title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Ja tylko zastępuję
Sedzia Józef Iwulski zastepujący Pierwszego Prezesa SN Małgorzatę Gersdorf, pod jej nieobecność: Po urlopie Pierwsza Prezes powróci

Gościem Dominiki Wielowieyskiej w Radio TOK FM był sędzia Józef Iwulski, pełniący czasowo funkcje Prezesa Sądu Najwyższego. - Jaką funkcję aktualnie pełni Józef Iwulski? - zapytała na samym początku prowadząca audycję Dominika Wielowieyska.
- Najlepiej byłoby powiedzieć pełniący czasowo funkcje prezesa Sądu Najwyższego - odpowiedział gość Poranka.  Na początku Iwulski odniósł się do ostatnich doniesień medialnych dotyczących tego, że pracował w sądzie w czasie stanu wojennego.- Po studiach zostałem na rok wcielony do wojska. Nie muszę mówić, że było to przymusowe wcielenie. Jak to niektórzy określają w kamasze poszedłem. I tam zostałem skierowany do wojskowego sądu w Krakowie - odpowiedział Iwulski. Według mojej pamięci orzekałem w jednej sprawie politycznej. Chodziło o roznoszenie ulotek, posiadania nielegalnych wydawnictw. Było pięciu oskarżonych, jeden z nich został od razu uniewinniony. A czterech zostało skazanych na bezwzględne kary pozbawienia wolności powyżej trzech lat. Ja do tego wyroku złożyłem - w stosunku do wszystkich oskarżonych - zdanie odrębne. Powołałem się na konstrukcję prawną ustawy względniejszej, polegającą na to, że w chwili orzekania - była taka sytuacja jak zawieszenie stanu wojennego oraz weszła ustawa o związkach zawodowych - i według tych ustaw działalność związków zawodowych nie była już zawieszona - tłumaczył Józef Iwulski.
- Czyli zdanie odrębne dotyczyło wszystkich oskarżonych - upewniała się Dominika Wielowieyska.
 - Tak - odpowiedział sędzia, dodając: - Innych spraw politycznych nie przypominam sobie, żebym orzekał w tym sądzie wojskowym w Krakowie. Jedynym sposobem na sprawdzenie tego jest ściągnięcie akt sądowych, które są w IPN.
 -Na pytanie dotyczące zarzutu, że jego żona pracowała w SB (sekcji fotograficznej), nie chciał odpowiedzieć
.
- Proszę o zwolnienie z tego pytania. Wyjaśnimy cały mój życiorys, a potem zostaniemy jak Himilsbach z angielskim w tym znanym dowcipie - skomentował Józef Iwulski.
- Od poniedziałku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przebywa na urlopie. Jak długo potrwa urlop?
 - Z tego, co wiem Prezes Gersdorf ma 38 dni urlopu. Po ich wykorzystaniu wróci do pracy. Taki jest plan na dziś - zapewnił Iwulski, przyznając, że sytuacja jest dynamiczna. - Zmienia się wręcz z godziny na godzinę - dodał.
- Czy prezes Gersdorf po urlopie będzie podejmować decyzje administracyjne? Ponieważ PiS twierdzi, że decyzje te będą bezprawne - kontynuowała prowadząca.
- Decyzje administracyjne podejmuje chyba tylko w sprawach dostępu do informacji publicznej, o ile wiem - odpowiedział sędzia Iwulski.
- A co zrobi dział kadr? Bo jeżeli wypłaci jej wynagrodzenie za urlop - to zdaniem PiS-u - złamie prawo? - chciała wiedzieć prowadząca.
- A to już jest moja sprawa. Pozwolę sobie to na razie zachować w tajemnicy. Mam pewien pomysł, oczywiście z uzgodnieniu z panią I prezes, ale muszę jeszcze otrzymać opinię pani głównej księgowej. Jest pewien pomysł, aby wypłacić tyle, ile z pewnością się należy, a resztę złożyć do depozytu budżetowego - odpowiedział gość Radia TOK FM. "My wiemy, prokurator nie wie"
- Czy to oznacza, że sami w Sądzie Najwyższym nie wiecie, czy Małgorzata Gerdsdorf jest I prezesem - zapytała wprost prowadząca. - My wiemy, ale inni nie wiedzą. Na przykład prokurator nie wie, uważa inaczej - odpowiedział Iwulski.
-  A co będzie, jak prezydent powoła kogoś innego na prezesa Sądu Najwyższego?
- Sędziowie są wychowani w duchu pozytywistycznym, legalizmu stosowania prawa, myślę, że nie będzie rażącej obstrukcji - skomentował gość Radia TOK FM.
CO MÓWI NOWA USTAWA?
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, której zapisy weszły w życie 3 lipca, sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, do 3 kwietnia musieli wystosować do Andrzeja Dudy prośbę o zgodę na dalsze orzekanie. Ci, którzy tego nie zrobili albo spotkają się z odmową, według ustawy przechodzą przymusowo w stan spoczynku. Przepisy miały umożliwić czystkę nawet 40 proc. składu SN - w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, mimo że konstytucja gwarantuje jej kadencję do 2020 roku
     
     
Data: 09.07.2018, godzina: 12:09:23.


Moja kancelaria

Sędzia Igor Tuleya: Krajowa Rada Sądownictwa ma tyle wspólnego z sądownictwem, że je niszczy - tak skomentował kondycję naszego wymiaru sprawiedliwości.

Prof. Marcin Matczak : Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze można ułaskawić osobę niewinną, a więc można dać rozwód narzeczonemu. Ten wyrok pokazuje,

Viera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości : Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego,

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisze list do Julii Przyłębskiej demaskując jej knowania z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Z. Ziobro


Trybunał Konstytucyjny zaakceptował skrócenie orzekającym sędziom wieku stanu spoczynku – ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa w wydanym stanowisku.

Sędzia Małgorzata Gersdorf: Nie byłam aktywistką młodzieżówki socjalistycznej, ani nie fotografowałam się z Edwardem Gierkiem. Rozważam kroki prawne.


Ks. Wojciech Lemański  - Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej.Będę mógł znów stanąć przy ołtarzu

Prof. Wojciech Sadurski: " Władza ( czytaj Jarosław Kaczyński , PiS i PAD czytaj Pan Andrzej Duda) działa na wzór zorganizowanej grupy przestępczej "


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

"Celem tego teatru jest przykrycie afer PiS” Tak swoje przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold określił były minister finansów w rządzie PO-PSL Jacek Rostowski. – „Obóz rządzący chce ukryć straty, które ludzie teraz ponoszą na skutek upadających SKOK-ów, GetBacku, wyprowadzeniu 500 mln zł w aferze „łasiczkowej”, skandalicznych nagród dla ministrów. Oni to wszystko chcą przykryć” – powiedział Rostowski. Przesłuchanie byłego ministra obfitowało w utarczki słowne. Rostowski stwierdził, że za rządów PO-PSL „była jedna taka afera – bardzo szokująca, dzisiaj, jak wiemy. Za waszych rządów są znacznie bardziej szokujące afery, pięciokrotnie bardziej szokujące”. Na te słowa Rostowskiego zareagował wiceszef komisji Jarosław Krajewski z PiS:

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym.Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie. Dzięki kodeksowym zmianom, które wprowadził ich guru magister prawa Zbigniew Ziobro będzie można zastosować także przepisy o konfiskacie rozszerzonej,
Porady, Listy, Komunikaty

Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji „Inter Gentes” serdecznie zaprasza na drugą edycję ogólnopolskiej studencko- doktoranckiej konferencj

52. Kongres FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, Federacji Adwokatur Europejskich) odbędzie się 20-22 września 2018 r. w Warszawie.

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"