Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Dąb Wolności w Dniu Flagi

Dąb Wolności w Dniu Flagi

Tegoroczne obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej miały dla Najwyższej Izby Kontroli szczególny charakter. Przedstawiciele Izby wraz z zaproszonymi gośćmi specjalnymi uczcili bowiem setną rocznicę powstania NIK, trzydziestą rocznicę demokratycznych wyborów do Parlamentu 4 czerwca 1989 r. oraz piętnastolecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Uroczystości otworzyli prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i dyrektor Delegatury NIK w Łodzi Przemysław Szewczyk. Zaraz po powitaniu prezes NIK dokonał – wraz z grupą dzieci i harcerzy – uroczystego podniesienia flagi Polski. Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczestnicy wypuścili biało-czerwone balony biodegradowalne.

Punktem kulminacyjnym było posadzenie Dębu Wolności, upamiętniającego okrągłe rocznice ważnych wydarzeń w historii Polski i samej Izby. Aktu tego dokonali wraz z prezesem K. Kwiatkowskim symbolicznie dwaj byli przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Łódzkiego – Andrzej Słowik, przewodniczący w 1980 r. i w 1989 r. oraz jego następca na tym stanowisku i późniejszy wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, Janusz Tomaszewski.

Dąb to drzewo o szczególnych walorach krajobrazowych, ale także drzewo-symbol, znane ze swej długowieczności i dostojeństwa. Od wieków dąb kojarzony jest z siłą, potęgą i trwałością. Nic więc dziwnego, że właśnie to drzewo będzie żywym upamiętnieniem siły Rzeczypospolitej, rosnącym przy siedzibie Delegatury NIK w Łodzi przy ul. J. Kilińskiego 210. – Niech w przyszłej swej wielkości i majestacie, świadczy o ważności wydarzeń, które upamiętnia – powiedział podczas ceremonii Prezes NIK.

Uroczystości oficjalne zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Kwiatkowice.

Dzień Flagi RP został ustanowiony ustawą z 20 lutego 2004 roku i służyć ma szczególnej refleksji nad historią i tożsamością Polaków. Data 2 maja przypomina dzień, kiedy biało-czerwony sztandar został zatknięty na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa w 1945 roku.

Sprawdź także

618. rocznica śmierci św.Ivo

Ivo (Iwo) Helory zmarł w niedzielę po Wniebowstąpieniu, tj. 19 maja 1303 r., i tenże …