Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Czy fiskus odbierze prezenty

Czy fiskus odbierze prezenty

Niektóre media epatują informacją, że może dojść do sytuacji, gdy trzeba będzie oddać prezenty otrzymane na Mikołaja lub na Gwiazdkę pod choinkę albo zapłacić za nie podatek. Czy rzeczywiście urzędnicy skarbowi będą odbierać dzieciom zabawki? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy adwokat dr. Agatę Michalską ? Olek.

Obowiązek podatkowy spoczywa na każdym, który otrzymuje darowiznę. Tak stanowi art. 1 przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. (ustawa z dnia 28 lipca 1983 r.). Oczywiście, od każdego przepisu są wyłączenia.
Należy stwierdzić, iż podarki i prezenty przyjęte zwyczajowo w danych stosunkach nie powinny podlegać opodatkowaniu przez Fiskus, mowa tu oczywiście o drobnych prezentach, których wartość nie przekracza 4.902,00 zł (III grupa podatkowa). Wszystkie darowizny powyżej tej kwoty są opodatkowane, oczywiście, dotyczy to również przedmiotów kupionych za taką kwotę – wynika to z art. 4 pkt 5 powołanej wyżej ustawy. Dla osób bliskich (I i II grupa podatkowa) kwota ta wynosi odpowiednio 7.276,00 zł oraz 9.637,00 zł (art. 9.1. ustawy podatkowej). Powyżej tych kwot należy uiścić podatek dochodowy i wypełnić druk SD-Z2.
Inną kwestią jest uregulowanie przepisów dotyczących bonów świątecznych, które otrzymują pracownicy. Zależnie od tytułu, z jakiego te bony pracownik otrzymuje, podatek uiszcza się. Płatnikiem jest pracownik, natomiast z Funduszu Socjalnego ? pracodawca. Często powoływany w mediach art. 888 kodeksu cywilnego, to w przepisie tym uregulowana jest umowa darowizny, wynika z niego, iż obdarowany otrzymuje świadczenie bezpłatnie, natomiast nie zwalnia to od obowiązku uiszczenia stosownego podatku, co do którego regulację stanowią przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn ? o czym mówiono powyżej.
Myślę, że przy zwyczajowych podarkach świątecznych kwestia jest jasna, a zamieszanie medialne w kwestii podatków nie jest potrzebne, gdyż przepisy są jasne. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, może zasięgnąć informacji we właściwym Urzędzie Skarbowym.

Sprawdź także

Hołd generałów dla RPO

Dr hab. Adam Bodnar został uhonorowany zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym przez Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej. …