title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

99. rocznica Powstania Wielkopolskiego bez asysty WP
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak zachęca do wspólnego świętowania 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Podczas tegorocznych centralnych uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w szczególny sposób wspomnimy Józefa Dowbor Muśnickiego (1867 -1937), generała broni, głównodowodzącego siłami powstańczymi od 16 stycznia 1919 roku. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin. Tegoroczne obchody odbędą się bez asysty Wojska Polskiego. Marszałek odrzucil ultimatum MON, uzależniające asystę wojska od odczytania Apelu Smoleńskiego. 


„Zaczynamy 27 grudnia przy grobie Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem spotykamy się przy Pomniku Powstańców Wielopolskich, skąd przemarszem przemieszczamy się do kościoła farnego. O godz. 16.00 zapraszamy na plac Wolności, gdzie będzie szereg atrakcji, dla tych którzy chcą w tym dniu w jakiś sposób być obecni na tych uroczystościach, a chcą też skorzystać z tej mniej formalnej formy obchodów, która pozwoli zarówno zobaczyć rekonstrukcję powstańczą, przyjrzeć się replice cennej zdobyczy z tamtych czasów – pojazdowi Erhardt czy uczestniczyć w biegu powstańczym” – poinformował Marszałek Woźniak, który zaprosił także na warszawską odsłonę uroczystości, która tradycyjnie odbędzie się następnego dnia, 28 grudnia.
    W rytm rocznicowych obchodów wpisuje się również rekonstrukcja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania oraz uroczystości w Lusowie przy grobie gen. Dowbora Muśnickiego. Piotr Wojtczak, sekretarz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 , będącego tradycyjnie współorganizatorem uroczystości zaprezentował inicjatywy Towarzystwa, wśród nich przyznanie Nagród Doboszy Powstania, którymi honorowane są osoby propagujące pamięć o historii sprzed 99 lat. Jedną z najnowszych tradycji świętowania 27 grudnia jest Bieg Powstania Wielkopolskiego. W jego tegorocznej edycji weźmie udział 1500 osób, a lista startowa jest już zamknięta – poinformował Seweryn Stuła, organizator biegu. Pełen program centralnych obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wraz z opisem poszczególnych wydarzeń na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.Organizatorem uroczystości jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
OBCHODY SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
W środę 27 grudnia 2017 roku w stolicy Wielkopolski odbędą się uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Dzień przed rocznicą wybuchu po raz kolejny odbędzie się inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Od ponad 20 lat przyciąga ona wielu poznaniaków. Ma przypominać, z jakim entuzjazmem późniejszy premier Polski został wówczas przyjęty. Inscenizacja rozpocznie się w środę, 26 grudnia, o godzinie 16.00, wjazdem na dworzec parowozu z zabytkowymi wagonami. Paderewski zostanie powitany śpiewem patriotycznych pieśni i, z racji świątecznego czasu, także kolęd.
    W tym roku przygotowano dodatkową atrakcję - ok. godz.17 odbędzie przejazd z Mistrzem Paderewskim zabytkowym pociągiem na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. Będzie okazja, żeby zrobić sobie "selfie z Mistrzem". Bilety na przejażdżkę w cenie 5 zł dostępne będą wyłącznie w kasie na Dworcu Letnim.
27 grudnia Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy i wspólne złożenie kwiatów "od władz ziemi Wielkopolskiej" przy grobie generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty złożą m.in.: Jacka Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania i Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego. Uroczystości przy pomniku rozpoczną się o godzinie 11:00. W uroczystościach, oprócz władz Miasta, samorządowych i wojewódzkich, wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę Świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. odprawi biskup Grzegorz Balcerek. W trakcie pochodu zostaną złożone wspólne wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
     Plac Wolności Od godzinie 16.00 w zaaranżowanym obozie powstańczym na Placu Wolności, wzorem lat ubiegłych, powstanie studio fotograficzne, gdzie dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z czasów Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość stanąć w towarzystwie prawdziwych Powstańców. Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym layoucie. Odwiedzający plac będą mogli się również sfotografować z trzema postaciami bohaterów Powstania - Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego.
    Przybywających będzie witał interaktywny hologram Powstańca. Goście będą się mogli rozgrzać grochówkę oraz spróbować specjalnie upieczonego, z okazji obchodów, "chleba powstańczego" z pamiątkową opaską rocznicową. Będzie można wziąć również udział w specjalnie zainscenizowanej grze typu "escape room" pod nazwą "Skaut". Na Placu pojawi się również replika pojazdu pancernego ERHARDT z 1919 roku oraz jej rekonstruktor, Stanisław Ornoch. Działać będzie także poczta powstańcza, obsługiwana przez rekonstruktorów, gdzie za darmo będzie można wysłać kartkę z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego i okolicznościową pieczęcią. Miłośnicy klocków Lego będą mogli podziwiać makietę autorstwa Bartosza Borowiaka - zdobycie Ławicy, przyjazd Mistrza Paderewskiego oraz Hotel Bazar. Wystawie towarzyszył będzie film przedstawiający ożywione elementy makiet. W okolicach Placu Wolności, przy Muzeum Narodowym, stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańcom będzie można oddać swoją krew.
 Bieg Powstania Wielkopolskiego
   Wieczorem około 1500 biegaczy weźmie udział w biegu Powstania Wielkopolskiego na dystansie 10 kilometrów. Wystartuje on z poznańskiego Placu Wolności o godz. 19:00. Trasa biegu połączy miejsca związane z powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy. Koncert w Auli W tym samym czasie, w Auli UAM rozpocznie się koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
   W dniu 99. rocznicy wybuchu Powstania od 10:00 do 16:00 oraz od 17:30 do 19:00 będzie można zwiedzić nową ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia bilety będą w promocyjnych cenach - normalny 5zł, ulgowy2 zł. W przerwie pomiędzy godzinami zwiedzania, od 17:00 do 17:30, przed Odwachem na Starym Rynku odbędzie się inscenizacja walk powstańczych z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej Grolman, Warta i 7DAK. O godzinie 13:00 oraz 17:30 będzie można skorzystać z wycieczki "Śladami Powstania Wielkopolskiego". Początek na Starym Rynku przed Ratuszem, zakończenie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Czas trwania - ok. 2 godz. Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników.
     
     
Data: 22.12.2017, godzina: 15:05:00.


Moja kancelaria

Biskup Tadeusz Pieronek oświadczył, że jest antyklerykałem, ponieważ klerykalizm jest złem, który

Władysław Frasyniuk, legenda "Solidarności": "Nie stawiłem się w prokuraturze, bo przestało istnieć w Polsce

Jacek Żakowski o Kaziku z "Kultu" : "To jest właśnie objaw takiego ćwierćinteligenckiego strasznego paplania.


Profesor Andrzej Zoll: Posłowie w Sejmie do problemu aborcji podeszli bardzo nieodpowiedzialnie


Donald Tusk, szef Rady Europejskiej: Jarosław Kaczyński nigdy nie ukrywał fascynacji filozofią polityczną,

Dr Piotr Kładoczny z HFPC: Rejestr pedofilów to pręgierz XXI wieku. Ekspert w dziedzinie prawa równa z ziemią

Halina Kochalska rzecznik prasowy BIG InfoMonitor prezentuje raport alimentacyjny: Wielu rodziców nie tylko nie da pieniędzy

Papież Franciszek wbrew polityce  rządu Polski  wzywa do przyjmowania i pomocy enigrantom.


Dr Adam Bodnar:Nie słyszeliście o tyh sprawach, bo większość z nich uchodzi za „mało medialne”


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Kibole, czyli bandyci udający kibiców rządzą. Obrzmiale od wódy i amfy  mordy, wykrzykujące słowa, których znaczenia nie rozumieją. Bóg, ale nasz, Honor- ale ich, ferajny, Ojczyzna, ale ta od przekrętów i tanich narkotyków. No cóż, skoro wzorują sie na żołnierzach wyklętych, wzorcu patriotyzmu rodem z PiS, a więc osobnikach, którym teraz stawia się pomniki za to, że mordowali cywilów, gwałcili ich żony i dzieci, bo ci chcieli żyć w pokoju i nie czekali na przyjazd generała Andersa na białym koniu. Bandyci udający kibiców też wierzą ,że za ich oddanie nowym panom, fuerehrom PiS-u, też będą im stawiane pomniki. Pierwsza lekcja oddania się "wadzy" już się odbyła w Częstochowie.
  

Niestety, nie możemy jak azjatyckie małpki zatkać uszy, zasłonić oczy i zakryć usta. Musimy uczestniczyć w ponurej farsie, którą zgotowała nam rządząca partia i jej wasale w postaci rządu. Cały kraj ponoć z zapartym tchem wpatrywał się w doniesienia na paskach telewizora czy nocnik z g...m przeniosą z lewego w prawy kąt cuchnącego pokoju. O tym żeby go wynieść i przewietrzyć pokój nikt w PiS-ie nie wpadnie, bo mózgi ich działaczy przypominaja orzechy laskowe, nie to,że takie małe, ale gładkie. W oparach aburdu przeszły  bez echa społeczne marsze żądające powrotu wolnych sądów, wolnych wyborów i wolnej Polski, Dzień Praw Człowieka i I Kongres Praw Obywatelskich.  Szkoda, że nikt już nie  pamięta  o  heroicznym czynie Piotra Szczęsnego,
Porady, Listy, Komunikaty

Samorząd irlandzki – the Law Society of Ireland - zaprasza na letni kurs językowy (Legal English)

HFPC zaprasza studentki i studentów prawa do odbycia nieodpłatnych, semestralnych praktyk studenckich w dziale prawnym

Izba Adwokacka w Wałbrzychu oraz Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej