title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Polacy nie są osamotnieni

Rozmowa z sędzią Mariuszem Sygrelą, z Sądu Okręgowego w Poznaniu


-Dwa lata temu poznański sąd na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez wymiar sprawiedliwości w Hiszpanii, wydał do tego kraju dwie Polski, siostry ze wsi Bielawa koło Złotowa. Były one podejrzane o zamordowanie 18 lutego 2007 roku na wyspie Lanzerotte w archipelagu Wysp Kanaryjskich tamtejszego biznesmena Alfonsa R. Co się dzieje z 25-letnia Marleną J. i jej starszą siostrą, 32-letnią Julią?

-Według informacji z Hiszpanii, sąd na początku tego roku wobec obu Polek uchylił areszt tymczasowy, stosując dozór policyjny, a w czerwcu tymczasowo umorzył postępowanie karne prowadzone przeciwko nim. Wiem, że tę decyzję zaskarżyła hiszpańska prokuratura. Najprawdopodobniej obie Polski wróciły już do kraju.

-Przejdzie Pan z całą pewnością do historii jako pierwszy polski sędzia, który stwierdził, że nietypowy dla polskiej jurysprudencji wyrok z Wysp Brytyjskich może być wykonywany w Polsce. Chodzi o karę dla Jakuba Tomczaka skazanego przez sąd w Exeter na dożywocie za zgwałcenie Angielki….

-Sprawa na pewno nie była łatwa, ale moje orzeczenie zostało w pełni zaaprobowane zarówno przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu jak i Sąd Najwyższy. Oba sądy potwierdziły, że wyrok wydany przez zagraniczny sąd w kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej musi być wykonywany bez zmian także w Polsce. Na marginesie dodam, że wyjątkowo wnikliwie zapoznałem się ze sprawa poznaniaka skazanego przez brytyjski sąd. Ciekawe, że nikt z osób relacjonujących tę sprawę nie zainteresował się listem angielskiego sędziego, który wydał wyrok. Wyjaśniał w nim motywy i przesłanki, którymi kierował się skazując Jakuba Tomczaka na karę dożywotniego więzienia i dlaczego uznał, że ten młody człowiek już po 8 latach może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

-Wydanie Tomczaka i sióstr z Bielawy to nie jedyne sprawy Polaków przekazania przez nasze sądy obcemu wymiarowi sprawiedliwości naszych rodaków. Sądząc z wokand nie ma dnia., aby nasz trybunał nie rozpatrywał wniosku o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

-To fakt. Tych spraw jest dużo, ale mało, kto pamięta o tym, że ENA działa dwustronnie. Nie tylko my rozpatrujemy czy istnieją przesłanki do wydania naszego obywatela obcemu wymiarowi sprawiedliwości, ale też domagamy się wydania nam cudzoziemców, którzy w Polsce dokonali przestępstw albo też domagamy się aresztowania naszych obywateli ukrywających się w innych państwach. Po prostu ENA zastąpił długą i skomplikowaną procedurę ekstradycji. Organy państw Unii Europejskiej ufają sobie i przekazują podejrzanych lub skazanych za popełnienie przestępstw bez zbędnych formalności. Na podstawie takiego nakazu został zatrzymany w Niemczech i przekazany naszym władzom senator Henryk Stokłosa. Przekazując obcym władzom naszych obywateli zastrzegamy, aby w przypadku, gdy zostaną oni skazani, karę mogli odbywać w Polsce.

-Czy sąd wie o każdym Polaku, który odbywa karę za granicą?

-Mamy wiedzę o Polakach, wobec których zastosowano Europejski Nakaz Aresztowania. Z praktyki wiem, że nie wszyscy Polacy, którzy zostają skazani przez obce sądy chcą, aby o tym został poinformowany polski wymiar sprawiedliwości. Znam przypadki, że Polacy skazani w Szwecji robili wszystko, aby mogli odbyć karę w szwedzkim więzieniu, a nie polskim.

-Czy los Polaków skazanych przez zagraniczne sądy jest przez władze monitorowany?

-Jeżeli skazany Polak zawiadomi nasze placówki dyplomatyczne lub uzyskają one informację z urzędu, to tak. Być może dzięki zainteresowaniu naszych służb dyplomatycznych pewien poznaniak skazany w Tajlandii na karę 15 lat więzienia został z okazji urodzin króla amnestiowany i zmniejszono mu wyrok do 6 lat i 12 miesięcy, a potem z okazji kolejnego święta i kolejnej amnestii karę jeszcze mu złagodzono do 5 lat i 12 miesięcy. Na czym polega takie określenie kary podawanej w latach i miesiącach niestety nie wiem.

-W jakich krajach Polacy są najczęściej karani?

- Najczęściej są skazywani w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

     
     
Data: 16.10.2009, godzina: 14:03:00. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Profesor Marek Chmaj: "u nas, w Polsce,  jest zupełnie inna kultura prawna, jak się okazuje żenująco niska".

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .

Adwokat Roman Giertych: gdy skazywano Komendę, funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego sprawował Lech Kaczyński.

Sędzia Waldemar Żurek: gnoją mnie systemowo,instytucjonalnie, któregoś dnia dostanę "dwa strzały" i będzie spokój.

Profesor Monika Płatek: Kto oceni czy kłamię, gdy mówię o przeżyciach mojej matki w Auschwitz? Pan Morawiecki? Jaki?

Jerzy Owsiak: 126 373 804,34 złotych - tyle udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Premier Mateusz Morawiecki o Marcu '68: Powinien być dla Polaków powodem do dumy, nie do wstydu

Mgr Zbigniew Ziobro: Do Krajowej Rady Sądownictwa wprowadziliśmy  'tlen demokracji i nowe standardy"

Prof. Jadwiga Staniszkis: jestem rozczarowana Mateuszem Morawieckim  "trochę brakuje mu osobowości".


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów o siłach zbrojnych, aby najemnicy PiS czyli tzw. WOT mieli swoją własną symbolikę. Dziwne jednak,że ludzie którzy gloryfikują bandytów jak Ogień, uważający gwałcenie kobiet i mordowanie rodzin za walkę z komuną; sięgnęli po symbol Polski Walczacej. Oto komunikat PiS, sorry, rządu RP: Projekt nowelizacji ustawy przewiduje wprowadzenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) symboliki przysługującej rodzajowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – orła wojskowego i flagi rodzaju sił zbrojnych. W projektowym wizerunku zaproponowano wykorzystanie orła i flagi Znaku Polski Walczącej. Ten symbol walki narodu polskiego z okupantami nawiązuje do dziedzictwa,

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć usta. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski, Dzień Praw Człowieka i I Kongres Praw Obywatelskich.  Szkoda, że nikt już nie  pamięta  o  heroicznym czynie Piotra Szczęsnego,
Porady, Listy, Komunikaty

Seminarium dotyczące umów międzynarodowych, organizowane przez Union Internationale des Avocats

Szkolenie HFPC w Poznaniu jest organizowane we współpracy z Katedrą Postępowania Karnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przyjaciel Zwierząt – Nagroda Prezesa NIK ma trafiać do osób, instytucji lub organizacji, które prowadzą,