title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Drugi, co do wielkości

Rozmowa z sędzią Piotrem Gerke, prezesem Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda


-Sąd w nowej strukturze działa już ponad rok. Jak można scharakteryzować nową placówkę wymiaru sprawiedliwości?

-Jest to drugi, co do wielkości sąd rejonowy w Poznaniu, jeżeli chodzi o liczbę sędziów i urzędników sądowych. Tak, więc w tym roku Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda zatrudnia 365 osób. 55 sędziów, 46 referendarzy i 19 asystentów sędziów. Pozostali to urzędnicy sądowi Do naszego też sądu wpływa z terenu miasta najwięcej spraw karnych i rodzinnych

-To znaczy ile spraw wpływa rocznie do kierowanego przez Pana sądu?

-Mogę podać dane z pierwszego półrocza tego roku, gdyż dane z 2008 roku częściowo dotyczyły Sądu Rejonowego w Poznaniu jeszcze przed podziałem. W pierwszym półroczu wpłynęło do nas 1583 sprawy karne i 1544 spraw o wykroczenia. W sądowych repertoriach pojawiło się też prawie pięć tysięcy spraw cywilnych. 663 to sprawy cywilne procesowe i 3384 spraw cywilnych egzekucyjnych.

-Czy można pokusić się o charakterystykę tych spraw?

-W sprawach karnych dominują przestępstwa przeciwko rodzinie, najwięcej jest o znęcanie i przestępstw niealimentacji. Drugą znaczącą grupą przestępstw to prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Organa ścigania nie mogą się też uporać, a widać to po liczbie sądowych procesów, z przestępczością narkotykową. Najwięcej takich spraw pochodzi z terenu Rataj. Sprawy cywilne to najczęściej spory majątkowe.

-Jak długo trzeba czekać na sądowe rozstrzygniecie sporu po wpłynięciu do sądu aktu oskarżenia bądź pozwu?

- Są sprawy cywilne, na przykład przy stwierdzeniu nabycia spadku, gdy decyzja zapada już po kilku tygodniach, inne, w tym karne w trybie uproszczonym, a także trybie zwyczajnym są rozpoznawane w ciągu trzech miesięcy. Trudniejsze sprawy karne siłą rzeczy muszą być rozpoznawane dłużej. Okres 9 miesięcy to średnia oczekiwania na werdykt sądowy w sprawach cywilnych w postępowaniu zwyczajnym. Chciałbym jednak podkreślić, że znakomita większość naszych orzeczeń zostaje utrzymanych w mocy przez sąd drugiej instancji.

-Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda nie znajduje się, niestety w całości, w gmachu ulicy Młyńskiej?

-Tak. To nasza największa niedogodność. Są, co prawda plany wybudowania przy ulicy Piaskowej w Poznaniu nowego gmachu dla naszego sądu, gdzie by znalazły się wszystkie nasze wydziały, ale kiedy to nastąpi nikt nie wie. Rzeczywiście jesteśmy rozczłonkowani. Nasz wydział cywilny i grodzki znajdują się budynku sądu przy ulicy Szyperskiej. Wydział Rodzinny znajduje się w gmachu przy Grochowych Łąkach. Jest to wielka niedogodność, ale za to jako pierwszy sąd w Poznaniu zakończyliśmy w stu procentach informatyzację naszego sądu. Elektroniczna wokanda pozwala zapoznać się z terminami rozpoznawania wszystkich spraw karnych i cywilnych.
-Swoistym „urokiem” sądu są tablice ogłoszeń, na których zgodnie z wymogiem prawa musza pojawić się sądowe ogłoszenia. Czy nie można by ich zastąpić ogólnodostępnymi monitorami komputerowymi czy też innymi terminalami?

-Teoretycznie jest to możliwe, ale my jako sąd nie jesteśmy gospodarzami żadnego z budynków, w których są nasze wydziały. Nie możemy też dokonać żadnej inwestycji, której koszt przekracza 3.500 złotych. Może, kiedy będziemy „ na swoim” pomyślimy o innym systemie informatycznym w sądzie.

-Spotkałem się z opiniami, że decyzje o podziale sądu była jednak zbyt pochopna.

-Całkowicie się z tym nie zgadzam. Sąd Rejonowy w Poznaniu był największym sądem w Polsce i dopiero teraz, po jego podziale, zarządzanie i nadzorowanie stało się w pełni realne i racjonalne. Bardziej widoczne są nasze potrzeby. W podziale widzę same pozytywne strony.

-Jakie jest największe marzenie prezesa, który otwiera pisanie historii Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda?

- Chciałbym, aby nasz sąd otrzymał własną siedzibę, ale to zależy, niestety, nie tylko ode mnie.

     
     
Data: 14.10.2009, godzina: 11:45:13. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Profesor Marek Chmaj: "u nas, w Polsce,  jest zupełnie inna kultura prawna, jak się okazuje żenująco niska".

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .

Adwokat Roman Giertych: gdy skazywano Komendę, funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego sprawował Lech Kaczyński.

Sędzia Waldemar Żurek: gnoją mnie systemowo,instytucjonalnie, któregoś dnia dostanę "dwa strzały" i będzie spokój.

Profesor Monika Płatek: Kto oceni czy kłamię, gdy mówię o przeżyciach mojej matki w Auschwitz? Pan Morawiecki? Jaki?

Jerzy Owsiak: 126 373 804,34 złotych - tyle udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Premier Mateusz Morawiecki o Marcu '68: Powinien być dla Polaków powodem do dumy, nie do wstydu

Mgr Zbigniew Ziobro: Do Krajowej Rady Sądownictwa wprowadziliśmy  'tlen demokracji i nowe standardy"

Prof. Jadwiga Staniszkis: jestem rozczarowana Mateuszem Morawieckim  "trochę brakuje mu osobowości".


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów o siłach zbrojnych, aby najemnicy PiS czyli tzw. WOT mieli swoją własną symbolikę. Dziwne jednak,że ludzie którzy gloryfikują bandytów jak Ogień, uważający gwałcenie kobiet i mordowanie rodzin za walkę z komuną; sięgnęli po symbol Polski Walczacej. Oto komunikat PiS, sorry, rządu RP: Projekt nowelizacji ustawy przewiduje wprowadzenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) symboliki przysługującej rodzajowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – orła wojskowego i flagi rodzaju sił zbrojnych. W projektowym wizerunku zaproponowano wykorzystanie orła i flagi Znaku Polski Walczącej. Ten symbol walki narodu polskiego z okupantami nawiązuje do dziedzictwa,

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć usta. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski, Dzień Praw Człowieka i I Kongres Praw Obywatelskich.  Szkoda, że nikt już nie  pamięta  o  heroicznym czynie Piotra Szczęsnego,
Porady, Listy, Komunikaty

Seminarium dotyczące umów międzynarodowych, organizowane przez Union Internationale des Avocats

Szkolenie HFPC w Poznaniu jest organizowane we współpracy z Katedrą Postępowania Karnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przyjaciel Zwierząt – Nagroda Prezesa NIK ma trafiać do osób, instytucji lub organizacji, które prowadzą,