title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Tortury w Polsce i Tadżykistanie
Monitorowanie przypadków przekraczania uprawnień ze strony policji i funkcjonariuszy innych służb jest stałym elementem działalności Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W tym kontekście stosowanie przemocy, tortur i inne przypadki poniżającego traktowania pozostają wciąż jednym z problemów, co pokazuje praktyka Fundacji i zgłaszane do sprawy.

   W ostatnich latach HFPC zajmowała się szeregiem spraw, w których funkcjonariusze policji czy służby więziennej przekroczyli swoje uprawnienia. W wielu tych sprawach postępowania karne nie zakończyły się ukaraniem sprawców. UPOKARZAJĄCE TRAKTOWANIE BYŁEGO PREZESA SĄDU W ARESZCIE
    Krzysztof S. jest podejrzanym w sprawie korupcji w krakowskich sądach apelacyjnych i w związku z tym zastosowano wobec niego tymczasowe aresztowanie. W trakcie pobytu w zakładzie karnym panu Krzysztofowi przydzielono jednoosobową, monitorowaną celę w obrębie oddziału dla tzw. więźniów niebezpiecznych. Wobec mężczyzny stosowano również środki kontroli osobistej: kazano mu rozebrać się do naga, przykucać i unosić ręce do góry. Co istotne, funkcjonariusz służby więziennej podczas wydawania podejrzanemu wymienionych poleceń podkreślał, że tego rodzaju czynności nie są wykonywane nawet wobec najbardziej niebezpiecznych przestępców. O szczegółach sprawy można przeczytać na stronei HFPC..
 OPINIA PRZYJACIELA SĄDU HFPC DO TRYBUNAŁU W STRASBURGU DOTYCZĄCA PRZEMOCY POLSKIEJ POLICJI
     HFPC przedstawiła opinię przyjaciela sądu Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w sprawie pobicia dwóch mężczyzn przez funkcjonariuszy policji w trakcie interwencji. Do zdarzenia doszło w Krakowie w 2015 r., gdy policja wtargnęła do mieszkania jednego ze skarżących, ponieważ sądziła, że ukrywa się w nim osoba podejrzana o przestępstwo. Według skarżących po sforsowaniu drzwi funkcjonariusze rozpylili gaz łzawiący (choć w środku znajdowało się m.in. 5-miesięczne dziecko) i powalili na ziemię mężczyzn, a następnie zaczęli ich bić. Skarżący trafili do aresztu, lecz wkrótce potem zostali odwiezieni do szpitala, ponieważ w wyniku pobicia ich stan się pogarszał. Prokuratura oraz sąd nie znaleźli podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji i postanowili umorzyć postępowanie. Więcej informacji o skali zjawiska przemocy policji i opinii złożonej do ETPC można znaleźć tutaj.
ŚMIERĆ IGORA STACHOWIAKA
    W maju 2016 r. na Komendzie Policji we Wrocławiu zmarł Igor Stachowiak. Z pisemnej odpowiedzi udzielonej HFPC przez Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu wynika, że wobec Igora Stachowiaka dwukrotnie użyto paralizatora, w tym raz, gdy zatrzymany mężczyzna miał już założone kajdanki (odpowiedź KWP dostępna jest tutaj). Mężczyzna zmarł, mimo udzielonej pierwszej pomocy. W świetle najnowszych doniesień medialnych, sprawa ma charakter rozwojowy i wymaga zbadania pod kątem naruszenia zakazu tortur. Śledztwo w tej sprawie trwa od ponad roku.
SPRAWA DAMIANA G.
