Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Cztery litery i Pan Andrzej D.

Cztery litery i Pan Andrzej D.

Sąd w Szczecinie wydał wyrok ws. Pawła Jackowskiego, który na trasie przejazdu Andrzeja Dudy stał z transparentem „Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d..a”. Prokurator domagał się dla mężczyzny pół roku prac społecznych. Sąd uznał, że hasło jest obraźliwe, ale szkodliwość czynu jest znikoma. Bo mamy w Polsce wolność wypowiedzi.
Paweł Jackowski , oskarżony o trzymanie transparentu obrażającego prezydenta RP Andrzeja Dudę
Kontrowersyjny transparent pojawił się w lipcu 2018 roku przy trasie przejazdu prezydenckiej kolumny, w której Andrzej Duda jechał do obozu harcerskiego w Podrodziu koło Nowego Warpna (województwo zachodniopomorskie). Właściciel transparentu z hasłem „Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d..a”, architekt ze Szczecina – Paweł Jackowski – został zatrzymany i przesłuchany. Sprawa skończyła się w sądzie: został oskarżony o znieważenie prezydenta RP Andrzeja Dudy poprzez wystawienie „na ogólny widok słowa wulgarnego”.
Prokuratura domagała się dla mężczyzny pół roku prac społecznych.
Dziś sąd okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w tej sprawie. Jak informuje reporter TOK FM, sąd umorzył postępowanie wobec Pawła Jackowskiego. Uznał, że hasło jest obraźliwe, ale szkodliwość czynu jest znikoma. Sędzia powołał się na wolność wypowiedzi.

Sędzia Dariusz Ścisłowski w uzasadnieniu podkreślił, że ma świadomość, że jego decyzja zostanie poddana krytyce, ale prosi, by w przebiegu postępowania, wyroku i uzasadnieniu nie doszukiwać się żadnych podtekstów politycznych.

Jestem zadowolony, wyrok jest po naszej myśli – powiedział po wyjściu z sali sądowej Paweł Jackowski. Jak podkreślił, sąd w uzasadnieniu stwierdził, że prezydent nie może być specjalnie traktowany – wyłączony z prawa do krytyki. – To jest bardzo ważne. Podkreślaliśmy to przez cały proces, że zacytowany wiersz był formą krytyki sposobu sprawowania urzędu prezydenta – argumentował. – Obywatele mają prawo krytykować władzę, a jeżeli boją się tej krytyki, bądź chce się penalizować tę krytykę, to jest to władza totalitarna – dodała.

Nie będzie pan teraz za prezydentem jeździł wszędzie z tym transparentem? – pytał reporter TOK FM Sebastian Wierciak. – Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy prezydent zacznie być prezydentem wszystkich Polaków? Czy zacznie być samodzielnym prezydentem? – odpowiedział Paweł Jackowski.
Źródło:TokFm

Sprawdź także

Pandemia a ciąża i porody

W publicznych szpitalach w czasie pandemii nie są przestrzegane prawa kobiet rodzących – wynika z …