title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Polacy nie są osamotnieni

Rozmowa z sędzią Mariuszem Sygrelą, z Sądu Okręgowego w Poznaniu


-Dwa lata temu poznański sąd na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez wymiar sprawiedliwości w Hiszpanii, wydał do tego kraju dwie Polski, siostry ze wsi Bielawa koło Złotowa. Były one podejrzane o zamordowanie 18 lutego 2007 roku na wyspie Lanzerotte w archipelagu Wysp Kanaryjskich tamtejszego biznesmena Alfonsa R. Co się dzieje z 25-letnia Marleną J. i jej starszą siostrą, 32-letnią Julią?

-Według informacji z Hiszpanii, sąd na początku tego roku wobec obu Polek uchylił areszt tymczasowy, stosując dozór policyjny, a w czerwcu tymczasowo umorzył postępowanie karne prowadzone przeciwko nim. Wiem, że tę decyzję zaskarżyła hiszpańska prokuratura. Najprawdopodobniej obie Polski wróciły już do kraju.

-Przejdzie Pan z całą pewnością do historii jako pierwszy polski sędzia, który stwierdził, że nietypowy dla polskiej jurysprudencji wyrok z Wysp Brytyjskich może być wykonywany w Polsce. Chodzi o karę dla Jakuba Tomczaka skazanego przez sąd w Exeter na dożywocie za zgwałcenie Angielki….

-Sprawa na pewno nie była łatwa, ale moje orzeczenie zostało w pełni zaaprobowane zarówno przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu jak i Sąd Najwyższy. Oba sądy potwierdziły, że wyrok wydany przez zagraniczny sąd w kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej musi być wykonywany bez zmian także w Polsce. Na marginesie dodam, że wyjątkowo wnikliwie zapoznałem się ze sprawa poznaniaka skazanego przez brytyjski sąd. Ciekawe, że nikt z osób relacjonujących tę sprawę nie zainteresował się listem angielskiego sędziego, który wydał wyrok. Wyjaśniał w nim motywy i przesłanki, którymi kierował się skazując Jakuba Tomczaka na karę dożywotniego więzienia i dlaczego uznał, że ten młody człowiek już po 8 latach może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

-Wydanie Tomczaka i sióstr z Bielawy to nie jedyne sprawy Polaków przekazania przez nasze sądy obcemu wymiarowi sprawiedliwości naszych rodaków. Sądząc z wokand nie ma dnia., aby nasz trybunał nie rozpatrywał wniosku o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

-To fakt. Tych spraw jest dużo, ale mało, kto pamięta o tym, że ENA działa dwustronnie. Nie tylko my rozpatrujemy czy istnieją przesłanki do wydania naszego obywatela obcemu wymiarowi sprawiedliwości, ale też domagamy się wydania nam cudzoziemców, którzy w Polsce dokonali przestępstw albo też domagamy się aresztowania naszych obywateli ukrywających się w innych państwach. Po prostu ENA zastąpił długą i skomplikowaną procedurę ekstradycji. Organy państw Unii Europejskiej ufają sobie i przekazują podejrzanych lub skazanych za popełnienie przestępstw bez zbędnych formalności. Na podstawie takiego nakazu został zatrzymany w Niemczech i przekazany naszym władzom senator Henryk Stokłosa. Przekazując obcym władzom naszych obywateli zastrzegamy, aby w przypadku, gdy zostaną oni skazani, karę mogli odbywać w Polsce.

-Czy sąd wie o każdym Polaku, który odbywa karę za granicą?

-Mamy wiedzę o Polakach, wobec których zastosowano Europejski Nakaz Aresztowania. Z praktyki wiem, że nie wszyscy Polacy, którzy zostają skazani przez obce sądy chcą, aby o tym został poinformowany polski wymiar sprawiedliwości. Znam przypadki, że Polacy skazani w Szwecji robili wszystko, aby mogli odbyć karę w szwedzkim więzieniu, a nie polskim.

-Czy los Polaków skazanych przez zagraniczne sądy jest przez władze monitorowany?

-Jeżeli skazany Polak zawiadomi nasze placówki dyplomatyczne lub uzyskają one informację z urzędu, to tak. Być może dzięki zainteresowaniu naszych służb dyplomatycznych pewien poznaniak skazany w Tajlandii na karę 15 lat więzienia został z okazji urodzin króla amnestiowany i zmniejszono mu wyrok do 6 lat i 12 miesięcy, a potem z okazji kolejnego święta i kolejnej amnestii karę jeszcze mu złagodzono do 5 lat i 12 miesięcy. Na czym polega takie określenie kary podawanej w latach i miesiącach niestety nie wiem.

-W jakich krajach Polacy są najczęściej karani?

- Najczęściej są skazywani w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

     
     
Data: 16.10.2009, godzina: 14:03:00. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Biskup Tadeusz Pieronek oświadczył, że jest antyklerykałem, ponieważ klerykalizm jest złem, który

Władysław Frasyniuk, legenda "Solidarności": "Nie stawiłem się w prokuraturze, bo przestało istnieć w Polsce

Jacek Żakowski o Kaziku z "Kultu" : "To jest właśnie objaw takiego ćwierćinteligenckiego strasznego paplania.


Profesor Andrzej Zoll: Posłowie w Sejmie do problemu aborcji podeszli bardzo nieodpowiedzialnie


Donald Tusk, szef Rady Europejskiej: Jarosław Kaczyński nigdy nie ukrywał fascynacji filozofią polityczną,

Dr Piotr Kładoczny z HFPC: Rejestr pedofilów to pręgierz XXI wieku. Ekspert w dziedzinie prawa równa z ziemią

Halina Kochalska rzecznik prasowy BIG InfoMonitor prezentuje raport alimentacyjny: Wielu rodziców nie tylko nie da pieniędzy

Papież Franciszek wbrew polityce  rządu Polski  wzywa do przyjmowania i pomocy enigrantom.


Dr Adam Bodnar:Nie słyszeliście o tyh sprawach, bo większość z nich uchodzi za „mało medialne”


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Kibole, czyli bandyci udający kibiców rządzą. Obrzmiale od wódy i amfy  mordy, wykrzykujące słowa, których znaczenia nie rozumieją. Bóg, ale nasz, Honor- ale ich, ferajny, Ojczyzna, ale ta od przekrętów i tanich narkotyków. No cóż, skoro wzorują sie na żołnierzach wyklętych, wzorcu patriotyzmu rodem z PiS, a więc osobnikach, którym teraz stawia się pomniki za to, że mordowali cywilów, gwałcili ich żony i dzieci, bo ci chcieli żyć w pokoju i nie czekali na przyjazd generała Andersa na białym koniu. Bandyci udający kibiców też wierzą ,że za ich oddanie nowym panom, fuerehrom PiS-u, też będą im stawiane pomniki. Pierwsza lekcja oddania się "wadzy" już się odbyła w Częstochowie.
  

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć usta. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski, Dzień Praw Człowieka i I Kongres Praw Obywatelskich.  Szkoda, że nikt już nie  pamięta  o  heroicznym czynie Piotra Szczęsnego,
Porady, Listy, Komunikaty

Samorząd irlandzki – the Law Society of Ireland - zaprasza na letni kurs językowy (Legal English)

HFPC zaprasza studentki i studentów prawa do odbycia nieodpłatnych, semestralnych praktyk studenckich w dziale prawnym

Izba Adwokacka w Wałbrzychu oraz Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej