title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Miary humanizmu

   Obie sprawy maja ze sobą, wbrew pozorom, wiele wspólnego. Stanisław Ł. znany działacz „Samoobrony” został oskarżony o gwałt, który miał popełnić przed siedmiu laty, Roman Polański jest oskarżony o gwałt, którego miał się dopuścić przed 30 laty. Obaj nie przyznają się do winy. Obaj ciężko chorują. R. Polański opuścił właśnie areszt, bo dalszego ciągu swoich losów oczekiwać ma we własnym domu, założywszy na kostkę elektroniczną obrożę. Stanisław Ł. który z powodu bólu już jeździ na wózku inwalidzkim cały czas pozostaje w areszcie.


   Losem Stanisława Ł. zajął się Andrzej Aumiller, prezes Rady Fundacji „OSTOJA”, który o pogwałceniu prawa Stanisława Ł. do ratowania swojego zdrowia zawiadomił i Ministerstwo Sprawiedliwości, i Rzecznika Praw Obywatelskich, Janusza Kochanowskiego. - Obie odpowiedzi - mówi A. Aumiller wprost porażają swoją, nie powiem lakonicznością, ale obojętnością dla chorego człowieka. Skoro więzienni lekarze uważają, że mogą leczyć w więzieniu, to tak jest i koniec. Rzekomo z troski o jego zdrowie rozprawy sądowe przeniesiono nawet do aresztu.
   - Nie sądziłem – dodaje A. Aumiller – że w państwie prawa, w którym rzekomo żyjemy, nastąpi powrót do stalinowskich metod. Wtedy podejrzani i oskarżeni także byli sądzeni w kazamatach więziennych, aby nikt nie dowiedział się o ich losie. Czy także w areszcie zostanie ogłoszony wyrok?
   A. Aumiller ma o tyle rację, że zgodnie z nauką Hipokratesa dla uzdrowienia chorego jest ważny nie tylko jego stan fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. A jaka może być psychika aresztowanego od prawie trzech lat człowieka? Polska już wielokrotnie przegrywała sprawy za niesłuszne aresztowanie podejrzanych i bezzasadne przedłużanie aresztu. Nasze sądy są jednak pro policyjne i zawsze dla dobra śledztwa areszt przedłużą. Dlaczego przez trzy lata policja i prokuratura nie potrafią znaleźć dowodów winy, nikt nie dochodzi.
   Trudno porównywać status R. Polańskiego i Stanisława Ł. o ile jednak bardziej humanitarny wydaje się sąd w Szwajcarii, aniżeli w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd w alpejskim kraju uznał, że skoro ciężko chory człowiek nie chce się leczyć w więzieniu, może to robić we własnym domu, zamienionym w areszt domowy. Stanisław Ł. jest skazany na pomoc medyczną tylko w warunkach więziennych. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, z właściwą sobie dezynwolturą informuje prezesa poznańskiej „OSTOI” że rzeczywiście u Stanisława Ł. po wielokrotnym pobycie na Izbie Chorych Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim i w Szpitalu Zakładu Karnego w Łodzi oraz w wyniku konsultacji z lekarzami z Gdańska stwierdzono, iż powinien on być operowany. Jednakże zabieg i rehabilitacja m o g ą nastąpić w warunkach więziennych.
   Z dużą dozą satysfakcji rzecznik zawiadamia „OSTOJĘ” iż Stanisław Ł. trafi na oddział operacyjny więziennego szpitala już w lutym 2010 roku . Dla mnie czymś koszmarnym był widok Wojciecha K. słynnego dyrygenta skazanego za pedofilię, chorego na AIDS, wożonego na rozprawy na wózku inwalidzkim. W pewnych państwach odwet na chorych ludziach to zwykła prymitywna zemsta.
   Trudno przesądzać winę Stanisława Ł , ale patrząc na Szwajcarię, gdzie podejrzany o pedofilię i gwałt reżyser opuścił areszt , trzeba się żachnąć, że równie chory, oskarżony o gwałt Stanisław Ł. w nim pozostanie i za kratami ma poddać się operacji i rehabilitacji. Oto dwie miary humanizmu i pojęcia wymiaru sprawiedliwości.

     
     
Data: 30.11.2009, godzina: 13:18:36. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Na życzenie czytelników "poprawnego" przypominamy ostatnią rozmowę adwokata Eugeniusza Michałka z naszym portalem,

Sędzia Bartłomiej Przymusinski: W 2017 roku wydał najmniej orzeczeń od 15 lat . Posłowie PiS argumentują, że do Trybunału po prostu wpływa mniej wniosków,

Dr Tomasz Zalasiński z zespołu ekspertów prawnych Fundacji Batorego:Mamy nową konstytucję. Jednozdaniową: "Bez żadnego trybu". Tak teraz działa władza

Podczas mszy w Niedzielę Palmową papież Franciszek mówił, że intrygi, kalumnie, pogarda i pycha prowadzą do skazywania innych "bez skrupułów".

Dr Adam Bodnar RPO: Reforma sądownictwa jest problemem gwarancji praw i wolności każdego obywatela; prędzej czy później będzie miała ona wpływ na ich życie


Profesor Adam Strzembosz : Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić - powiedział

Profesor Marek Chmaj: "u nas, w Polsce,  jest zupełnie inna kultura prawna, jak się okazuje żenująco niska".

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .

Adwokat Roman Giertych: gdy skazywano Komendę, funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego sprawował Lech Kaczyński.


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Na taki kuriozalny pomysł wpadł dr Błażej Kmieciak, koordynator należącego do Ordo Iuris Centrum Bioetyki. Podczas konferencji w Sejmie „Życie ze skutkami aborcji: stan obecny i perspektywy” zaproponował, aby zamykać kobiety rozważające przerwanie ciąży na oddziałach szpitali psychiatrycznych! Ordo Iuris to organizacja, która we wrześniu 2016 roku zgłosiła projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Przewidywał on m.in. całkowity zakaz aborcji oraz kary więzienia (do pięciu lat) za dokonanie zabiegu nie tylko dla lekarzy, lecz także dla samych matek. – „W Polsce jest możliwość umieszczenia kobiety w ciąży

Minister nauki Jarosław Gowin, który w równym stopniu troszczy się o dalszą karierę polityczną, jak i własne zbawienie (wielu politykom te cele wydają się zbieżne) organizuje właśnie (16.04) konferencję poświęconą „Pracy – przedsiębiorczości – społecznej gospodarce rynkowej”. Myślałby ktoś, że to konferencja ekonomiczna organizowana przez kogoś, kto zajmuje się nauką. Bynajmniej. To konferencja religijna organizowana przez polityka w służbie Kościoła. Konferencja rozpoczyna się – jakżeby inaczej! – mszą świętą w intencji ojczyzny, bo przecież bez mszy, zwłaszcza w intencji ojczyzny, nie ma ani pracy, ani przedsiębiorczości, ani rządowej konferencji, ani przyszłości politycznej ministra nauki (sic!).
Porady, Listy, Komunikaty

Metropolie są głównymi ośrodkami kapitału intelektualnego i finansowego dlatego też obszary metropolitalne zajmują coraz ważniejsze

Ruszyła rejestracja na VII Ogólnopolski Zjazd Cywilistów, który zaplanowano na 24-25 września w Krakowie.

Seminarium dotyczące umów międzynarodowych, organizowane przez Union Internationale des Avocats