title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Miary humanizmu

   Obie sprawy maja ze sobą, wbrew pozorom, wiele wspólnego. Stanisław Ł. znany działacz „Samoobrony” został oskarżony o gwałt, który miał popełnić przed siedmiu laty, Roman Polański jest oskarżony o gwałt, którego miał się dopuścić przed 30 laty. Obaj nie przyznają się do winy. Obaj ciężko chorują. R. Polański opuścił właśnie areszt, bo dalszego ciągu swoich losów oczekiwać ma we własnym domu, założywszy na kostkę elektroniczną obrożę. Stanisław Ł. który z powodu bólu już jeździ na wózku inwalidzkim cały czas pozostaje w areszcie.


   Losem Stanisława Ł. zajął się Andrzej Aumiller, prezes Rady Fundacji „OSTOJA”, który o pogwałceniu prawa Stanisława Ł. do ratowania swojego zdrowia zawiadomił i Ministerstwo Sprawiedliwości, i Rzecznika Praw Obywatelskich, Janusza Kochanowskiego. - Obie odpowiedzi - mówi A. Aumiller wprost porażają swoją, nie powiem lakonicznością, ale obojętnością dla chorego człowieka. Skoro więzienni lekarze uważają, że mogą leczyć w więzieniu, to tak jest i koniec. Rzekomo z troski o jego zdrowie rozprawy sądowe przeniesiono nawet do aresztu.
   - Nie sądziłem – dodaje A. Aumiller – że w państwie prawa, w którym rzekomo żyjemy, nastąpi powrót do stalinowskich metod. Wtedy podejrzani i oskarżeni także byli sądzeni w kazamatach więziennych, aby nikt nie dowiedział się o ich losie. Czy także w areszcie zostanie ogłoszony wyrok?
   A. Aumiller ma o tyle rację, że zgodnie z nauką Hipokratesa dla uzdrowienia chorego jest ważny nie tylko jego stan fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. A jaka może być psychika aresztowanego od prawie trzech lat człowieka? Polska już wielokrotnie przegrywała sprawy za niesłuszne aresztowanie podejrzanych i bezzasadne przedłużanie aresztu. Nasze sądy są jednak pro policyjne i zawsze dla dobra śledztwa areszt przedłużą. Dlaczego przez trzy lata policja i prokuratura nie potrafią znaleźć dowodów winy, nikt nie dochodzi.
   Trudno porównywać status R. Polańskiego i Stanisława Ł. o ile jednak bardziej humanitarny wydaje się sąd w Szwajcarii, aniżeli w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd w alpejskim kraju uznał, że skoro ciężko chory człowiek nie chce się leczyć w więzieniu, może to robić we własnym domu, zamienionym w areszt domowy. Stanisław Ł. jest skazany na pomoc medyczną tylko w warunkach więziennych. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, z właściwą sobie dezynwolturą informuje prezesa poznańskiej „OSTOI” że rzeczywiście u Stanisława Ł. po wielokrotnym pobycie na Izbie Chorych Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim i w Szpitalu Zakładu Karnego w Łodzi oraz w wyniku konsultacji z lekarzami z Gdańska stwierdzono, iż powinien on być operowany. Jednakże zabieg i rehabilitacja m o g ą nastąpić w warunkach więziennych.
   Z dużą dozą satysfakcji rzecznik zawiadamia „OSTOJĘ” iż Stanisław Ł. trafi na oddział operacyjny więziennego szpitala już w lutym 2010 roku . Dla mnie czymś koszmarnym był widok Wojciecha K. słynnego dyrygenta skazanego za pedofilię, chorego na AIDS, wożonego na rozprawy na wózku inwalidzkim. W pewnych państwach odwet na chorych ludziach to zwykła prymitywna zemsta.
   Trudno przesądzać winę Stanisława Ł , ale patrząc na Szwajcarię, gdzie podejrzany o pedofilię i gwałt reżyser opuścił areszt , trzeba się żachnąć, że równie chory, oskarżony o gwałt Stanisław Ł. w nim pozostanie i za kratami ma poddać się operacji i rehabilitacji. Oto dwie miary humanizmu i pojęcia wymiaru sprawiedliwości.

     
     
Data: 30.11.2009, godzina: 13:18:36. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Biskup Tadeusz Pieronek oświadczył, że jest antyklerykałem, ponieważ klerykalizm jest złem, który

Władysław Frasyniuk, legenda "Solidarności": "Nie stawiłem się w prokuraturze, bo przestało istnieć w Polsce

Jacek Żakowski o Kaziku z "Kultu" : "To jest właśnie objaw takiego ćwierćinteligenckiego strasznego paplania.


Profesor Andrzej Zoll: Posłowie w Sejmie do problemu aborcji podeszli bardzo nieodpowiedzialnie


Donald Tusk, szef Rady Europejskiej: Jarosław Kaczyński nigdy nie ukrywał fascynacji filozofią polityczną,

Dr Piotr Kładoczny z HFPC: Rejestr pedofilów to pręgierz XXI wieku. Ekspert w dziedzinie prawa równa z ziemią

Halina Kochalska rzecznik prasowy BIG InfoMonitor prezentuje raport alimentacyjny: Wielu rodziców nie tylko nie da pieniędzy

Papież Franciszek wbrew polityce  rządu Polski  wzywa do przyjmowania i pomocy enigrantom.


Dr Adam Bodnar:Nie słyszeliście o tyh sprawach, bo większość z nich uchodzi za „mało medialne”


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Kibole, czyli bandyci udający kibiców rządzą. Obrzmiale od wódy i amfy  mordy, wykrzykujące słowa, których znaczenia nie rozumieją. Bóg, ale nasz, Honor- ale ich, ferajny, Ojczyzna, ale ta od przekrętów i tanich narkotyków. No cóż, skoro wzorują sie na żołnierzach wyklętych, wzorcu patriotyzmu rodem z PiS, a więc osobnikach, którym teraz stawia się pomniki za to, że mordowali cywilów, gwałcili ich żony i dzieci, bo ci chcieli żyć w pokoju i nie czekali na przyjazd generała Andersa na białym koniu. Bandyci udający kibiców też wierzą ,że za ich oddanie nowym panom, fuerehrom PiS-u, też będą im stawiane pomniki. Pierwsza lekcja oddania się "wadzy" już się odbyła w Częstochowie.
  

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć usta. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski, Dzień Praw Człowieka i I Kongres Praw Obywatelskich.  Szkoda, że nikt już nie  pamięta  o  heroicznym czynie Piotra Szczęsnego,
Porady, Listy, Komunikaty

Samorząd irlandzki – the Law Society of Ireland - zaprasza na letni kurs językowy (Legal English)

HFPC zaprasza studentki i studentów prawa do odbycia nieodpłatnych, semestralnych praktyk studenckich w dziale prawnym

Izba Adwokacka w Wałbrzychu oraz Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej