrażenie, że to jest kościelna rada sądownictwa - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Przedstawiciele europejskiego sądownictwa spotkali się także z rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielem sędziów krakowskich, którzy protestują wobec zmian w sądownictwie. Spotkali się też z sędziami Sądu Najwyższego, w tym z prezes Małgorzatą Gersdorf, która już trzeciego lipca ma być usunięta ze stanowiska. To, jak napisała w oświadczeniu, "w sposób oczywisty narusza zasadę nieusuwalności sędziów".W czwartek do dymisji podał się rzecznik Sądu Najwyższego - sędzia Michał Laskowski - nie chce reprezentować sądu po zmianach, piszemy o tym poniżej.
Źródło: http://www.tvn24.pl
     
     
Data: 04.07.2018, godzina: 09:30:00.


Moja kancelaria

Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk : „Jesteście sami” Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski

Prof. Norman Davies: - Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede

Prof.Norman Davies

- Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede wszystkim zainteresowani, żeby umocnić pokój w Europie, a dobrobyt ekonomiczny był drugim priorytetem - mówił prof. Norman Davies w wypełnionej po brzegi auli Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z wykładem „Europa na zakręcie” wystąpił prof. Norman Davies. Spotkanie prowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.
Prof. Davies wiele uwagi poświęcił brexitowi, a także problemowi imigrantów, który był jednym z argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– W Unii Europejskiej panuje marazm. Za dużo problemów wisi w powietrzu i tworzy wahania. Elity polityczne UE same nie wiedzą, co robić i nie potrafią wskazać kierunku. Była umowa w sprawie przyjmowania uchodźców przez kraj członkowskie i nie weszło to w życie. Sytuacja jest przykra i nikt nie wie, co robić.- podkreślał brytyjski historyk. I dodawał: – Miliony imigrantów to była niespodzianka. Nie byliśmy do tego przygotowani. Jest strach, ale ta fala imigrantów jest stosunkowo mała. W Unii Europejskiej jest 500 mln ludzi. 3-4 mln imigrantów to jest kropla w oceanie. Nie wiem, jak przekonać ludzi, że to nie jest groza. Fale imigrantów w historii Europy się zdarzały, to nie jest nic nowego.

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batoreg - Największy intelekt nie wygra z maczugą. Z Aleksandrem Smolarem rozmawia Magda Jethon

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Adwokat Jacek Dubois: "Jeśli nie powinno się mówić o Konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich"

Papież Franciszek: przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin

Stanisław Koziej b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: – „Nie mamy już Prezydenta. To ktoś rozpaczliwie i bez sensu szukający sposobu na utrzymanie

Sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW przyznaje: niektóre zmiany w Kodeksie wyborczym mogą opóźnić podanie wyników wyborów.

Wiesłąw Johann, wiceszef neo Krajowej rady Sądownictwa, wyłonionej z naruszeniem konstytucji: Doszło do "wpadki" i "znalazła się niewłąściwa osoba


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Sąd we Francji uznał, że przewodnicząca Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego musi poddać się ocenie psychiatrycznej w ramach dochodzenia ws. umieszczania przez nią na Twitterze zdjęć z egzekucji dokonywanych przez członków Państwa Islamskiego. Czy nie czas, aby sąd wypowiedział się w tej materii odnośnie polskich polityków i ich akolitów? Media informują, o sprawie informuje sama Le Pen. Sąd tych informacji nie potwierdza, ale jednocześnie zaznacza, że jest to normalna procedura przy tego rodzaju sprawach. - Myślałam, że widziałam już wszystko, ale nie. Ponieważ potępiam działania ISIS, "sprawiedliwość" poddaje mnie ocenie psychiatrycznej. Jak daleko się posuną?

Giordano Bruno utrzymywał, że w jednorodnie zbudowanym wszechświecie istnieje więcej układów planetarnych niż jeden, znany nam, Układ Słoneczny. Zakładał możliwość istnienia wielu gwiazd, słońc, planet, a nawet – zamieszkujących je istot. W 1592 roku Brunowi postawiono oględny zarzut herezji i szerzenia kłamstw. Ponadto kardynał Roberto Bellarmino, jezuita, sformułował bardziej szczegółowe przewinienia filozofa. 17 lutego 1600 roku, po trwającym rok procesie przed Trybunałem Inkwizycyjnym, Giordano Bruno spłonął na stosie na głównym rynku Rzymu - Campo di Fiori.
Porady, Listy, Komunikaty

Julia Przyłębska wygłosiła we wtorek 18 września wykład "Demokracja i praworządność" w poznańskim Instytucie Zachodnim. Media nie mogły

W dniach 27-28 września 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR) – wymiar prawny,

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,