title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Kryzys praw człowieka

“Świat siedzi na społecznej, politycznej i ekonomicznej tykającej bombie zasilanej przez rozwijający się kryzys praw człowieka,” powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International podczas dzisiejszej publikacji Międzynarodowego Raportu Amnesty International 2009: Prawa człowieka na świecie. “


   “Kryzys ekonomiczny to wynik kryzysu praw człowieka, który niedługo wybuchnie z całą swoją mocą. Spadek ekonomiczny pogorszył nadużycia i odwrócił uwagę od kwestii łamania praw człowieka. Najpierw prawa człowieka zostały podeptane w imię bezpieczeństwa. Teraz, w celu poprawy sytuacji ekonomicznej, zostały zepchnięte na dalszy plan,” powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
   “Świat potrzebuje nowego globalnego planu na rzecz praw człowieka – nie tylko obietnic na papierze, ale konkretnych działań podejmowanych przez rządy w celu rozbrojenia tej tykającej bomby. Liderzy światowi muszą inwestować w prawa człowieka tak samo jak inwestują w ekonomię,” podkreśliła Irene Khan.
   “Miliony ludzi cierpią z powodu braku bezpieczeństwa, niesprawiedliwości i upokorzenia. Ten kryzys doyczy nie tylko ograniczonego dostępu do jedzenia, pracy, czystej wody, ziemi czy schronienia. To również nędza, dyskryminacja, nierówności społeczne, ksenofobia, rasizm, przemoc i represje na całym świecie.”
   X Marginalizowane i rdzenne społeczności nie mają dostępu do podstwowego prawa do przyzwoitego życia pomimo wzrostu gospodarczego w krajach takich jak Brazylia, Meksyk czy Indie.
   X Setki tysięcy osób żyjących w slumsach i na terenach wiejskich zostało siłą wysiedlonych w imię rozwoju gospodarczego.
   X Wzrost cen żywności doprowadził do zwiększenia skali głodu i chorób. W krajach takich jak Birma, Korea Północna czy Zimbabwe, rządy używają kwestii żywności jako broni politycznej.
   Przemoc i dyskryminacja wobec kobiet nadal trwa.
   X W odpowiedzi na migracje, kraje docelowe i tranzytowe wprowadziły jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy z Unią Europejską pozostająca w zmowie z rządami krajów takich jak Mauretania, Maroko czy Libia na czele.
     “Widać wyraźne oznaki niepokoju i przemocy politycznej. Zauważalne jest ryzyko, że recesja doprowadzi do wzmożonych represji,” powiedziała Irene Khan w odpowiedzi na ostrą reakcję rządów na protesty przeciwko sytuacji ekonomicznej, społecznej i politycznej w Tunezji, Egipcie, Kamerunie i innych krajach afrykańskich.
    “Bezkarność policji i sił bezpieczeństwa znacznie wzrosła w ostatnim czasie.”
    “Przykład Chin i Rosji dowiódł, że otwarty rynek wcale nie prowadzi do otwartego społeczeństwa,” powiedziała Irene Khan. “W ciągu ostatniego roku aktywiści praw człowieka, dziennikarze, prawnicy, przedstawiciele związków zawodowych i liderzy społeczeństwa obywatelskiego byli atakowani, nękani czy bezkarnie zabijani w każdym zakątku świata.
   ” Światowi liderzy skupiają się na zażegnaniu kryzysu gospodarczego zaniedbując śmiertelne konflikty dające początek ogromnym nadużyciom praw człowieka.
   “Od Gazy do Darfuru, od wchodnich regionów Demokratycznej Republiki Konga do północnej Sri Lanki, liczba ofiar śmiertelnych jest wstrząsająca, a nikła rekacja społeczności międzynarodowej szokująca. Ogromne środki zostały przeznaczone na walkę z piractwem u wybrzeży Somalii, a nie w celu zatrzymania napływu broni, która zabija ludność cywilną w tym kraju. Działania wojenne zintensyfikowały się się w Afganistanie i Pakistanie, ale problem łamania praw człowieka i implikacje humanitarne wynikające z konfliktu są pomniejszane.”
   “Ignorowanie jednego kryzysu i koncentrowanie się na innym jest prostą receptą na pogorszenie obu. Odbudowa gospodarki nie będzie ani zrównoważona, ani sprawiedliwa, jeśli rządy nie stawią czoła nadużyciom, które prowadzą do ubóstwa i je pogłębiają lub nie zmierzą się z konfliktami zbrojnymi, które generują przemoc.”
    “Przywództwo państw G-20 jest zepsute przez stare, błędne podejście do praw człowieka. Nadużycia, słowa nie czyny, promowanie praw człowieka za granicą a ignorowanie ich we własnym kraju, nie rodzi zaufania do zbiorowego przywództwa państw G-20 w zakresie praw człowieka.” Amnesty International podkreśla, że nowe podejście do praw człowieka powinno odrzucać zasadę wedle której każdy wybiera to, co mu się podoba. Liderzy światowi nie będą wiarygodni i efektywni jeśli nie będa w stanie stawić czoła własnym nadużyciom i podwójnym standardom w zakresie praw człowieka.
   “Z radością przyjęliśmy decyzję prezydenta Obamy o zamknięciu Gunatanamo i odrzuceniu tortur. Namawiamy go do zapewnienia, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Podkreślam, że odpowiedzialność wzmocni – a nie osłabi – globalne bezpieczeństwo i autorytet moralny Stanów Zjednoczonych.”
   Główną kwestią poruszoną w części Raportu dotyczącej Polski jest śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Uwzględnione zostały również takie problemy jak ograniczenie dostępu do legalnej aborcji, dyskryminacja i uchodźcy.
    W odpowiedzi na palącą potrzebę zmian spowodowaną przez kryzys praw człowieka, Amnesty International rozpoczęło nową światową kampanię “Żądamy godności” mającą na celu walkę z nadużyciami i łamaniem praw człowieka, które prowdzą do ubóstwa i je pogłębiają. “Rozwiązanie problemów globalnych musi być oparte na globalnych wartościach praw człowieka – a ci, którzy siedzą teraz w pierwszym rzędzie jako liderzy światowi, muszą dać początek zmianom poprzez pozytywny przykład.”
   Informacje dodatkowe:
   Raport Amnesty International 2009 to raport na temat stanu praw człowieka na całym świecie. Obejmuje 157 państw prezentując ich podejście do kwestii praw człowieka oraz zakres łamania praw człowieka w danym kraju od stycznia do grudnia 2008 roku. Wstęp do Raportu analizuje wpływ kryzysu ekonomicznego na prawa człowieka. Podsumowania regionalne przedstawiają najbardziej jaskrawe przykłady ubóstwa, wykluczenia społecznego, braku bezpieczeństwa i wolności słowa.

     
     
Data: 11.12.2009, godzina: 12:04:39. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk : „Jesteście sami” Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski

Prof. Norman Davies: - Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede

Prof.Norman Davies

- Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede wszystkim zainteresowani, żeby umocnić pokój w Europie, a dobrobyt ekonomiczny był drugim priorytetem - mówił prof. Norman Davies w wypełnionej po brzegi auli Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z wykładem „Europa na zakręcie” wystąpił prof. Norman Davies. Spotkanie prowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.
Prof. Davies wiele uwagi poświęcił brexitowi, a także problemowi imigrantów, który był jednym z argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– W Unii Europejskiej panuje marazm. Za dużo problemów wisi w powietrzu i tworzy wahania. Elity polityczne UE same nie wiedzą, co robić i nie potrafią wskazać kierunku. Była umowa w sprawie przyjmowania uchodźców przez kraj członkowskie i nie weszło to w życie. Sytuacja jest przykra i nikt nie wie, co robić.- podkreślał brytyjski historyk. I dodawał: – Miliony imigrantów to była niespodzianka. Nie byliśmy do tego przygotowani. Jest strach, ale ta fala imigrantów jest stosunkowo mała. W Unii Europejskiej jest 500 mln ludzi. 3-4 mln imigrantów to jest kropla w oceanie. Nie wiem, jak przekonać ludzi, że to nie jest groza. Fale imigrantów w historii Europy się zdarzały, to nie jest nic nowego.

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batoreg - Największy intelekt nie wygra z maczugą. Z Aleksandrem Smolarem rozmawia Magda Jethon

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Adwokat Jacek Dubois: "Jeśli nie powinno się mówić o Konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich"

Papież Franciszek: przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin

Stanisław Koziej b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: – „Nie mamy już Prezydenta. To ktoś rozpaczliwie i bez sensu szukający sposobu na utrzymanie

Sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW przyznaje: niektóre zmiany w Kodeksie wyborczym mogą opóźnić podanie wyników wyborów.

Wiesłąw Johann, wiceszef neo Krajowej rady Sądownictwa, wyłonionej z naruszeniem konstytucji: Doszło do "wpadki" i "znalazła się niewłąściwa osoba


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Jak specjalista w dziedzinie prawa może popierać ustawy o sądownictwie i ich upolitycznienie? Jak można nie dostrzegać, że łamana jest Konstytucja? Nie ukrywam, polska rzeczywistość, w której żyję już prawie od trzech lat, mnie przeraża. Wiem i rozumiem, że kryzys światowy, kryzys demokracji jako systemu, problemy z globalizacją. Zdaję sobie sprawę, że narastający problem z tzw. wykluczeniem, głodem na świecie, zmianami klimatycznymi, wszechmocną władzą pieniądza, poczuciem odrzucenia i krzywdy

Sąd we Francji uznał, że przewodnicząca Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego musi poddać się ocenie psychiatrycznej w ramach dochodzenia ws. umieszczania przez nią na Twitterze zdjęć z egzekucji dokonywanych przez członków Państwa Islamskiego. Czy nie czas, aby sąd wypowiedział się w tej materii odnośnie polskich polityków i ich akolitów? Media informują, o sprawie informuje sama Le Pen. Sąd tych informacji nie potwierdza, ale jednocześnie zaznacza, że jest to normalna procedura przy tego rodzaju sprawach. - Myślałam, że widziałam już wszystko, ale nie. Ponieważ potępiam działania ISIS, "sprawiedliwość" poddaje mnie ocenie psychiatrycznej. Jak daleko się posuną?
Porady, Listy, Komunikaty

Julia Przyłębska wygłosiła we wtorek 18 września wykład "Demokracja i praworządność" w poznańskim Instytucie Zachodnim. Media nie mogły

W dniach 27-28 września 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR) – wymiar prawny,

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,