#1 Zbrodnia to niesłychana » poPRAWNY.pl - poznański serwis prawny

title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Zbrodnia to niesłychana
- Nie zgadzam z zarzutami, bo przecież nikt nie jest tu jakimś wandalem, zadymiarzem czy przestępcą - mówi Ryszard Filipiuk, podejrzewany przez policję o powieszenie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Przeszukanie po 6.30 rano, krzyki, obudzone 6-letnie dziecko, które nie wiedząc, co się dzieje, zaczyna płakać.

Policjanci w domu mężczyzny, którego podejrzewają o powieszenie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Koszulka na pomniku zawisła w czwartek nad ranem. Policjanci niemal natychmiast przejrzeli zapisy monitoringu i ujawnili dwóch mężczyzn, którzy ją powiesili. Jeden z nich, 67-letni mężczyzna, od razu usłyszał zarzut związany ze znieważeniem pomnika. Nie przyznał się. Drugiego z mężczyzn nie było na miejscu. To Ryszard Filipiuk, emeryt z Białej Podlaskiej. Udało nam się z nim porozmawiać. Anna Gmiterek-Zabłocka: Czy to pan powiesił koszulkę na pomniku w Białej Podlaskiej?
Ryszard Filipiuk: Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Mam adwokata, jestem wezwany na komendę. Zobaczymy, co będzie. Ale to, jak zachowuje się polska policja, jest skandaliczne.
Co ma pan na myśli?
Proszę sobie wyobrazić, że wyjechałem, miałem taką konieczność i dopiero dzisiaj wracam. Tymczasem w piątek po godz. 6.30 rano do mojego domu weszła policja. Żona siedziała na tarasie, z tyłu domu, gdy zobaczyła policjantów na terenie naszej posesji. Powiedzieli, że przyszli przeprowadzić przeszukanie, krzyczeli na nią m.in. że wyślą za mną list gończy. Nie mieli nakazu rewizji - wiem, że nie muszą mieć, ale powinni dostarczyć taki dokument już "po". Do dziś go nie dostarczyli - ani podpisanego przez prokuratora, ani przez sąd.
Żona do pana zadzwoniła wtedy?
Tak i dała mi do telefonu policjantkę, która nadzorowała to, co się działo w moim domu. Powiedziałem jej, że w sobotę będę w Białej Podlaskiej i bez problemu zgłoszę się na policję. Mimo to przeszukanie trwało.
Czego szukano?
Jakichś nośników z danymi, telefonów. Policjanci nie zrobili dużego bałaganu, ale przeszukiwali szuflady, półki. Poszli też na górę, mimo że żona powiedziała im, że tam jest synowa po operacji i nasza 6-letnia wnuczka, które jeszcze spały. To nie miało znaczenia. Policja weszła na górę, dziecko się obudziło, zaczęło płakać, bo nie wiedziało, co się dzieje. Czy był naprawdę powód do takiego działania? W mojej ocenie to jest już typowa policja polityczna - potraktowano mnie jak przestępcę. Tam na górze w moim domu znaleźli stary telefon, którego nie używam i go zabrali.
Czy przed tym przeszukaniem policjanci byli u pana w domu, zostawili jakieś wezwanie?
Owszem, w czwartek byli w domu, chyba ze trzy razy, żona powiedziała, że mnie nie ma - byłem jeszcze wtedy w polu, bo mam pole, na żniwach. Potem wróciłem, położyłem się i zasnąłem. .Żona nawet nie wiedziała, że jestem. I później musiałem wyjechać.
Wezwania do stawienia się na komendzie?
W czwartek nic mi nie zostawili. Żadnego wezwania, nic na piśmie. A mają pretensje do mnie, że ja się nie zgłaszam. Na jakiej podstawie? Nie potwierdza pan ani nie zaprzecza, że stoi pan za nałożeniem na pomnik tej koszulki. Ale swoje zdanie pan ma?
Powiem tak: nie popierałem nigdy programu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłem w stosunku do niego krytyczny, ale szanowałem go za to, że był prawdziwym strażnikiem Konstytucji. Był tym, kim powinien być prezydent w tym kraju. Dlatego dzisiaj składam u stóp pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej egzemplarz Konstytucji. Skoro napis "Konstytucja" obraża, to spróbujemy położyć samą Konstytucję. Może to ich nie obrazi?
Te osoby, które zakładają koszulki mają zarzuty znieważania pomników.
Tak i ja się nie zgadzam z tymi zarzutami, bo przecież nikt nie jest tu jakimś wandalem, zadymiarzem czy przestępcą. To jest po prostu forma protestu, przeciwstawienia się władzy, która niszczy ten kraj. Gdy działacze ONR-u chodzą po ulicach, maszerują, mają takie, a nie inne hasła, to niewiele się dzieje. Tego się nie widzi - a napis "Konstytucja" uznaje się za znieważenie pomnika. To przecież kuriozum, absurdalne zarzuty. Ja nic złego nie robię, jeżdżę na protesty do Warszawy, protestuję pokojowo. A wszystko to robię dla dobra kraju.
*** W piątek koszulki z napisem "Konstytucja" zawisły na blisko 30 pomnikach i rzeźbach w kraju. m.in. na Smoku Wawelskim czy warszawskiej Syrence. Jako "odpowiedź na próbę zastraszania nas przez PIS, po wydarzeniach w Szczecinie i Białej Podlaskiej".
Źródło: Radio TOK FM
     
