title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Ja tylko zastępuję
Sedzia Józef Iwulski zastepujący Pierwszego Prezesa SN Małgorzatę Gersdorf, pod jej nieobecność: Po urlopie Pierwsza Prezes powróci

Gościem Dominiki Wielowieyskiej w Radio TOK FM był sędzia Józef Iwulski, pełniący czasowo funkcje Prezesa Sądu Najwyższego. - Jaką funkcję aktualnie pełni Józef Iwulski? - zapytała na samym początku prowadząca audycję Dominika Wielowieyska.
- Najlepiej byłoby powiedzieć pełniący czasowo funkcje prezesa Sądu Najwyższego - odpowiedział gość Poranka.  Na początku Iwulski odniósł się do ostatnich doniesień medialnych dotyczących tego, że pracował w sądzie w czasie stanu wojennego.- Po studiach zostałem na rok wcielony do wojska. Nie muszę mówić, że było to przymusowe wcielenie. Jak to niektórzy określają w kamasze poszedłem. I tam zostałem skierowany do wojskowego sądu w Krakowie - odpowiedział Iwulski. Według mojej pamięci orzekałem w jednej sprawie politycznej. Chodziło o roznoszenie ulotek, posiadania nielegalnych wydawnictw. Było pięciu oskarżonych, jeden z nich został od razu uniewinniony. A czterech zostało skazanych na bezwzględne kary pozbawienia wolności powyżej trzech lat. Ja do tego wyroku złożyłem - w stosunku do wszystkich oskarżonych - zdanie odrębne. Powołałem się na konstrukcję prawną ustawy względniejszej, polegającą na to, że w chwili orzekania - była taka sytuacja jak zawieszenie stanu wojennego oraz weszła ustawa o związkach zawodowych - i według tych ustaw działalność związków zawodowych nie była już zawieszona - tłumaczył Józef Iwulski.
- Czyli zdanie odrębne dotyczyło wszystkich oskarżonych - upewniała się Dominika Wielowieyska.
 - Tak - odpowiedział sędzia, dodając: - Innych spraw politycznych nie przypominam sobie, żebym orzekał w tym sądzie wojskowym w Krakowie. Jedynym sposobem na sprawdzenie tego jest ściągnięcie akt sądowych, które są w IPN.
 -Na pytanie dotyczące zarzutu, że jego żona pracowała w SB (sekcji fotograficznej), nie chciał odpowiedzieć
.
- Proszę o zwolnienie z tego pytania. Wyjaśnimy cały mój życiorys, a potem zostaniemy jak Himilsbach z angielskim w tym znanym dowcipie - skomentował Józef Iwulski.
- Od poniedziałku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przebywa na urlopie. Jak długo potrwa urlop?
 - Z tego, co wiem Prezes Gersdorf ma 38 dni urlopu. Po ich wykorzystaniu wróci do pracy. Taki jest plan na dziś - zapewnił Iwulski, przyznając, że sytuacja jest dynamiczna. - Zmienia się wręcz z godziny na godzinę - dodał.
- Czy prezes Gersdorf po urlopie będzie podejmować decyzje administracyjne? Ponieważ PiS twierdzi, że decyzje te będą bezprawne - kontynuowała prowadząca.
- Decyzje administracyjne podejmuje chyba tylko w sprawach dostępu do informacji publicznej, o ile wiem - odpowiedział sędzia Iwulski.
- A co zrobi dział kadr? Bo jeżeli wypłaci jej wynagrodzenie za urlop - to zdaniem PiS-u - złamie prawo? - chciała wiedzieć prowadząca.
- A to już jest moja sprawa. Pozwolę sobie to na razie zachować w tajemnicy. Mam pewien pomysł, oczywiście z uzgodnieniu z panią I prezes, ale muszę jeszcze otrzymać opinię pani głównej księgowej. Jest pewien pomysł, aby wypłacić tyle, ile z pewnością się należy, a resztę złożyć do depozytu budżetowego - odpowiedział gość Radia TOK FM. "My wiemy, prokurator nie wie"
- Czy to oznacza, że sami w Sądzie Najwyższym nie wiecie, czy Małgorzata Gerdsdorf jest I prezesem - zapytała wprost prowadząca. - My wiemy, ale inni nie wiedzą. Na przykład prokurator nie wie, uważa inaczej - odpowiedział Iwulski.
-  A co będzie, jak prezydent powoła kogoś innego na prezesa Sądu Najwyższego?
- Sędziowie są wychowani w duchu pozytywistycznym, legalizmu stosowania prawa, myślę, że nie będzie rażącej obstrukcji - skomentował gość Radia TOK FM.
CO MÓWI NOWA USTAWA?
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, której zapisy weszły w życie 3 lipca, sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, do 3 kwietnia musieli wystosować do Andrzeja Dudy prośbę o zgodę na dalsze orzekanie. Ci, którzy tego nie zrobili albo spotkają się z odmową, według ustawy przechodzą przymusowo w stan spoczynku. Przepisy miały umożliwić czystkę nawet 40 proc. składu SN - w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, mimo że konstytucja gwarantuje jej kadencję do 2020 roku
     
     
Data: 09.07.2018, godzina: 12:09:23.


Moja kancelaria

Prof. Marcin Matczak : Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze można ułaskawić osobę niewinną, a więc można dać rozwód narzeczonemu. Ten wyrok pokazuje,

Viera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości : Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego,

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisze list do Julii Przyłębskiej demaskując jej knowania z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Z. Ziobro


Trybunał Konstytucyjny zaakceptował skrócenie orzekającym sędziom wieku stanu spoczynku – ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa w wydanym stanowisku.

Sędzia Małgorzata Gersdorf: Nie byłam aktywistką młodzieżówki socjalistycznej, ani nie fotografowałam się z Edwardem Gierkiem. Rozważam kroki prawne.


Ks. Wojciech Lemański  - Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej.Będę mógł znów stanąć przy ołtarzu

Prof. Wojciech Sadurski: " Władza ( czytaj Jarosław Kaczyński , PiS i PAD czytaj Pan Andrzej Duda) działa na wzór zorganizowanej grupy przestępczej "

Red. Eliza Michalik: Proszę o możliwie najszersze udostępnianie tej informacji. Obserwatorium Wyborcze, organizacja obserwująca proces wyborczy


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym.Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać - powiedział swoim fanom podczas niedzielnego koncertu w Warszawie lider zespołu The Rolling Stones - Mick Jagger. Koncert The Rolling Stones odbył się w na PGE Narodowym w ramach europejskiego tournee "Stones – No Filter". Do sieci trafiły nagrania, na którym słychać jak Jagger pozdrawia ze sceny widownię. Jak się macie, Warszawo? - pyta po angielsku. Następnie w języku polskim dodaje: - Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać.
Porady, Listy, Komunikaty

Trwa nabór na stanowiska kontrolerów do jednostek organizacyjnych NIK. Izba poszukuje kandydatów do pracy zarówno w Warszawie

52. Kongres FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, Federacji Adwokatur Europejskich) odbędzie się 20-22 września 2018 r. w Warszawie.

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"