title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Kryzys praw człowieka

“Świat siedzi na społecznej, politycznej i ekonomicznej tykającej bombie zasilanej przez rozwijający się kryzys praw człowieka,” powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International podczas dzisiejszej publikacji Międzynarodowego Raportu Amnesty International 2009: Prawa człowieka na świecie. “


   “Kryzys ekonomiczny to wynik kryzysu praw człowieka, który niedługo wybuchnie z całą swoją mocą. Spadek ekonomiczny pogorszył nadużycia i odwrócił uwagę od kwestii łamania praw człowieka. Najpierw prawa człowieka zostały podeptane w imię bezpieczeństwa. Teraz, w celu poprawy sytuacji ekonomicznej, zostały zepchnięte na dalszy plan,” powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
   “Świat potrzebuje nowego globalnego planu na rzecz praw człowieka – nie tylko obietnic na papierze, ale konkretnych działań podejmowanych przez rządy w celu rozbrojenia tej tykającej bomby. Liderzy światowi muszą inwestować w prawa człowieka tak samo jak inwestują w ekonomię,” podkreśliła Irene Khan.
   “Miliony ludzi cierpią z powodu braku bezpieczeństwa, niesprawiedliwości i upokorzenia. Ten kryzys doyczy nie tylko ograniczonego dostępu do jedzenia, pracy, czystej wody, ziemi czy schronienia. To również nędza, dyskryminacja, nierówności społeczne, ksenofobia, rasizm, przemoc i represje na całym świecie.”
   X Marginalizowane i rdzenne społeczności nie mają dostępu do podstwowego prawa do przyzwoitego życia pomimo wzrostu gospodarczego w krajach takich jak Brazylia, Meksyk czy Indie.
   X Setki tysięcy osób żyjących w slumsach i na terenach wiejskich zostało siłą wysiedlonych w imię rozwoju gospodarczego.
   X Wzrost cen żywności doprowadził do zwiększenia skali głodu i chorób. W krajach takich jak Birma, Korea Północna czy Zimbabwe, rządy używają kwestii żywności jako broni politycznej.
   Przemoc i dyskryminacja wobec kobiet nadal trwa.
   X W odpowiedzi na migracje, kraje docelowe i tranzytowe wprowadziły jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy z Unią Europejską pozostająca w zmowie z rządami krajów takich jak Mauretania, Maroko czy Libia na czele.
     “Widać wyraźne oznaki niepokoju i przemocy politycznej. Zauważalne jest ryzyko, że recesja doprowadzi do wzmożonych represji,” powiedziała Irene Khan w odpowiedzi na ostrą reakcję rządów na protesty przeciwko sytuacji ekonomicznej, społecznej i politycznej w Tunezji, Egipcie, Kamerunie i innych krajach afrykańskich.
    “Bezkarność policji i sił bezpieczeństwa znacznie wzrosła w ostatnim czasie.”
    “Przykład Chin i Rosji dowiódł, że otwarty rynek wcale nie prowadzi do otwartego społeczeństwa,” powiedziała Irene Khan. “W ciągu ostatniego roku aktywiści praw człowieka, dziennikarze, prawnicy, przedstawiciele związków zawodowych i liderzy społeczeństwa obywatelskiego byli atakowani, nękani czy bezkarnie zabijani w każdym zakątku świata.
   ” Światowi liderzy skupiają się na zażegnaniu kryzysu gospodarczego zaniedbując śmiertelne konflikty dające początek ogromnym nadużyciom praw człowieka.
   “Od Gazy do Darfuru, od wchodnich regionów Demokratycznej Republiki Konga do północnej Sri Lanki, liczba ofiar śmiertelnych jest wstrząsająca, a nikła rekacja społeczności międzynarodowej szokująca. Ogromne środki zostały przeznaczone na walkę z piractwem u wybrzeży Somalii, a nie w celu zatrzymania napływu broni, która zabija ludność cywilną w tym kraju. Działania wojenne zintensyfikowały się się w Afganistanie i Pakistanie, ale problem łamania praw człowieka i implikacje humanitarne wynikające z konfliktu są pomniejszane.”
   “Ignorowanie jednego kryzysu i koncentrowanie się na innym jest prostą receptą na pogorszenie obu. Odbudowa gospodarki nie będzie ani zrównoważona, ani sprawiedliwa, jeśli rządy nie stawią czoła nadużyciom, które prowadzą do ubóstwa i je pogłębiają lub nie zmierzą się z konfliktami zbrojnymi, które generują przemoc.”
    “Przywództwo państw G-20 jest zepsute przez stare, błędne podejście do praw człowieka. Nadużycia, słowa nie czyny, promowanie praw człowieka za granicą a ignorowanie ich we własnym kraju, nie rodzi zaufania do zbiorowego przywództwa państw G-20 w zakresie praw człowieka.” Amnesty International podkreśla, że nowe podejście do praw człowieka powinno odrzucać zasadę wedle której każdy wybiera to, co mu się podoba. Liderzy światowi nie będą wiarygodni i efektywni jeśli nie będa w stanie stawić czoła własnym nadużyciom i podwójnym standardom w zakresie praw człowieka.
   “Z radością przyjęliśmy decyzję prezydenta Obamy o zamknięciu Gunatanamo i odrzuceniu tortur. Namawiamy go do zapewnienia, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Podkreślam, że odpowiedzialność wzmocni – a nie osłabi – globalne bezpieczeństwo i autorytet moralny Stanów Zjednoczonych.”
   Główną kwestią poruszoną w części Raportu dotyczącej Polski jest śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Uwzględnione zostały również takie problemy jak ograniczenie dostępu do legalnej aborcji, dyskryminacja i uchodźcy.
    W odpowiedzi na palącą potrzebę zmian spowodowaną przez kryzys praw człowieka, Amnesty International rozpoczęło nową światową kampanię “Żądamy godności” mającą na celu walkę z nadużyciami i łamaniem praw człowieka, które prowdzą do ubóstwa i je pogłębiają. “Rozwiązanie problemów globalnych musi być oparte na globalnych wartościach praw człowieka – a ci, którzy siedzą teraz w pierwszym rzędzie jako liderzy światowi, muszą dać początek zmianom poprzez pozytywny przykład.”
   Informacje dodatkowe:
   Raport Amnesty International 2009 to raport na temat stanu praw człowieka na całym świecie. Obejmuje 157 państw prezentując ich podejście do kwestii praw człowieka oraz zakres łamania praw człowieka w danym kraju od stycznia do grudnia 2008 roku. Wstęp do Raportu analizuje wpływ kryzysu ekonomicznego na prawa człowieka. Podsumowania regionalne przedstawiają najbardziej jaskrawe przykłady ubóstwa, wykluczenia społecznego, braku bezpieczeństwa i wolności słowa.

     
     
Data: 11.12.2009, godzina: 12:04:39. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Prof. Marcin Matczak : Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze można ułaskawić osobę niewinną, a więc można dać rozwód narzeczonemu. Ten wyrok pokazuje,

Viera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości : Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego,

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisze list do Julii Przyłębskiej demaskując jej knowania z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Z. Ziobro


Trybunał Konstytucyjny zaakceptował skrócenie orzekającym sędziom wieku stanu spoczynku – ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa w wydanym stanowisku.

Sędzia Małgorzata Gersdorf: Nie byłam aktywistką młodzieżówki socjalistycznej, ani nie fotografowałam się z Edwardem Gierkiem. Rozważam kroki prawne.


Ks. Wojciech Lemański  - Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej.Będę mógł znów stanąć przy ołtarzu

Prof. Wojciech Sadurski: " Władza ( czytaj Jarosław Kaczyński , PiS i PAD czytaj Pan Andrzej Duda) działa na wzór zorganizowanej grupy przestępczej "

Red. Eliza Michalik: Proszę o możliwie najszersze udostępnianie tej informacji. Obserwatorium Wyborcze, organizacja obserwująca proces wyborczy


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym.Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać - powiedział swoim fanom podczas niedzielnego koncertu w Warszawie lider zespołu The Rolling Stones - Mick Jagger. Koncert The Rolling Stones odbył się w na PGE Narodowym w ramach europejskiego tournee "Stones – No Filter". Do sieci trafiły nagrania, na którym słychać jak Jagger pozdrawia ze sceny widownię. Jak się macie, Warszawo? - pyta po angielsku. Następnie w języku polskim dodaje: - Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać.
Porady, Listy, Komunikaty

Trwa nabór na stanowiska kontrolerów do jednostek organizacyjnych NIK. Izba poszukuje kandydatów do pracy zarówno w Warszawie

52. Kongres FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, Federacji Adwokatur Europejskich) odbędzie się 20-22 września 2018 r. w Warszawie.

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"