     
Data: 04.08.2018, godzina: 14:54:30.


Moja kancelaria

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski:– Zamach na Sąd Najwyższy - bo reforma jest czymś innym, ja mówię o zamachu - był moim zdaniem niezgodny z konstytucją.

Ks. Wojciech Lemański do proboszcza komentującego pogrzeb Kory: „Zamilknij, klecho”. Sławomir Marek, proboszcz parafii w Stanowicach na Dolnym Śląsku,

Prof. Andrzej Zoll,były prezes Trybunału Konstytucyjnego: Jeżeli polski rząd nie zaakceptuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,

Profesor Jadwiga Staniszkis:- Osądzam surowo Dudę, bo uważam, że jest karykaturą prezydenta, aktorem, który gra prezydenta - twierdzi profesoer socjologii.

Profesor Marcin Matczak: Prezydent RP i prawnik z doktoratem nie uznaje przepisów prawa UE za przepisy obowiązujące w Polsce, dlatego twierdzi,

Prof. Marek Safjan: Sąd Najwyższy miał obowiązek zadać te pytania . Polski Sąd Najwyższy postąpił dokładnie tak jak powinien, stosując zabezpieczenie.

Draginja Nadażdin szefowa polskiego oddziału Amnesty International: nasz protest  wykorzystuje się to do dyskredytowania  Amnesty International,

Sędzia Waldemar Żurek: Wbrew mojej woli Dagmara Pawełczyk-Woicka, mianowana przez Zbigniewa Ziobrę prezes krakowskiego Sądu Okręgowego

Adwokat Roman GiertycH: Szanowne Biuro. Przerażony faktem, że "rozważycie kroki prawne" przeciwko mnie w związku z ujawnieniem Waszej przemiłej


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Marek Jurek i Ordo Iuris chcą, żeby Polska poprowadziła konserwatywną krucjatę „w obronie rodziny” „Konwencja Praw Rodziny" Ordo Iuris ma być odpowiedzą na „niszczycielską” konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Ultrakatolicy namawiają polski rząd, by wystąpił z konserwatywną krucjatą przeciw edukacji seksualnej, prawom LGBT, za karaniem aborcji., za "oknami życia" i ochroną rodziny biologicznej za wszelką cenę „Konwencja Praw Rodziny jest niebezpieczną próbą zakleszczenia kobiety i mężczyzny w jedynie słusznych – zdaniem konserwatystów – rolach” – pisze dla OKO.press Urszula Grycuk.

Nadminister Ziobro nie jest w stanie skontrolować wszystkich sędzów i sprawić, aby orzekali tak jak On chce, a nie jakieś tam bzdurne zasady , nie daj Boże, moralne, bo konstytucyjne łatwo przecież obejść. Nadminister i Nadprokurator Ziobro, tak jak funkcjonariusz PiS na etacie prezydenta, uczy się, wciąż się uczy i to nawet w obcych krajach. Właśnie delegacja ministerialna powróciła z Holandii. Emisariusze nie pojechali podziwiać rembrantów, vangogów czy tulipany. Pytali Holendrów o wszelkie aspekty instytucji „nakazu karnego” wydawanego przez urząd prokuratorski.    Nakaz taki rozstrzyga w Holandii o odpowiedzialności karnej na równi z orzeczeniami sądów - zarówno w zakresie stwierdzenia winy, jak też publicznych i prawnych skutków skazania.
Porady, Listy, Komunikaty

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,

Union International des Avocats (Międzynarodowe Stowarzszenie Adwokatów) zaprasza na 62. Kongres, który w tym roku odbędzie się w

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"