     Damian G. zmarł w szpitalu w nocy z 8 na 9 września 2017 r. po zatrzymaniu przez radomską policję w sklepie sieci „Biedronka” w związku z podejrzeniem dokonania kradzieży. Jak wynika z relacji świadków zdarzenia, pan Damian został wyniesiony ze sklepu bez butów, nie mógł iść o własnych siłach – powłóczył nogami. Następnie zatrzymanego przetransportowano do komisariatu. Stamtąd trafił na izbę przyjęć radomskiego szpitala, gdzie zmarł tego samego dnia. Z relacji ojca wynika, że pielęgniarka przyjmująca Pana Damiana usłyszała jak jeden z funkcjonariuszy odebrał telefon i powiedział: „Musiałem to zrobić, ale żyje”. Rodzina Damiana G. podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez dokonujących zatrzymania funkcjonariuszy radomskiej policji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. Więcej informacji dostępnych jest na stronie HFPC
TORTURY W TADŻYKISTANIE – REKOMENDACJE KOMITETU PRZECIWKO TORTUROM ONZ
    Komitet przeciwko Torturom ONZ (CAT) opublikował uwagi podsumowujące trzeci raport okresowy Tadżykistanu. Kolejny raz wskazał, że funkcjonariusze państwowi stosują tortury na porządku dziennym, a mimo to liczba osób pociągniętych do odpowiedzialności karnej za te przestępstwa jest znikoma. Dodatkowo podkreślono, że w kraju nie prowadzi się efektywnych śledztw w związku ze zgłoszeniami tortur. Komitet w swoich rekomendacjach odniósł się również bezpośrednio do śmierci U. B., 23-letniego studenta prawa brutalnie pobitego przez funkcjonariuszy milicji. HFPC w tej sprawie przygotowała opinię przyjaciela sądu.
ŚMIERTELNE POBICIE – HISTORIA STUDENTA PRAWA
     U.B. został zatrzymany i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy milicji. Powodem ataku była noszona przez niego broda. Mężczyzna był katowany zarówno w miejscu zatrzymania, jak i na posterunku milicji. Po pewnym czasie stracił przytomność, a wtedy został przewieziony do szpitala w stanie krytycznym. U.B. nie odzyskał już przytomności i zmarł tydzień później. W związku z jego śmiercią prokuratura wszczęła postępowanie karne, jednak przyjęła błędną kwalifikację prawną czynu – spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym zamiast stosowania tortur. Co więcej, nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć studenta, mimo że naoczni świadkowie rozpoznali 4 funkcjonariuszy biorących udział w pobiciu.
 5 DNI UMIERANIA W ARESZCIE – HISTORIA KIEROWCY TAKSÓWKI
    HFPC przygotowała opinię przyjaciela sądu także w innej sprawie dotyczącej stosowania tortur przez tadżyckich funkcjonariuszy. Dotyczy ona 25-letniego kierowcy taksówki Sz. Z., który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Kontroli Narkotyków pod zarzutem nielegalnego obrotu substancjami odurzającymi. W areszcie jego stan zdrowia zaczął się systematycznie pogarszać, ale objawy uznano za narkotykowy syndrom abstynencyjny. Po niespełna 5 dobach od zatrzymania mężczyzna zmarł. Biegli sądowi ostatecznie ocenili, że przyczyną śmierci było uderzenie tępym przedmiotem i nieudzielenie poszkodowanemu pomocy na czas. Mimo to śledczy nie podjęli żadnych działań, aby ustalić osoby odpowiedzialne za tę śmierć. TORTURY W TADŻYKISTANIE – PORA NA DALSZE KROKI
   
W Uwagach podsumowujących Komitet przeciwko Torturom ONZ wskazał rekomendacje dla władz Tadżykistanu, których wdrożenie mogłoby ograniczyć stosowanie tortur w kraju. Przede wszystkim Komitet wskazuje, że przedstawiciele rządu powinni wyraźnie potępić wszelkie akty przemocy, których dopuszczają się funkcjonariusze państwowi i podkreślić, że nie będą one tolerowane. Ponadto władze powinny stworzyć krajowy mechanizm monitorowania postępowań dotyczących tortur.
     
     
Data: 29.06.2018, godzina: 15:21:00.


Moja kancelaria

Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk : „Jesteście sami” Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski

Prof. Norman Davies: - Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede

Prof.Norman Davies

- Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede wszystkim zainteresowani, żeby umocnić pokój w Europie, a dobrobyt ekonomiczny był drugim priorytetem - mówił prof. Norman Davies w wypełnionej po brzegi auli Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z wykładem „Europa na zakręcie” wystąpił prof. Norman Davies. Spotkanie prowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.
Prof. Davies wiele uwagi poświęcił brexitowi, a także problemowi imigrantów, który był jednym z argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– W Unii Europejskiej panuje marazm. Za dużo problemów wisi w powietrzu i tworzy wahania. Elity polityczne UE same nie wiedzą, co robić i nie potrafią wskazać kierunku. Była umowa w sprawie przyjmowania uchodźców przez kraj członkowskie i nie weszło to w życie. Sytuacja jest przykra i nikt nie wie, co robić.- podkreślał brytyjski historyk. I dodawał: – Miliony imigrantów to była niespodzianka. Nie byliśmy do tego przygotowani. Jest strach, ale ta fala imigrantów jest stosunkowo mała. W Unii Europejskiej jest 500 mln ludzi. 3-4 mln imigrantów to jest kropla w oceanie. Nie wiem, jak przekonać ludzi, że to nie jest groza. Fale imigrantów w historii Europy się zdarzały, to nie jest nic nowego.

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batoreg - Największy intelekt nie wygra z maczugą. Z Aleksandrem Smolarem rozmawia Magda Jethon

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Adwokat Jacek Dubois: "Jeśli nie powinno się mówić o Konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich"

Papież Franciszek: przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin

Stanisław Koziej b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: – „Nie mamy już Prezydenta. To ktoś rozpaczliwie i bez sensu szukający sposobu na utrzymanie

Sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW przyznaje: niektóre zmiany w Kodeksie wyborczym mogą opóźnić podanie wyników wyborów.

Wiesłąw Johann, wiceszef neo Krajowej rady Sądownictwa, wyłonionej z naruszeniem konstytucji: Doszło do "wpadki" i "znalazła się niewłąściwa osoba


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Sąd we Francji uznał, że przewodnicząca Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego musi poddać się ocenie psychiatrycznej w ramach dochodzenia ws. umieszczania przez nią na Twitterze zdjęć z egzekucji dokonywanych przez członków Państwa Islamskiego. Czy nie czas, aby sąd wypowiedział się w tej materii odnośnie polskich polityków i ich akolitów? Media informują, o sprawie informuje sama Le Pen. Sąd tych informacji nie potwierdza, ale jednocześnie zaznacza, że jest to normalna procedura przy tego rodzaju sprawach. - Myślałam, że widziałam już wszystko, ale nie. Ponieważ potępiam działania ISIS, "sprawiedliwość" poddaje mnie ocenie psychiatrycznej. Jak daleko się posuną?

Giordano Bruno utrzymywał, że w jednorodnie zbudowanym wszechświecie istnieje więcej układów planetarnych niż jeden, znany nam, Układ Słoneczny. Zakładał możliwość istnienia wielu gwiazd, słońc, planet, a nawet – zamieszkujących je istot. W 1592 roku Brunowi postawiono oględny zarzut herezji i szerzenia kłamstw. Ponadto kardynał Roberto Bellarmino, jezuita, sformułował bardziej szczegółowe przewinienia filozofa. 17 lutego 1600 roku, po trwającym rok procesie przed Trybunałem Inkwizycyjnym, Giordano Bruno spłonął na stosie na głównym rynku Rzymu - Campo di Fiori.
Porady, Listy, Komunikaty

Julia Przyłębska wygłosiła we wtorek 18 września wykład "Demokracja i praworządność" w poznańskim Instytucie Zachodnim. Media nie mogły

W dniach 27-28 września 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR) – wymiar prawny,

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,