title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Suweren mówi "NIE"
Przed sądami w całej Polsce protestowano przeciw projektom ustaw o SN i KRS, przedstawionym przez prezydenta. Zgromadzeni w Warszawie na pl. Krasińskich przed Sądem Najwyższym trzymali w rękach flagi Polski i UE, zapalone świeczki oraz transparenty z napisami: „Przestępcy łamiący Konstytucję nie mają odwrotu, bo więzienia czekają”, „Nie – łamaniu Konstytucji”, „Nie stój z boku – niezawisłość sądów – myśl o wnukach”. Uczestnicy protestu skandowali: „wolne sądy”, „wolna Polska”, „wolne media”, „Konstytucja” i „marionetka”.

      Demonstrację w stolicy rozpoczął konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. – „Jeżeli jedna osoba, jedno ugrupowanie będzie podejmowało decyzje, nie ma możliwości na sprawiedliwe wyroki. Nie może być tak, że ten kto ma być niezależny staje się zależny. Te zmiany, które są nam proponowane właśnie takie są. Chcą powierzyć podejmowanie decyzji jednemu człowiekowi, jednemu ugrupowaniu, jednej stronie. Nie ma wolności bez praworządności. Chcieliśmy, żeby ustawy powstały poprzez ścieranie się racji. Nie może być tak, że ten kto pisze, także ją uchwala i ocenia” – mówił do zgromadzonych.
    Na poznańskim placu Wolności zgromadziło się ponad tysiąc osób. – „Nawet jeśli jest nas dzisiaj mniej, to niedługo ludzie znów zorientują się, co się dzieje i znów rozkręcimy tę kulę śniegową” – mówił Franciszek Sterczewski, organizator lipcowych protestów. Tomasz Adamiec z wielkopolskiego KOD mówił do zgromadzonych: – „Ponownie musimy stanąć w obronie niezależnych i niezawisłych sądów, które są fundamentem każdej silnej i nowoczesnej demokracji. Chcemy konkretnej dyskusji o reformie sądów, a nie dyskusji „billboardowej”. Chcemy przyspieszenia postępowań sądowych, nie demolowania SN i KRS przez polityków”. W Wielkopolsce manifestacje zorganizowano także m.in. w Grodzisku Wielkopolskim, Lesznie, Pile i Nowym Tomyślu.
    W Krakowie do zgromadzonych przed gmachem sądu przemawiał prof. Fryderyk Zoll. – „Przyjęcie ustaw prezydenta może być bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, dlatego nie wolno nam odpuścić. Podkreślił, że propozycje Dudy, nie odpowiadają państwu prawa. – „Znowu wprowadza model sowiecki do naszego systemu prawnego. Dostaliśmy projekty, które nie tylko gwałcą Konstytucję, ale stanowią zagrożenie dla funkcjonowania państwa prawa w ogóle. Stawiają wszystko na głowie. Właściwie nic nie zmieniają w stosunku do tych, przeciwko którym walczyliśmy. Rozstrzygają, czy bardziej Ziobro, czy bardziej Duda – z punktu widzenia państwa nie ma to żadnego znaczenia”” – ocenił profesor. Zebrani przed gmachem sądu w Krakowie skandowali: „Konstytucja, konstytucja”, „Wolnych sądów nie oddamy”. Podobne protesty odbyły się także w Olkuszu, Zakopanem, Nowym Targu, Wadowicach i Tarnowie. posłowie, senatorowie, minister sprawiedliwości – prokurator generalny. Sprzeciwiamy się temu, ponieważ jest to odbieranie nam naszych praw obywatelskich. Jesteśmy za wolnością, równością i demokracją” – przemawiał Dariusz Wojakowski z podkarpackiego KOD.
    Do manifestujących przed budynkiem Sądu Okręgowego w Gdańsku przemówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – „Myślałem, że po wetach prezydenta nie będziemy musieli już przychodzić pod sądy, ale byłem naiwny. Trzeba być jednak naiwnym i mieć perspektywę pozytywną. PiS-owi chodzi o to, żeby nas zmęczyć. Otóż, my się nie zmęczymy, nie ma to na szans. Będziemy protestować, dopóki PiS będzie demolował państwo prawa i naruszał Konstytucję. Byliśmy już w takim systemie, w którym zarówno sądy, jak i media były kontrolowane. Ale ten system rozpadł się jak domek z kart”. Do zgromadzonych przemawiali także sędziowie oraz adwokaci, przestrzegając przed zagrożeniami, jakie niosą za sobą zgłoszone projekty ustaw. – „Sądy mają być apolityczne, i będę apolityczne. Propozycje, które są złożone przez prezydenta, zmierzają ku temu, aby sądy stały się podatne na wpływy polityków. Propozycje są sprzeczne z Konstytucją” – mówiła Dorota Zabłudowska, sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku.
 Demonstracje w obronie wolnych sądów odbyły się w tym samym czasie w 110 miastach Polski.
     
     
Data: 02.10.2017, godzina: 09:08:22.


Moja kancelaria

Na życzenie czytelników "poprawnego" przypominamy ostatnią rozmowę adwokata Eugeniusza Michałka z naszym portalem,

Sędzia Bartłomiej Przymusinski: W 2017 roku wydał najmniej orzeczeń od 15 lat . Posłowie PiS argumentują, że do Trybunału po prostu wpływa mniej wniosków,

Dr Tomasz Zalasiński z zespołu ekspertów prawnych Fundacji Batorego:Mamy nową konstytucję. Jednozdaniową: "Bez żadnego trybu". Tak teraz działa władza

Podczas mszy w Niedzielę Palmową papież Franciszek mówił, że intrygi, kalumnie, pogarda i pycha prowadzą do skazywania innych "bez skrupułów".

Dr Adam Bodnar RPO: Reforma sądownictwa jest problemem gwarancji praw i wolności każdego obywatela; prędzej czy później będzie miała ona wpływ na ich życie


Profesor Adam Strzembosz : Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić - powiedział

Profesor Marek Chmaj: "u nas, w Polsce,  jest zupełnie inna kultura prawna, jak się okazuje żenująco niska".

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .

Adwokat Roman Giertych: gdy skazywano Komendę, funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego sprawował Lech Kaczyński.


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Na taki kuriozalny pomysł wpadł dr Błażej Kmieciak, koordynator należącego do Ordo Iuris Centrum Bioetyki. Podczas konferencji w Sejmie „Życie ze skutkami aborcji: stan obecny i perspektywy” zaproponował, aby zamykać kobiety rozważające przerwanie ciąży na oddziałach szpitali psychiatrycznych! Ordo Iuris to organizacja, która we wrześniu 2016 roku zgłosiła projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Przewidywał on m.in. całkowity zakaz aborcji oraz kary więzienia (do pięciu lat) za dokonanie zabiegu nie tylko dla lekarzy, lecz także dla samych matek. – „W Polsce jest możliwość umieszczenia kobiety w ciąży

Minister nauki Jarosław Gowin, który w równym stopniu troszczy się o dalszą karierę polityczną, jak i własne zbawienie (wielu politykom te cele wydają się zbieżne) organizuje właśnie (16.04) konferencję poświęconą „Pracy – przedsiębiorczości – społecznej gospodarce rynkowej”. Myślałby ktoś, że to konferencja ekonomiczna organizowana przez kogoś, kto zajmuje się nauką. Bynajmniej. To konferencja religijna organizowana przez polityka w służbie Kościoła. Konferencja rozpoczyna się – jakżeby inaczej! – mszą świętą w intencji ojczyzny, bo przecież bez mszy, zwłaszcza w intencji ojczyzny, nie ma ani pracy, ani przedsiębiorczości, ani rządowej konferencji, ani przyszłości politycznej ministra nauki (sic!).
Porady, Listy, Komunikaty

Metropolie są głównymi ośrodkami kapitału intelektualnego i finansowego dlatego też obszary metropolitalne zajmują coraz ważniejsze

Ruszyła rejestracja na VII Ogólnopolski Zjazd Cywilistów, który zaplanowano na 24-25 września w Krakowie.

Seminarium dotyczące umów międzynarodowych, organizowane przez Union Internationale des Avocats