Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Dane o podsłuchach nie są tajne

Dane o podsłuchach nie są tajne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie , rozpatrując skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, orzekł, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych. W postępowaniu przed WSA, ABW podnosiło, że zobowiązanym do udostępnienia tego rodzaju informacji jest Prokurator Generalny. ?Choć metody kontroli operacyjnych są tajne, to zestawienie statystyczne nie korzysta z waloru tajności; nie ma więc podstaw do przyjęcia, że dane takie nie mogą być podane? ? mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Jacek Fronczyk.
Sprawa toczy się od 2009 r. kiedy to HFPC złożyła wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej statystyk stosowania kontroli operacyjnej. W sierpniu ubiegłego roku szef ABW wydał decyzję odmowną odnośnie udostępnienia tych danych. Szef ABW rozpatrując wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, utrzymał decyzję w mocy. HFPC odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W postępowaniu przed WSA, ABW podnosiło, że zobowiązanym do udostępnienia tego rodzaju informacji jest Prokurator Generalny. ?Nie ma powodu do odmowy ujawnienia danych statystycznych, gdy pytanie nie dotyczy metod operacyjnych i nie naraża na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy? ? dowodził na rozprawie reprezentujący pro bono HFPC mec. Artur Sidor.
Orzeczenie WSA jest nieprawomocne. Szefowi ABW przysługuje skarga kasacyjna do NSA.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw człowieka

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …