Strona główna / Szczypta soli / Czekali na to tysiąc lat

Czekali na to tysiąc lat

Na lotnisku w Hawanie papież Franciszek spotka się w piątek z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Ich pierwsze spotkanie od czasu schizmy sprzed prawie 1000 lat zapowiada się jako kluczowe wydarzenie w historii chrześcijaństwa. W połowie drogi między Rosją a Watykanem leży, jak się okazuje, Kuba – podkreślają komentatorzy. Papież z Argentyny, który w ciągu niespełna trzech lat pontyfikatu dokonał rzeczy wręcz niemożliwych i przełamał wiele schematów zmieniając oblicze papiestwa i obalając mury, uczyni to po raz kolejny na lotnisku w Hawanie im. Jose Marti.
To tam poda rękę przywódcy rosyjskiego prawosławia, będzie z nim rozmawiał w cztery oczy i podpisze z nim wspólną deklarację. Watykaniści wyrażają opinię, że może to być najważniejsze wydarzenie obecnego pontyfikatu. W ciągu kilkunastu lat, jak się zauważa, nastąpiła wielka zmiana, bo gdy w czerwcu 2001 roku Jan Paweł II odwiedzał Ukrainę, nie było na pewno zbiegiem okoliczności, że w tym samym czasie ówczesny patriarcha Aleksy II składał wizytę na sąsiedniej Białorusi. Jednoczesne ogłoszenie 5 lutego przez Stolicę Apostolską i Patriarchat Moskiewski informacji o spotkaniu w Hawanie było sensacją, bo takiego przyspieszenia nie spodziewał się nikt. Watykan wyjaśnił zarazem, że spotkanie od dawna przygotowywano. Będzie ono stanowiło „ważny etap w relacjach między obu Kościołami”.

Sprawdź także

Przestępcy w sądach

Piotr Schab, Przemysław Radzik, Michał Lasota – „zorganizowana grupa przestępcza” w doniesieniach do Prokuratury Krajowej …