title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Różne oblicza Temidy

Temida to według mitologii starożytnych Greków jedno z najstarszych bóstw. Dopiero potem tradycja uczyniła z niej jedną z żon Zeusa. Starożytna Temida to uosobienie odwiecznych praw ludzkich i stały nadzór nad ich przestrzeganiem. Warto przy okazji wiedzieć, że Temida, według starożytnych, była tak piękna, że nie musiała brać udziału w idiotycznym konkursie na MISS UNIWERSUM, gdzie swoje wdzięki prezentowały bez żenady, pastuchowi Parysowi- Afrodyta, Atena i i Hera. Jaka jest Temida teraz?


   Na zlecenie Ministra Sprawiedliwości Konsorcjum IBC Group@ Homo Homini opracowało raport „Badanie opinii publicznej na temat wizerunku wymiaru sprawiedliwości, aktualnego stanu świadomości społecznej w zakresie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów oraz osób pokrzywdzonych przestępstwem” Chętnych do zapoznania się z całością raportu odsyłam albo na strony ministerstwa albo do lutowego numeru kwartalnika „Prokurator” gdzie problem analizuje płk Krzysztof Parulski, szef Prokuratury Wojskowej.
   Obraz stanu świadomości prawnej społeczeństwa jawi się wprost dramatycznie. 44 procent badanych ocenia wymiar sprawiedliwości negatywnie i są takie organy jak: prokuratura, prokuratorzy, sąd sędziowie i komornicy. Jednocześnie trzeba podkreślić,że tylko jedna czwarta respondentów deklarowała wiedzę na temat funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości . Dla jednej trzeciej wymiar sprawiedliwości to: to policja, dla 27 procent - sądy, 26 procent wskazało sądy i prokuraturę jako główne organy wymiaru sprawiedliwości. Trzeba jednak zauważyć,że dla 12 procent wymiar sprawiedliwości to także Rada Ministrów, dla 8 procent inne organy władzy, dla 6 procent nawet Sejm bądź sejmowe komisje śledcze. Skoro ludzie nie wiedza co to takiego wymiar sprawiedliwości, to czy mogą należycie oceniać jego poszczególne formacje? Pytanie chyba z rzędu tych retorycznych. Tym bardziej, że głównym źródłem wiedzy dla społeczeństwa na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości są: telewizja ( 45 procent), prasa (17 procent) , Internet ( 15 procent) a nawet zdanie znajomych - 12,8 procent.
   Stąd nic dziwnego, że w powszechnym mniemaniu wymiar sprawiedliwości jest na wskroś przesiąknięty korupcją. Przy tym „biorą” prokuratorzy ( uważa tak 56,7 procent respondentów) adwokaci ( 54,2 procent) sędziowie ( 50,6 procent) i komornicy ( 48,8 procent). A jeżeli do tego dodać złe relacje pomiędzy samymi korporacjami prawnymi i totalny brak szacunku dla ludzi, którzy są zmuszeni korzystać z usług wymiaru sprawiedliwości - to obraz układa się w jedną, chociaż zakłamana całość.
   Po pierwsze analiza struktury przestępczości w Polsce dowodzi, że przestępstwa korupcyjne wśród funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości to nawet nie ułamek promila wszystkich innych czynów prawnie zabronionych. - Statystka, statystyka – mówią respondenci - i swoje wiedzą. Dramatyczne przekazy telewizyjne o nieuczciwości jednego z kilkunastu tysięcy prawników rzutują na obraz całego wymiaru sprawiedliwości.
   Niepokojące to zjawisko, a jeżeli i dodamy do tego i fakt,że prawo jawi się dla znacznej części społeczeństwa jako terra incognita, o którym nie tylko nie uczą w szkołach,a le i na kursach - a wiedzę czerpie się z bulwarówek - to sytuacja jest jasna. A zatem jaka powinna być Temida.
   Na pewno nie powinna mieć oblicza niedoszłego prokuratora Zbigniewa Ziobro, jego ironiczny uśmieszek, którym epatował za pomocą kamer telewizyjnych ( a robił to codziennie) społeczeństwo o nieistniejących przestępstwach to znaczy przez siebie wymyślonych aferach, doprowadził polski wymiar sprawiedliwości na stan załamania nerwowego – nikt już nie pracował, tylko każdy sprawdzał czy założono u niego podsłuch; ; trochę lepiej było już za kadencji prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ten dystyngowany i mądry adwokat, który ponownie umieścił Temidę w salonach ( no, może trochę za często występował w TV) uniósł się jednak ambicją chcąc pokazać, że funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości też maja honor podał się do dymisji biorąc na swoje barki cudze winy; kadencja Andrzeja Czumy to jedno wielkie nieporozumienie, ani wiedzy, ani kompetencji, ani umiaru w wypowiedziach. Dobrze,ze odszedł . On i jego ,rodzina co rusz gościli na pierwszych stronach bulwarówek; a nadto minister nie powinien być i z twarzy, i czynów Wielkim Inkwizytorem. Czuma to Ziobro a rebours i to jest tragiczne, iż takie postaci mogą być w RP pracownikami Temidy. O najnowszym ministrze Krzysztofie Kwiatkowskim, jeszcze nic powiedzieć nie można, bo dopiero co rozpoczął swoje obowiązki i trzeba mu dać szansę.
    A zatem jaka powinna być Temida? Przed laty, kiedy nie było RP a tylko, jak nazywają ją historycy IPN- prosowiecki parapaństowy twór pod nazwą PRL – ówcześni, tak zwani komuniści, bo z komunizmem nie mieli nic wspólnego- wymyślili kilka urzędów-Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu i Rzecznika Praw Obywatelskich, które o dziwo przetrwały zawiłe losy PRL i doskonale sprawdzają się ( z wyjątkiem Trybunału Stanu, któremu politycy nigdy nie na dobre szansy zaistnieć) w strukturach RP. Dlaczego tak wielkim zaufaniem cieszył się i cieszy ( pomimo prób jego dezawuowania przez Janusza Kochanowskiego) Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich? Bo funkcję objęła prof. Ewa Łętowska, pierwszy ombudsman w tej części Europy, która ze swojego urzędu uczyniła prawdziwa instytucję. Jej realne starania o przestrzeganie przez rządzących praw obywatela i człowieka były bezkompromisowe i na trwałe zapisały w historii polskiego prawa. Po jej dezyderatach hardzi prokuratorzy i sędziowie mianowani przez PRL tulili uszy i gdy E. Łętowska wskazywała na absurdalność przepisów w sprawie konfiskaty samochodów służących do przewozu „bibuły” ( bez analizowania prawa własności do takiego samochodu) zapadło tylko kilka takich wyroków i szybko odstąpiono od tej haniebnej praktyki. E. Łętowska jako pierwsza ostrzegała,że pierwszymi sprawami, które Polska przegra będą decyzje o tymczasowym aresztowaniu. Nadużywanie instytucji, ulubionej metody śledczej wszystkich policjantów i prokuratorów odbija się czkawką do dzisiaj. Trzy czwarte przegranych przez Polskę spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, to właśnie sprawy aresztowe. Ewa Łętowska jest dzisiaj sędzią w Trybunale Konstytucyjnym i nie sądzę, aby wyraziła zgodę na obęcie stanwosiska ministra sprawidliwości, ale gdyby abrdzo ja usilnie proszono... Jest w końcu kobietą. To fakt, pełna erudycji i niesamowitego wdzięku i może dlatego by uległa.
   Jakzatem  powinna być Temida w Polsce? Mądra. Zamiast zmieniać prawo, dostosować to ( czyli mądrze interpretować), co jest, do cywilizacyjnych standardów, a potem będzie już tylko lepiej.

     
     
Data: 08.12.2009, godzina: 11:19:17. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Prof. Marcin Matczak : Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze można ułaskawić osobę niewinną, a więc można dać rozwód narzeczonemu. Ten wyrok pokazuje,

Viera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości : Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego,

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisze list do Julii Przyłębskiej demaskując jej knowania z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Z. Ziobro


Trybunał Konstytucyjny zaakceptował skrócenie orzekającym sędziom wieku stanu spoczynku – ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa w wydanym stanowisku.

Sędzia Małgorzata Gersdorf: Nie byłam aktywistką młodzieżówki socjalistycznej, ani nie fotografowałam się z Edwardem Gierkiem. Rozważam kroki prawne.


Ks. Wojciech Lemański  - Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej.Będę mógł znów stanąć przy ołtarzu

Prof. Wojciech Sadurski: " Władza ( czytaj Jarosław Kaczyński , PiS i PAD czytaj Pan Andrzej Duda) działa na wzór zorganizowanej grupy przestępczej "

Red. Eliza Michalik: Proszę o możliwie najszersze udostępnianie tej informacji. Obserwatorium Wyborcze, organizacja obserwująca proces wyborczy


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym.Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać - powiedział swoim fanom podczas niedzielnego koncertu w Warszawie lider zespołu The Rolling Stones - Mick Jagger. Koncert The Rolling Stones odbył się w na PGE Narodowym w ramach europejskiego tournee "Stones – No Filter". Do sieci trafiły nagrania, na którym słychać jak Jagger pozdrawia ze sceny widownię. Jak się macie, Warszawo? - pyta po angielsku. Następnie w języku polskim dodaje: - Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać.
Porady, Listy, Komunikaty

Trwa nabór na stanowiska kontrolerów do jednostek organizacyjnych NIK. Izba poszukuje kandydatów do pracy zarówno w Warszawie

52. Kongres FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, Federacji Adwokatur Europejskich) odbędzie się 20-22 września 2018 r. w Warszawie.

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"