Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Darmowa pomoc prawna

Darmowa pomoc prawna

Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zaczęła funkcjonować organizowana przez powiaty darmowa pomoc prawna. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W całym kraju od stycznia 2016 r. powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną. Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych ogólnopolski system zagwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej. NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają: młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Fakt, że nieodpłatna pomoc prawna jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej pozwoli na ujednolicenie zasad jej udzielania. Środki na realizację zadania pochodzić będą z budżetu państwa co daje gwarancję stałego źródła finansowania. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie w punktach wskazanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ważnym elementem systemu, będą organizacje pozarządowe. Z uwagi na ich doświadczenie i dorobek, przewidziano możliwość powierzenia im do prowadzenia 50% punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. W skali całego kraju powstanie łącznie ponad 1500 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna. Darmowej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio ? adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie). Darmowa pomoc prawna będzie udzielana w punktach, w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Informacji o konkretnym miejscu i godzinach otwarcia punktów należy szukać w Biuletynie Informacji Publicznej starostw powiatowych.
POMOC PRAWNA BĘDZIE POLEGAŁA NA: udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; przedstawieniu propozycji sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej, (nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym ? wówczas osoba uprawniona może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu); sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
EDUKACJA PRAWNA Ustawa przewiduje także działania polegające na kształtowaniu świadomości prawnej obywateli. Zgodnie z tekstem ustawy organy administracji publicznej realizując pozostające w ich właściwości zadania z zakresu edukacji prawnej społeczeństwa będą zobligowane do podejmowania działań edukacyjnych zmierzających do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa. Zadania będące przedmiotem omawianej problematyki będą mogły być realizowane przez organizacje pożytku publicznego, a także uczelnie prowadzące studia wyższe na kierunku prawo, samorządy zawodowe adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników sądowych oraz doradców podatkowych ? wyłonione w trybie otwartego konkursu ofert.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …

Darmowa Pomoc Prawna

Od początku 2016 roku na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. W ponad 1500 punktach na terenie całego kraju m.in. adwokaci i radcowie prawni będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Już teraz uruchomiony został portal www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl z najważniejszymi informacjami na ten temat.Na stronie internetowej poświęconej darmowej pomocy prawnej znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc prawna.
Od początku 2016 r. znajdzie się tam również wykaz 1524 punktów darmowej pomocy prawnej (z podziałem na województwa). Na stronie www.darmowapomocprawna.gov.ms.pl znajdują się również odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem systemu, a także jego założeniami. Dodatkowo portal jest miejscem, gdzie podmioty zainteresowane świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawej będą mogły zapoznawać się z informacjami dotyczącymi procesu i wymogów, na podstawie których będzie można świadczyć pomoc prawną w ramach systemu. Istotne jest, że obok informacji na temat przedsądowej, bezpłatnej pomocy prawnej, na stronie znajdują się również podstawowe formularze, wzory czy publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości poradniki i broszury oraz inne materiały edukacyjno-promocyjne.
Ze strony pobrać można także materiały informacyjne o systemie darmowej pomocy prawnej ? spoty informacyjne, infografiki oraz prezentację multimedialną.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …