title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Ładnie przemawiali

W sobotę, 3 października, w największej sali rozpraw Sadu Okręgowego w Poznaniu, odbył się okręgowy konkurs oratorski dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. W komisji konkursowej zasiedli sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Ewa Blumczyńska, adwokat Eugeniusz Michałek ,adwokat Adam Swoboda, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Jarosław Karczmarek i prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Marek Rote.


Tegoroczny konkurs po raz pierwszy odbył się w nowej formule – do tej pory takie zmagania organizowane były osobno dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu i Okręgowa Rada Adwokacka postanowiły połączyć konkursy. Dzięki temu w autentycznej sali rozpraw, jak podczas prawdziwego procesu stanęli naprzeciw siebie aplikanci adwokaccy i prokuratorscy, którzy w losowo dobranych parach wygłaszali mowy sądowe dotyczące jednej sprawy.

- Konieczność zmierzenia się z przeciwnikiem twarzą w twarz na sali sądowej była bardzo mobilizująca, ale i stresująca zarazem – mówi Edyta Kowalska-Modryga, aplikantka prokuratorska, która brała udział w konkursie także w zeszłym roku. – Dla aplikanta prokuratorskiego taki konkurs to praktycznie pierwsze wystąpienie na sali sądowej, po raz pierwszy może on przemawiać w todze przed komisją i publicznością. Aplikanci adwokaccy mają natomiast już jakieś doświadczenie, bo w trakcie aplikacji uczestniczą w rozprawach. . Mimo różnic wszyscy uczestnicy konkursu zgodnie stwierdzali, że nowa formuła konkursu jest sprawiedliwa i znacznie ciekawsza dla samych uczestników i publiczności. Kazusy prawne losowane były zaledwie na dzień przed konkursem. Kandydaci mieli, więc praktycznie jeden wieczór na przygotowanie jak najlepszej mowy końcowej. Uczestnicy stosowali rozmaite techniki retoryczne – od bazowania na emocjach słuchaczy, po przywoływanie biblii i ustawodawstwa rzymskiego, w jednej z mów pojawił się nawet cytat ze „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Zwycięzczynią została Anna Brenk, aplikanta prokuratorska z Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald, drugie miejsce zajęła natomiast jej konkursowa oponentka – Małgorzata Mazur z kancelarii adwokackiej adwokat Anny Garbaj. Obie panie wygłosiły mowy końcowe w sprawie o morderstwo. Jury w uzasadnieniu werdyktu oświadczyło, że ideą konkursu jest wyszukiwanie młodych talentów krasomówczych. Oceniano, zatem przede wszystkim retorykę wypowiedzi, kulturę języka oraz ogólne wrażenie, jakie wywoływali przemawiający aplikanci. Mniej ważnymi kryteriami oceny były poprawność kwalifikacji prawnej kazusu oraz logika uzasadnienia wypowiedzi. Nagrodą główną jest udział w ogólnopolskim finale konkursu.

Jednym z jurorów był adwokat Eugeniusz Michałek, którego poprosiliśmy o ocenę konkursu: - Był to pierwszy konkurs w takiej formule. Naprzeciwko siebie stanęli przeciwnicy procesowi prokurator i adwokat, i sądzę, że jest to trafny pomysł. Warunki były maksymalnie zbliżone do realiów sali sądowej. Koledzy aplikanci prokuratorscy oskarżali, koledzy aplikanci adwokaccy bronili. W konkursie wystąpiły trzy pary oskarżycielsko-obrończe. Trzeba przyznać, że nie ujawniły się jakieś szczególne talenty erudycyjne, na miarę rzymskich retorów Kwintyliana, Cycerona, czy innych wielkich mówców historii, ale sam konkurs był dla nas, ludzi szkolących prawników, przeogromną radością albowiem wskazywał na wciąż istniejący ładunek emocjonalny, serce młodzieży do pięknego mówienia. To jest autentyczny pozytyw tego rodzaju konkursów, co jest dowodem, że sztuka mówienia jest nadal żywa, nadal potrzebna i inspirująca do żywej twórczości intelektualnej.

-W tym roku na aplikacje adwokacka dostało się 220 studentów prawa. Kiedyś staną w sali sądowej. Jakiej rady Pan, adwokat znany nie tylko z erudycji i znajomości sztuki erystyki udzieliłby tym młodym ludziom?

- Podstawowa kwestia to dobra znajomość sprawy, przygotowanie do wystąpienia, to znaczy przemyślenie tematu, przemyślenie sposobu prezentacji i sposobu werbalizacji tego wystąpienia a na końcu wzbudzenie w sercu żarliwości, bo jak mówili doświadczeni praktycy sal sądowych:, „Kto sam nie płonie nie zapali drugiego” Żarliwość mówcy połączona ze znajomością meritum sprawy, połączona ze znajomością sposobu prezentacji z cała pewnością przyniesie sukces.

     
     
Data: 16.10.2009, godzina: 15:26:16. Autor: Julia Bednarz


Moja kancelaria

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .

Adwokat Roman Giertych: gdy skazywano Komendę, funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego sprawował Lech Kaczyński.

Sędzia Waldemar Żurek: gnoją mnie systemowo,instytucjonalnie, któregoś dnia dostanę "dwa strzały" i będzie spokój.

Profesor Monika Płatek: Kto oceni czy kłamię, gdy mówię o przeżyciach mojej matki w Auschwitz? Pan Morawiecki? Jaki?

Jerzy Owsiak: 126 373 804,34 złotych - tyle udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Premier Mateusz Morawiecki o Marcu '68: Powinien być dla Polaków powodem do dumy, nie do wstydu

Mgr Zbigniew Ziobro: Do Krajowej Rady Sądownictwa wprowadziliśmy  'tlen demokracji i nowe standardy"

Prof. Jadwiga Staniszkis: jestem rozczarowana Mateuszem Morawieckim  "trochę brakuje mu osobowości".

Prof. Tokarska-Bakir: pogrom kielecki nie wziął się z ubeckiej prowokacji. Odnalazłam wiele wstrząsających relacji


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Trzeba nie lada bezczelności i chamstwa, żeby dokonać tego na co ważył się PiS –owski dziennikarz Cezary Gmyz. W skandalicznych słowach skomentował na Twitterze wypowiedź 93-letniego prof. Ryszarda Krasnodębskiego, który na uroczystościach w Politechnice Wrocławskiej, nie odebrawszy przyznanego mu za zasługi złotego medalu „Wrocław z Wdzięcznością”, w geście protestu po przemówieniu szefa rządu, opuścił salę. – „On nie wie, co mówi! Nie będzie mnie uczył historii po nowemu! To skandal” – powiedział wyprowadzony z równowagi prof. Ryszard Krasnodębski. 93-letni naukowiec, były żołnierz AK, uczestnik Marca ’68 na Politechnice Wrocławskiej na znak protestu wyszedł z sali po przemówieniu Mateusza Morawieckiego.

Nie znamy wyroków historii. Beata Szydło też nie zna. Czy będzie zapamiętana z „sukcesu” 1:27 w walce z rodakiem Donaldem Tuskiem, czy z wypadku samochodowego w Oświęcimiu 10 lutego ubiegłego roku? Jednakże dla mnie pozostanie potwierdzeniem spostrzeżenia Włodzimierza Lenina, iż państwie prawa i sprawiedliwości komunizmu może rządzić kucharka. W komunie do tego ewenementu nie doszło, Nadieżdę Krupską ubiegł Józef Stalin, ale doszło do tego w Polsce. Jarosław Kaczyński nie chciał ubiec Szydło, która potwierdza regułę, iż osoby bez kompetencji w jakiejkolwiek dziedzinie mogą dać się wszystkim we znaki, jednak z chwilą zniknięcia stają się obojętne. Zapominamy o nich z westchnieniem ulgi: och, jak fajnie, że ich zasłużenie już nie ma na agendzie publicznej.
Porady, Listy, Komunikaty

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Nieruchomości:

Od 1 do 4 marca w Szklarskiej Porębie odbyły się XXXV Jubileuszowe Narciarskie Mistrzostwa Adwokatury,

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań zaprasza do wzięcia udziału w XIII Ogólnopolskich Dniach Praktyk Prawniczych,