title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Ładnie przemawiali

W sobotę, 3 października, w największej sali rozpraw Sadu Okręgowego w Poznaniu, odbył się okręgowy konkurs oratorski dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. W komisji konkursowej zasiedli sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Ewa Blumczyńska, adwokat Eugeniusz Michałek ,adwokat Adam Swoboda, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Jarosław Karczmarek i prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Marek Rote.


Tegoroczny konkurs po raz pierwszy odbył się w nowej formule – do tej pory takie zmagania organizowane były osobno dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu i Okręgowa Rada Adwokacka postanowiły połączyć konkursy. Dzięki temu w autentycznej sali rozpraw, jak podczas prawdziwego procesu stanęli naprzeciw siebie aplikanci adwokaccy i prokuratorscy, którzy w losowo dobranych parach wygłaszali mowy sądowe dotyczące jednej sprawy.

- Konieczność zmierzenia się z przeciwnikiem twarzą w twarz na sali sądowej była bardzo mobilizująca, ale i stresująca zarazem – mówi Edyta Kowalska-Modryga, aplikantka prokuratorska, która brała udział w konkursie także w zeszłym roku. – Dla aplikanta prokuratorskiego taki konkurs to praktycznie pierwsze wystąpienie na sali sądowej, po raz pierwszy może on przemawiać w todze przed komisją i publicznością. Aplikanci adwokaccy mają natomiast już jakieś doświadczenie, bo w trakcie aplikacji uczestniczą w rozprawach. . Mimo różnic wszyscy uczestnicy konkursu zgodnie stwierdzali, że nowa formuła konkursu jest sprawiedliwa i znacznie ciekawsza dla samych uczestników i publiczności. Kazusy prawne losowane były zaledwie na dzień przed konkursem. Kandydaci mieli, więc praktycznie jeden wieczór na przygotowanie jak najlepszej mowy końcowej. Uczestnicy stosowali rozmaite techniki retoryczne – od bazowania na emocjach słuchaczy, po przywoływanie biblii i ustawodawstwa rzymskiego, w jednej z mów pojawił się nawet cytat ze „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Zwycięzczynią została Anna Brenk, aplikanta prokuratorska z Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald, drugie miejsce zajęła natomiast jej konkursowa oponentka – Małgorzata Mazur z kancelarii adwokackiej adwokat Anny Garbaj. Obie panie wygłosiły mowy końcowe w sprawie o morderstwo. Jury w uzasadnieniu werdyktu oświadczyło, że ideą konkursu jest wyszukiwanie młodych talentów krasomówczych. Oceniano, zatem przede wszystkim retorykę wypowiedzi, kulturę języka oraz ogólne wrażenie, jakie wywoływali przemawiający aplikanci. Mniej ważnymi kryteriami oceny były poprawność kwalifikacji prawnej kazusu oraz logika uzasadnienia wypowiedzi. Nagrodą główną jest udział w ogólnopolskim finale konkursu.

Jednym z jurorów był adwokat Eugeniusz Michałek, którego poprosiliśmy o ocenę konkursu: - Był to pierwszy konkurs w takiej formule. Naprzeciwko siebie stanęli przeciwnicy procesowi prokurator i adwokat, i sądzę, że jest to trafny pomysł. Warunki były maksymalnie zbliżone do realiów sali sądowej. Koledzy aplikanci prokuratorscy oskarżali, koledzy aplikanci adwokaccy bronili. W konkursie wystąpiły trzy pary oskarżycielsko-obrończe. Trzeba przyznać, że nie ujawniły się jakieś szczególne talenty erudycyjne, na miarę rzymskich retorów Kwintyliana, Cycerona, czy innych wielkich mówców historii, ale sam konkurs był dla nas, ludzi szkolących prawników, przeogromną radością albowiem wskazywał na wciąż istniejący ładunek emocjonalny, serce młodzieży do pięknego mówienia. To jest autentyczny pozytyw tego rodzaju konkursów, co jest dowodem, że sztuka mówienia jest nadal żywa, nadal potrzebna i inspirująca do żywej twórczości intelektualnej.

-W tym roku na aplikacje adwokacka dostało się 220 studentów prawa. Kiedyś staną w sali sądowej. Jakiej rady Pan, adwokat znany nie tylko z erudycji i znajomości sztuki erystyki udzieliłby tym młodym ludziom?

- Podstawowa kwestia to dobra znajomość sprawy, przygotowanie do wystąpienia, to znaczy przemyślenie tematu, przemyślenie sposobu prezentacji i sposobu werbalizacji tego wystąpienia a na końcu wzbudzenie w sercu żarliwości, bo jak mówili doświadczeni praktycy sal sądowych:, „Kto sam nie płonie nie zapali drugiego” Żarliwość mówcy połączona ze znajomością meritum sprawy, połączona ze znajomością sposobu prezentacji z cała pewnością przyniesie sukces.

     
     
Data: 16.10.2009, godzina: 15:26:16. Autor: Julia Bednarz


Moja kancelaria

Prof. Andrzej Strzembosz apeluje do prezydenta Dudy. Chodzi o sądownictwo, ustawy o KRS i SN.

Profesoe Monika Płatek: "Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości" mówiąc o prezydenckich projektach ustaw o KRS i SN.

Prof. Andrzej Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował 7 grudnia 2017roku

Dr Adam Bodnar: Czy system,w którym żyjemy to jeszcze demokracja? Jeśli nie, to w jakim systemie,

Prof. Ewa Łętowska: „Jeżeli nie ma niezawisłych sądów, to nie ma wolności. Nie ma na serio traktowanego podziału władz

Profesor Jadwiga Staniszkis uważa, że rząd PiS jest niebezpieczny. Socjolog bez ogródek mówi

Tylko 33 słów potrzebował premier Donald Tusk, aby podsumować dwa lata rządów PiS. Trudno o bardziej trafną opinię. Oto wpis:

 

Sędzia Waldemar Żurek bardzo krytycznie ocenił projekt dot. Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym,

Tacy ludzie jak Frasyniuk i Wałęsa, a nie Kaczyński, poświęcając swoją wolność, doprowadzili do przemian – mówi prof. Monika Płatek


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć uszy. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski,

Jeżeli partia rządząca uzna, że dwa plus dwa jest pięć, to każdy, kto twierdzi inaczej jest kłamcą. Jeżeli ktoś pokroju Błaszczaka twierdzi,że ten kto protestuje przeciwko jedynej i słusznej linii Partii i Najjaśniejszego Przywódcy Jarosława, przyznaje tym samym,że jest na usługach ulicy i zagranicy. Każda niezależna demonstracja przeciwko Jedynej Władzy to przejaw puczu. Jeżeli zatem niezależny dziennikarz twierdzi co innego, to musi ponieść karę. Trzeba mówić to, co zatrudnieni w narodowych stacjach telewizyjnych osobnicy udający dziennikarzy.
Porady, Listy, Komunikaty

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt. „20 lat Europejskiej  Konwencji

Prof. dr hab. Adam Strzembosz oraz ruch Obywatele RP są laureatami tegorocznej nagrody im.

29 września odbęda sie egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną oraz egzaminu